Strona główna zdrowie Stresują Cię Święta Bożego Narodzenia? Za skoki w zimie obwiniaj swoje hormony!

Stresują Cię Święta Bożego Narodzenia? Za skoki w zimie obwiniaj swoje hormony!

17
0


Czujesz się zestresowany w okresie świątecznym? Nie jesteś sam.

Poziom stresu gwałtownie wzrasta w grudniu, a prawie połowa populacji Wielkiej Brytanii zgłasza, że ​​odczuwa niepokój.

I nie chodzi tu tylko o presję związaną z przygotowaniem idealnego świątecznego obiadu czy paniczne kupowanie prezentów. Badania pokazują, że hormon stresu, zwany kortyzolem, jest już wyższy zimą z powodu zimnej pogody i braku światła dziennego.

Wysoki poziom może również zwiększać ryzyko przyrostu masy ciała, bólów głowy, a nawet problemów z sercem.

Teraz eksperci ujawnili proste kroki, które możemy podjąć, aby obniżyć poziom kortyzolu i zmniejszyć stres.

„Jedną z kluczowych rzeczy potrzebnych do obniżenia poziomu kortyzolu jest wyjście na zewnątrz i ekspozycja na światło dzienne” – mówi dr Ruqia Zafar, lekarz rodzinny NHS i dyrektor medyczny kliniki hormonalnej Future Woman.

Dzieje się tak, ponieważ witamina D, pozyskiwana z bezpośredniego światła słonecznego, jest potrzebna do wytworzenia melatoniny – hormonu regulującego nasz sen. Badania pokazują, że zły poziom snu powoduje wzrost poziomu kortyzolu, dlatego witamina D jest niezbędna.

Jednakże badania pokazują, że większość Brytyjczyków nie otrzymuje wystarczającej ilości witaminy D zimą z powodu braku światła słonecznego.

Wysoki poziom stresu w okresie świąt Bożego Narodzenia może zwiększać ryzyko przyrostu masy ciała, bólów głowy, a nawet problemów z sercem, ale poziom kortyzolu można obniżyć poprzez ćwiczenia i przebywanie na świeżym powietrzu (zdjęcie pliku)

Wysoki poziom stresu w okresie świąt Bożego Narodzenia może zwiększać ryzyko przyrostu masy ciała, bólów głowy, a nawet problemów z sercem, ale poziom kortyzolu można obniżyć poprzez ćwiczenia i przebywanie na świeżym powietrzu (zdjęcie pliku)

UWAGI ZDROWOTNE

Z badania wynika, że ​​kobiety częściej mają problemy z przespaniem całej nocy.

Badanie, w którym zapytano 2000 Brytyjczyków o ich nawyki związane z zasypianiem, wykazało, że kobietom często odmawiano wykorzystania pełnych ośmiu godzin ze względu na problemy psychiczne, takie jak stany lękowe i depresja.

Tymczasem mężczyźni, którzy częściej dobrze spali, odkryli, że stres w pracy odgrywał znacznie większą rolę w zakłócaniu ich wzorców snu niż w przypadku kobiet.

Badanie przeprowadzone przez firmę meblową Roseland wykazało również, że ponad jedna trzecia ludzi nie może spać z powodu złego stanu zdrowia.

Jak podało Ministerstwo Zdrowia w 2022 r., szacunkowo co szósty dorosły i prawie co piąte dziecko ma poziom witaminy D niższy od zalecanego, co naraża go na większe ryzyko skoków kortyzolu.

„Tak więc, jeśli zimą obudzisz się, gdy jest jeszcze ciemno i będziesz musiał spieszyć się do pracy, nie będziesz miał dostępu do światła słonecznego, którego organizm potrzebuje, aby utrzymać poziom kortyzolu pod kontrolą” – mówi dr Zafar.

Inną przyczyną zwiększonego poziomu stresu zimowego jest to, że ludzie spędzają mniej czasu na łonie natury.

Badania pokazują, że tylko 20–30 minut dziennie spędzonych na świeżym powietrzu może obniżyć poziom kortyzolu, obniżyć ciśnienie krwi i wzmocnić układ odpornościowy.

Co więcej, niezdrowe jedzenie i picie w okresie świąt Bożego Narodzenia może podnieść poziom cukru we krwi. Wykazano również, że zwiększa to kortyzol.

Doktor Zafar twierdzi, że kolejnym ważnym sposobem na obniżenie poziomu kortyzolu jest spędzanie czasu na… niczym.

„Może to oznaczać spędzanie większej ilości czasu poza telefonem i urządzeniami lub wyjście na zewnątrz” – dodaje.

Uważa się również, że popołudniowe światło słoneczne pomaga i przygotowuje nas do wieczornego wyciszenia. Jednak ekrany cyfrowe charakteryzujące się dużą ilością niebieskiego światła działają w nocy odwrotnie – utrzymują poziom kortyzolu na wysokim poziomie i obniżają poziom melatoniny, naśladując światło dzienne.

Poziom hormonu stresu, kortyzolu, jest już wyższy zimą z powodu zimnej pogody i braku światła dziennego (zdjęcie w pliku)

Poziom hormonu stresu, kortyzolu, jest już wyższy zimą z powodu zimnej pogody i braku światła dziennego (zdjęcie w pliku)

Doktor Zafar twierdzi, że istnieją suplementy, które pacjenci powinni przyjmować.

„Możesz także rozważyć przyjmowanie suplementów witaminy D i magnezu, które pomagają w zasypianiu. Ale najpierw skonsultuj się ze swoim lekarzem rodzinnym.

Osobom o niewielkiej ekspozycji na światło słoneczne zaleca się codzienną suplementację witaminy D zawierającą dziesięć mikrogramów od października do marca w Anglii, Walii i Irlandii oraz przez cały rok w Szkocji.

Dodaje jednak, że może istnieć jeszcze prostsze rozwiązanie: „Wystarczy poświęcić kilka minut dziennie na głębokie oddychanie”.

Uwagi zdrowotne: Starszym parom może lepiej będzie mieszkać osobno

Badanie sugeruje, że pary na emeryturze mogłyby odnieść korzyści z mieszkania w oddzielnych domach.

W Wielkiej Brytanii cztery procent osób powyżej 60. roku życia pozostaje w takich związkach, znanych jako wspólne wspólne życie (LAT).

Jednak badanie przeprowadzone przez University of Central Lancashire i University College London wykazało, że chociaż osiągają prawie taki sam wzrost zdrowia psychicznego jak małżeństwo lub para żyjąca w konkubinacie, cierpią znacznie mniej w przypadku rozpadu małżeństwa.

Badanie wykazało również, że osoby powyżej 60. roku życia pozostające w związkach LAT miały lepsze zdrowie psychiczne niż osoby samotne.

Profesor Yang Hu, jeden z autorów badania, stwierdził, że istnieją „intymne więzi poza gospodarstwem domowym, które wpływają na dobre samopoczucie osób starszych”.



Link źródłowy