Na mocy propozycji przedstawionej parlamentowi małżeństwo z kuzynem pierwszego stopnia stałoby się nielegalne w Wielkiej Brytanii.
We wtorek Richard Holden, konserwatywny poseł do parlamentu z okręgów Basildon i Billericay, przedstawi plany swojej ustawy, która określi, w jaki sposób takie związki skutkują wyższym wskaźnikiem wad wrodzonych, co oznacza, że należy ponownie rozważyć ich status prawny.
„Badania pokazują, że wiąże się to z około dwukrotnie częstszym występowaniem wad wrodzonych w porównaniu z populacją ogólną oraz może wzmacniać negatywne struktury i kontrolować kobiety” – stwierdził.
Małżeństwa między określonymi krewnymi – a także niektóre związki przybrane – są już nielegalne w Wielkiej Brytanii.
Jednakże zawarcie związku małżeńskiego z kuzynem w Wielkiej Brytanii jest nadal legalne, pomimo ryzyka dla zdrowia.
Dane sugerują, że ryzyko rozwoju choroby genetycznej u dziecka kuzynów pierwszego stopnia wynosi od 3 do 6 procent, czyli jest dwukrotnie większe w porównaniu z dziećmi z niespokrewnionych rodziców.
Chociaż oznacza to nadal, że większość dzieci urodzonych w takich okolicznościach będzie zdrowa, zwiększone ryzyko jest niezaprzeczalne.
Potencjalne schorzenia, na które narażone są dzieci kuzynów pierwszego stopnia, obejmują wady wrodzone, opóźnienia rozwojowe i trwające zaburzenia genetyczne.
Jednym z najsłynniejszych współczesnych przykładów chowu wsobnego związanego z małżeństwem kuzynów jest rodzina Whittaker z Odd w Wirginii Zachodniej. Od lewej do prawej: Danny Rae, Timmy Allen i Freddy Lee, którzy są potomkami drzewa genealogicznego obejmującego takie związki
Mogą one obejmować ślepotę, utratę słuchu, cukrzycę noworodkową, wady rozwojowe kończyn, niskie IQ, rozszczep podniebienia, choroby serca, mukowiscydozę, a nawet zwiększone ryzyko śmierci niemowląt.
Ryzyko znacznie wzrasta, jeśli w rodzinie występowały takie związki, ponieważ błędy genetyczne mogą narastać między pokoleniami.
Podczas poczęcia dzieci otrzymują po jednej kopii genów od każdego z rodziców, przy czym szkodliwe mutacje genetyczne są zazwyczaj zastępowane przez zdrowsze geny.
Kiedy jednak blisko spokrewnione osoby mają dziecko, następuje zmniejszenie zmienności genetycznej, co powoduje zwiększone ryzyko, że szkodliwe mutacje pozostaną i będą powodować problemy.
Małżeństwa kuzynów są nadal powszechne w niektórych społecznościach Wielkiej Brytanii.
Eksperci ustalili już wcześniej, że preferencja brytyjskich Pakistańczyków do takich związków była czynnikiem wpływającym na śmiertelność dzieci w Bradford ze względu na zwiększone ryzyko chorób genetycznych.
Badania NHS przeprowadzone w latach 2007–2011 wykazały, że małżeństwa pokrewne – termin genetyczny oznaczający, że rodzice są co najmniej kuzynami w drugim lub bliżej spokrewnionym miejscu – stanowią 60 procent związków małżeńskich wśród osób pochodzenia pakistańskiego w Bradford.
Dla porównania, wśród białych brytyjskich par w okolicy odsetek ten wynosi zaledwie 1 procent.
Ta grafika, pochodząca z materiałów NHS skierowanych do par w Bradford, wyjaśnia niektóre ryzyko genetyczne związane z posiadaniem dzieci z bliskim krewnym. Dwoje rodziców z genem recesywnym jest bardziej skłonnych do ryzyka urodzenia dziecka z chorobą dziedziczną
Witryna internetowa NHS, na której znajduje się projekt badawczy Born in Bradford (BiB), opisuje, że małżeństwo z kuzynem jest praktyką kulturową podobną do białych Brytyjek i par decydujących się na posiadanie dzieci po 34. roku życia, co jest kolejnym czynnikiem ryzyka chorób genetycznych
Spośród małżeństw wywodzących się z pakistańskiego dziedzictwa 37 procent zostało zawartych z pierwszym kuzynem i byłby to rodzaj związków, których ustawa Holdena zabraniałaby, gdyby została uchwalona.
Kolejne badania NHS przeprowadzone w latach 2016–2020 wykazały, że odsetek związków pokrewieństwa w tej społeczności spadł do około 43%.
NHS podała już wcześniej, że kuzyni w związku małżeńskim są przyczyną około jednej trzeciej wad wrodzonych w ulotkach rozdawanych rodzinom w Bradford.
W ramach programu monitorującego wskaźniki na całym obszarze szefowie służby zdrowia opisują małżeństwa kuzynów jako praktykę kulturową.
Sformułowanie, wciąż dostępne w Internecie, stwierdza, że małżeństwo kuzynów nie różni się od decyzji białych Brytyjczyków o posiadaniu dzieci w wieku powyżej 34 lat pod względem zwiększenia ryzyka chorób genetycznych u dziecka.
Uważa się, że na całym świecie jedna na 10 osób jest owocem związku pokrewieństwa.
Badania wykazały, że Pakistan ma jeden z najwyższych wskaźników na świecie i wynosi 65 procent związków zawodowych.
Na kolejnych miejscach plasują się Indie (55 proc.), Arabia Saudyjska (50 proc.), Afganistan (40 proc.), Iran (30 proc.) oraz Egipt i Turcja (po 20 proc.).
Ta mapa, autorstwa profesora Alana Bittlesa, australijskiego eksperta w dziedzinie genomiki, pokazuje wskaźniki zawierania małżeństw między kuzynami na całym świecie
Inne zbiory danych wykorzystywane przez ekspertów genetycznych badających małżeństwa pokrewne wskazują, że w Wielkiej Brytanii odsetek ten wynosi od 1 do 4 procent, podczas gdy w USA odsetek ten wynosi mniej niż 1 procent.
Małżeństwa kuzynów pierwszego stopnia były kiedyś znacznie częstsze i obejmowały kilka znanych postaci historycznych.
Ojciec ewolucji Karol Darwin poślubił swoją pierwszą kuzynkę Emmę Wedgwood, a słynny fizyk Albert Einstein poślubił swoją pierwszą kuzynkę Elsę Lowenthal.
Wiadomo również, że autorzy Edgar Allan Poe i HG Wells poślubili swoich kuzynów.
Brytyjska rodzina królewska również, podobnie jak wielu członków europejskiej szlachty, angażowała się w związki pokrewne.
Królowa Wiktoria i książę Albert byli kuzynami pierwszego stopnia i mieli wspólnych dziadków.
W bardziej współczesnych czasach pierwszą żoną byłego irackiego dyktatora Saddama Husajna była jego kuzynka Sajida Talfah.
Muzyk Jerry Lee Lewis, znany ze sławy „Great Balls of Fire”, kontrowersyjnie poślubił swoją kuzynkę Myrę Gale Lewis Williams, gdy ta miała zaledwie 13 lat, on miał wtedy 22 lata.
Jednym z najsłynniejszych współczesnych przykładów chowu wsobnego między kuzynami jest rodzina Whittaker z Odd w Wirginii Zachodniej.
Rodzeństwo Ray, Betty, Larry i Lorene, a także jej syn Timmy zmagają się z rozdzierającymi serce problemami psychicznymi i fizycznymi.
Rodzeństwo jest potomkiem dwóch par kuzynów, którzy pobrali się. DailyMail.com ujawniło wcześniej, że rodowód był kontynuowany w grupie identycznych braci bliźniaków, których dzieci pobrały się.
John i Henry Whittaker urodzili się w 1897 roku. John poślubił swoją pierwszą kuzynkę Adę Riggs – córkę Mary Perkins, która była siostrą matki Johna i Henry’ego, Elizy.
Ada i John mieli dziewięcioro dzieci, w tym Gracie Irene Whittaker, która urodziła się w 1920 r. Brat Johna, Henry, poślubił Sally Burton i mieli siedmioro dzieci, w tym Johna Emory’ego Whittakera, urodzonego w 1913 r.
Gracie i John byli kuzynami w pierwszym rzędzie, ale pobrali się w listopadzie 1935 r., a ich pierwsze dziecko urodziło się w 1937 r. (w sumie było ich 15).
Wielu członków rodziny przeszło zawał serca, a dwójka nie przeżyła dzieciństwa.
Niektóre z 15 dzieci zmarły wcześnie z powodu szeregu chorób, w tym zawału serca i raka, które uważa się za powiązane z chowem wsobnym.
Chociaż małżeństwa kuzynów są nadal legalne w Wielkiej Brytanii, kazirodztwo – stosunek seksualny między najbliższymi krewnymi – jest w Wielkiej Brytanii nielegalne, nawet jeśli odbywa się to za obopólną zgodą.
Tytani nauki Karol Darwin (po lewej) i słynny fizyk Albert Einstein (po prawej) poślubili swoich kuzynów
Królowa Wiktoria i książę Albert byli kuzynami pierwszego stopnia i mieli wspólnych dziadków
Pierwszą żoną byłego irackiego dyktatora Saddama Husajna (po lewej) była jego kuzynka Sajida Talfah. Muzyk Jerry Lee Lewis (z prawej), znany ze sławy „Great Balls of Fire”, również kontrowersyjnie poślubił swoją kuzynkę Myrę Gale Lewis Williams, gdy ta miała zaledwie 13 lat, on miał wtedy 22 lata
Jednak chów wsobny w Wielkiej Brytanii jest prawdopodobnie bardziej powszechny niż myślisz.
Jedno z badań akademickich analizujące wskaźniki „ekstremalnego” chowu wsobnego – w przypadku którego rodziców dziecka uważa się za krewnych pierwszego lub drugiego stopnia – wykazało, że 125 Brytyjczyków z próby 450 000 było wynikiem takich związków.
Relacje pierwszego stopnia obejmują relacje między rodzicem a dzieckiem, natomiast drugiego stopnia obejmują bardziej odległych, ale wciąż bliskich krewnych genetycznych, takich jak przyrodnie rodzeństwo.
Po ekstrapolacji na szerszą populację badanie z 2019 r. wykazało, że około 13 000 Brytyjczyków zostało poczętych w wyniku skrajnego chowu wsobnego.
Autorzy zauważyli, że biorąc pod uwagę charakter tematu i ograniczoną różnorodność Brytyjczyków objętych próbą, rzeczywiste odsetki mogą być znacznie wyższe lub niższe.
Spośród 125 zidentyfikowanych Brytyjczyków około 43 procent stanowiło wynik relacji pierwszego stopnia.
Niektórzy zostali adoptowani jako dzieci i dlatego prawdopodobnie nie mieli pojęcia o swoim pochodzeniu.
Zwiększone zainteresowanie i dostępność zestawów genealogicznych typu „zrób to sam”, umożliwiających śledzenie historii genetycznej rodziny, sprawia, że niektórzy ludzie odkrywają niewygodną prawdę o sobie i swoich bliskich.
Niektórzy odkrywają, że są wynikiem kazirodczego związku, a w innych szokujących przypadkach dowiadują się, że pobrali się lub uprawiali seks z osobą, która później okazała się bliską krewną genetyczną.