Strona główna zdrowie Myślałem, że mam zawał serca w wieku 41 lat… wtedy lekarze ujawnili...

Myślałem, że mam zawał serca w wieku 41 lat… wtedy lekarze ujawnili druzgocącą prawdę o tym, co weekendowe sesje picia mogą zrobić nawet lata po rzuceniu palenia

14
0


Catrina Slavin na początku tego roku jechała do pracy samochodem, kiedy niespodziewanie doznała, jak się obawiała, zawału serca.

„Pociłam się, serce biło mi mocno, potem wydawało się, że zwalnia, a potem zaczyna od nowa” – mówi matka dwójki dzieci.

Pojechała prosto do swojej przychodni lekarskiej, gdzie wstępne badania wykazały, że rzeczywiście może mieć zawał serca, a Catrina (41 l.) została poproszona o udanie się prosto na oddział ratunkowy.

Tam wykonano jej badanie EKG (elektrokardiogram), które mierzy aktywność elektryczną serca. To wykluczyło zawał serca, ale wiadomość była mniej pocieszająca – Catrina miała nieregularny rytm serca.

„Miałem dodatkowe uderzenia tam, gdzie nie powinno ich być” – mówi podcaster mieszkający w Blantyre w południowym Lanarkshire.

Próbując ustalić przyczynę i po wykluczeniu choroby serca, konsultant zapytał Catrinę, czy pije.

„Odpowiedziałam zgodnie z prawdą, że kiedyś dużo piłam i upijałam się, ale rzuciłam to wiele lat temu” – mówi. „Powiedział, że może to nadal mieć wpływ na rytm mojego serca i że nawet teraz mogę wracać do zdrowia”.

Może się to wydawać niezwykłym wynikiem dla osoby, która ostatni raz piła alkohol w 2021 r., ale picie może powodować przejściowe i długotrwałe zaburzenia rytmu serca.

Catrina Slavin na początku tego roku jechała do pracy, kiedy niespodziewanie doznała, jak się obawiała, zawału serca

Catrina Slavin na początku tego roku jechała do pracy, kiedy niespodziewanie doznała, jak się obawiała, zawału serca

W przypadku zmian przejściowych nazywa się to „wakacyjnym zespołem serca” – nieregularnym rytmem, który może wystąpić po sesji intensywnego picia, zwykle obserwowanej po świętach państwowych.

Zaburzenia rytmu występują wtedy, gdy serce bije zbyt szybko, zbyt wolno lub nieregularnie – powodując kołatanie serca, zawroty głowy lub zmęczenie. Najczęstszą postacią nieregularnego rytmu serca jest migotanie przedsionków (AF), które powoduje, że górna komora serca „drga”, co powoduje szybkie i nieregularne bicie serca. Nieregularne uderzenia oznaczają, że krew może gromadzić się w sercu, umożliwiając utworzenie skrzepu.

AF występuje najczęściej u osób starszych, ponieważ mięsień sercowy słabnie wraz z wiekiem. Jednak nowe badanie wykazało, że zaburzenia rytmu serca, takie jak migotanie przedsionków, mogą wystąpić u młodszych osób, u których nie występowały wcześniej choroby serca w wyniku intensywnego picia.

W badaniu wzięło udział 193 ochotników, których średni wiek wynosił 29 lat, nosiło przenośny monitor EKG przez 48 godzin w czasie picia alkoholu i przez kilka godzin po nim. Żadne z nich nie miało problemów z sercem i poza swoimi „popijaniami” pili średnio 6,8 drinka tygodniowo.

Jak wynika z wyników opublikowanych w październiku w European Heart Journal, u około 5 procent uczestników zaburzenia rytmu serca wystąpiły głównie w „okresie rekonwalescencji” trwającym od 6 do 19 godzin po zaprzestaniu picia.

Jeden z uczestników, 26-letni mężczyzna, miał znaczne zaburzenia rytmu, które trwały godzinę, 13 godzin po wypiciu ostatniego drinka.

Naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego LMU w Monachium stwierdzili, że ich wyniki wykazały, że wakacyjny zespół serca „należy uznać za istotny problem zdrowotny” i wezwali do przeprowadzenia przyszłych badań w celu przeanalizowania, „dlaczego te zmiany mogą zachodzić i jakie mogą być konsekwencje”. .

Intensywne picie powoduje idealną burzę w przypadku problemów z rytmem, mówi dr Simon Modi, konsultant kardiolog i specjalista ds. rytmu serca w Liverpool Heart and Chest Hospital.

Regularne upijanie się może z czasem prowadzić do wysokiego ciśnienia krwi i długotrwałego osłabienia mięśnia sercowego, co również zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia nieregularnego rytmu serca

Regularne upijanie się może z czasem prowadzić do wysokiego ciśnienia krwi i długotrwałego osłabienia mięśnia sercowego, co również zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia nieregularnego rytmu serca

Dzieje się tak częściowo dlatego, że toksyczny charakter alkoholu ma bezpośredni wpływ na mięsień sercowy, ale jest to również spowodowane „odwodnieniem po objadaniu się” – w połączeniu z brakiem równowagi elektrolitowej [a loss of potassium and magnesium] ze względu na moczopędne działanie alkoholu [meaning you pee more]które mogą wystąpić w trakcie objadania się i bezpośrednio po nim” – dodaje. „Wszystko to zwiększa ryzyko problemów z rytmem serca, ponieważ może wpływać na aktywność elektryczną serca”.

Regularne upijanie się może z czasem prowadzić do wysokiego ciśnienia krwi i długotrwałego osłabienia mięśnia sercowego, „co również zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia AF, a w konsekwencji niewydolności serca i udaru mózgu” – mówi dr Modi.

Niektóre osoby są na to bardziej narażone niż inne.

„Im więcej masz schorzeń predysponujących do zaburzeń rytmu serca – takich jak cukrzyca, otyłość, AF w rodzinie, przebyty zawał serca lub uszkodzenie mięśnia sercowego lub bezdech senny [where you stop breathing for short periods as you sleep] – tym większe jest prawdopodobieństwo, że mniejsze ilości alkoholu będą miały wpływ na serce” – wyjaśnia dr Modi.

Rodzaj napoju również może mieć znaczenie.

„Jedno z niedawnych dużych badań przeprowadzonych w Australii wykazało, że wino i napoje spirytusowe można spożywać w bardzo małych ilościach (mniej niż siedem drinków tygodniowo) bez zwiększonego ryzyka, natomiast jakiekolwiek spożycie piwa i cydru zwiększa ryzyko AF”.

Dr Modi twierdzi, że nie jest jasne, dlaczego piwo i cydr się różnią. „Być może osoby pijące piwo i cydr zgłaszają, ile wypijają w porównaniu z osobami pijącymi wino”.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​powstrzymywanie się od alkoholu lub radykalne zmniejszenie jego ilości, jeśli pijesz więcej, „zmniejsza prawdopodobieństwo dalszych epizodów AF lub pogorszenia się problemów z sercem, więc upijanie się w wieku około 20 lat nie zawsze musi prowadzić do długoterminową arytmią, jeśli ten nawyk zostanie ograniczony” – mówi dr Modi.

Przed epizodem, w wyniku którego wylądowała w szpitalu, po upijaniu się Catriny od czasu do czasu biło jej serce.

„Zawsze mogłam pić więcej niż ktokolwiek inny i pić dłużej” – mówi – może to być wino, wódka lub mocne alkohole. „Od poniedziałku do czwartku byłem uosobieniem przyzwoitości, ale potem spadałem z wozu i dużo piłem. Postrzegałem to jako poczęstunek na koniec tygodnia, ale miało to też ciemną stronę.

Ta Ciemna Strona regularnie budziła się w środku nocy z szybkim biciem serca.

„Miałam kołatanie serca tak silne, że wybudzało mnie ze snu” – mówi. „Leżałbym, liczyłem i próbowałem obniżyć tętno. Po objadaniu się zaczęło się to zdarzać coraz częściej.

Sytuacja Catriny pogorszyła się podczas blokady Covid-19.

„Praca w domu oznaczała, że ​​dni powszednie nic już nie znaczyły” – mówi i zaczęła pić także w tygodniu.

We wrześniu 2021 roku Catrina obudziła się we wczesnych godzinach porannych z najgorszym palpitacją, jaką kiedykolwiek miała.

„Leżałam w łóżku w domu i modliłam się, żeby mi się udało. Pomyślałam o moim synu i córce, którzy mieli wtedy 14 i 15 lat. A co jeśli umarłem? A co by było, gdyby stracili matkę? Wiedziałem, że muszę całkowicie przestać pić.

Od tego czasu Catrina nie piła. Jednak trzy lata po rzuceniu palenia, w styczniu tego roku, w czasie jazdy do pracy odczuwała jeszcze większe kołatanie serca.

Wspomina: „Do tej pory chodziłam na siłownię, chodziłam i ćwiczyłam, ale kołatanie serca było dokładnie takie samo, jak wtedy, gdy miałam kaca”.

Lekarz rodzinny założył jej pulsometr na palcu i obserwowała, jak jej serce skacze ze 130 uderzeń na minutę do 40, następnie do 90 i ponownie w dół.

„Lekarz kazał mi jechać do szpitala, gdzie pilnie przyjmie mnie konsultant” – mówi Catrina.

„Zapytałem, czy mam zawał serca, a on odpowiedział, że badania to potwierdzą i powinienem jechać jak najszybciej”.

Mówi, że w szpitalu wiadomość, że nie miała zawału serca, „przyniosła ogromną ulgę”. „Ale wtedy konsultant zrobił poważną minę i powiedział, że mam ektopowe bicie serca – czyli dodatkowe uderzenia tam, gdzie nie powinno ich być”.

Intensywne picie może prowadzić do trwałego uszkodzenia serca, mówi dr Modi. Inne czynniki, które mogą przyczynić się do zmiany bicia serca, to stres, cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi i nadwaga.

Catrina otrzymała beta-adrenolityki – spowalniają one pracę serca poprzez blokowanie działania hormonów, takich jak adrenalina – ale dwa dni później szybko wróciła do szpitala ze względu na silne kołatanie serca, w związku z czym zwiększono jej dawkę.

Dr Modi mówi: „Leczenie zaburzeń rytmu, takich jak AF, polega po pierwsze na modyfikacji czynników stylu życia, które wywołują AF, takich jak zaprzestanie picia, utrata wagi, zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna.

Jeśli te środki nie pomogą, można zaproponować leki spowalniające akcję serca. Niektórzy pacjenci mogą wymagać operacji ablacji [where the part of the tissue sending the faulty electrical signals causing the rhythm disturbance is destroyed] a także leki przeciwzakrzepowe zmniejszające ryzyko zakrzepów krwi i udaru mózgu”.

Catrina, która od niedawna utrzymuje zdrowy tryb życia, na przykład regularnie chodząc na siłownię, była w stanie odstawić beta-blokery, a niedawne badanie EKG wykazało, że jej tętno wróciło do normy. Od tego czasu założyła podcast Binge with Catrina – platformę, której używa do ostrzegania innych o zagrożeniach dla serca związanych z piciem.

„Nigdy nie przypuszczałam, że objadanie się spowoduje w późniejszym życiu takie problemy” – mówi. „Czuję się szczęśliwy, że tu jestem”.



Link źródłowy