Uczeń gimnazjum z Chicago pomógł odkryć zaskakujący składnik, który może chronić przed rakiem.
Camarria Williams zebrała gęsie odchody w pobliżu stawu w Garfield Park w Chicago w ramach projektu naukowego realizowanego we współpracy z Uniwersytetem Illinois w Chicago.
Co zaskakujące, badania laboratoryjne wykazały, że guano zawierał nigdy wcześniej nie widziany związek, który spowalniał rozwój ludzkiego czerniaka i jajnika rak komórki.
W wyniku swoich odkryć Camarria została wymieniona jako współautorka artykułu opublikowanego w czasopiśmie naukowym ACS Omega.
Była jedną z nielicznych gimnazjalistów uczestniczących w 14-tygodniowym programie naukowym skupiającym się na hodowli antybiotyków z bakterii pochodzących ze źródeł naturalnych.
Dzieci w wieku od 11 do 14 lat wybierały różne rzeczy ze swojego otoczenia do pobierania próbek na obecność bakterii, wśród których znalazły się woda z jeziora, owady, kwiaty, zjeżdżalnia na placu zabaw, a nawet filtr klimatyzacji.
W sumie pobrali 40 próbek i wykonali ponad 5500 testów.
Niektóre z nich wybrano do dalszej analizy, a najbardziej obiecujące zostały ostatecznie sprawdzone przez absolwentów UIC i mentorów podoktorskich.
Camarria Williams zbierała gęsie odchody w pobliżu stawu w Garfield Park w Chicago w ramach projektu naukowego realizowanego we współpracy z Uniwersytetem Illinois w Chicago
Pomyślna próbka gęsich odchodów z Camarrii ujawniła nowy związek, którego naukowcy wcześniej nie widzieli.
Obecnie trwają dalsze wysiłki w celu ustalenia, w jaki sposób związek ten działa w zabijaniu komórek nowotworowych.
Inne związki zawarte w gęsich odchodach są również testowane pod kątem ich działania antybiotykowego.
Twoja przeglądarka nie obsługuje ramek iframe.
Jin Yi Tan, absolwent UIC, który pomógł opracować program angażujący młodzież z marginalizowanych dzielnic w edukację STEM, powiedział, że wyniki są ekscytujące.
Wyjaśniła: „Niektóre próbki rzeczywiście miały właściwości antybiotykowe, które były już znane – zostały one wcześniej odkryte.
„Dla dzieci wciąż jest bardzo ekscytujące, gdy mówimy im, że w ich próbce znaleźliśmy cząsteczkę aktywnego antybiotyku”.
Naukowiec stwierdził, że satysfakcjonujące było także obserwowanie, jak uczniowie nabierali pewności siebie w trakcie trwania programu.
„Myślę, że najbardziej satysfakcjonującą rzeczą jest dla mnie obserwowanie postępów, gdy z biegiem czasu dzieci nabierają pewności siebie” – powiedziała.
badania laboratoryjne wykazały, że guano zawierało nigdy wcześniej nie widziany związek, który spowalnia wzrost ludzkich komórek czerniaka i raka jajnika
– Tak, umiem programować różne rzeczy. Mogę to zrobić. Wybrałem te próbki.
W badaniu naukowcy z UIC piszą, że odkrycie jest dowodem na to, że „możliwe jest zintegrowanie programów podnoszenia świadomości edukacyjnej z odkrywaniem wysokiej jakości produktów naturalnych”.
Chociaż Camarria bezpiecznie zbierała gęsie odchody w ramach swojego projektu naukowego, CDC zaleca unikanie dotykania ptasiego guana w celu zapobiegania ptasiej grypie.
Ostrzega: „W ramach ogólnych środków ostrożności ludzie powinni unikać bezpośredniego kontaktu z dzikim ptakiem i, jeśli to możliwe, obserwować dzikie ptaki jedynie z daleka.
„Nie dotykaj chorych lub martwych ptaków, ich odchodów lub ściółki, ani żadnych powierzchni ani źródeł wody (np. stawów, poideł, wiader, patelni, koryt), które mogą być skażone ich śliną, odchodami lub innymi płynami ustrojowymi, bez noszenie środków ochrony osobistej (PPE).”