Mężczyźni i kobiety na Węgrzech nie cieszą się takimi samymi świadczeniami w miejscu pracy. Utrzymują się różnice w zatrudnieniu na korzyść mężczyzn oraz różnice w wynagrodzeniach ze względu na płeć, co pogłębia nierówność płci. Aby utrzymać spójność społeczną i wypełnić te luki, Węgry muszą inwestować w swój kapitał ludzki.
Najnowsze dane zgłoszone Węgierskiego Głównego Urzędu Statystycznego (KSH) za wrzesień wskazuje na 75,2% stopę zatrudnienia i 4,5% stopę bezrobocia w ogólnej liczbie 9,6 miliona mieszkańców.
Różnica we wskaźniku zatrudnienia na korzyść mężczyzn, która w marcu 2021 r. osiągnęła najwyższy poziom 11 proc., znacznie się zmniejszyła i obecnie stoi przy 6,8 proc. Tymczasem różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn wynosi 15,5%, a postęp wskaźnika na przestrzeni lat jest wolniejszy.
Komisja Europejska prognozy że wzrost gospodarczy wzrośnie z 0,6 proc. w 2024 r. do 3,1 proc. w 2026 r. Przewiduje także nieznaczny spadek stopy bezrobocia w związku z ożywieniem gospodarczym i rosnącym popytem na pracę.
Wyjaśniono luki
Na różnicę w zatrudnieniu ze względu na płeć na Węgrzech wpływają tradycyjne role płciowe, wydłużony urlop rodzicielski, ograniczony dostęp do opieki nad dziećmi i nieodpowiednie elastyczne opcje pracy, według do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
Chociaż reformy poprawiły niektóre wskaźniki, matki z małymi dziećmi rzadko wracają wcześniej do pracy – zaledwie 12,3 procent jest zatrudnionych, gdy ich najmłodsze dziecko jest w wieku 0–2 lat, w porównaniu ze średnią OECD wynoszącą 37,9 procent.
Węgry oferują jeden z najdłuższych okresów płatnego urlopu rodzicielskiego w OECD, pozwalający matkom na maksymalnie 160 tygodni, ale wzmacnia to tradycyjne normy w zakresie opieki. Niewielu ojców korzysta z urlopu rodzicielskiego.
OECD zauważa, że elastyczne warunki pracy, w tym praca w niepełnym wymiarze godzin i telepraca, są w dalszym ciągu ograniczone i nieatrakcyjne ze względu na niskie zarobki i brak wykonalnych praw.
Znaczenie edukacji
Aby zmniejszyć różnicę w poziomie zatrudnienia ze względu na płeć, OECD sugeruje, że Węgry promują bardziej zrównoważone pod względem płci podejście do opieki, promują uczestnictwo ojców w urlopie rodzicielskim oraz poszerzają dostęp do niedrogiej, wysokiej jakości opieki nad dziećmi i elastycznych opcji pracy.
Organizacja argumentuje że wzrost gospodarczy można uczynić bardziej włączającym poprzez zmniejszenie nierówności szans między mężczyznami i kobietami oraz między grupami dochodowymi, łącząc te rozbieżności z jakością edukacji.
Dzieci z decyla najniższego dochodu potrzebują średnio siedmiu pokoleń, aby osiągnąć średni poziom dochodów. Mobilność osób o niskich dochodach jest powiązana z systemem edukacji, w którym osiągnięcia uczniów są ściśle powiązane z ich pochodzeniem społeczno-ekonomicznym.
Inwestycja w kapitał ludzki
Niedawne raport z badań przez Europejską Fundację na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy (Eurofound) uznaje kapitał ludzki za klucz do zmniejszania dysproporcji gospodarczych w UE, umożliwiając państwom członkowskim o niższym PKB na mieszkańca dogonienie bogatszych.
Kapitał ludzki wspiera konwergencję gospodarczą w UE, przynosząc szczególne korzyści państwom członkowskim z Europy Środkowo-Wschodniej. Jednakże różnice w sposobie jego wykorzystania sprawiają, że niektóre kraje przodują pod względem absorpcji rynku pracy, podczas gdy inne stoją przed wyzwaniami.
Jeżeli Węgry chcą uniknąć utraty cennych talentów, muszą przyjąć politykę przyciągania i zatrzymywania talentów, pod warunkiem że polityka ta będzie dostosowana do konkretnych grup. Kraj powinien dążyć do przepływu mózgów, w ramach którego talenty przepływają między regionami.
W raporcie jako przykłady drenażu mózgów wymienia się przypadki Włoch i Belgii. Jego koszt ekonomiczny podkreśla potrzebę polityki promującej przepływ talentów w celu zrównoważenia strat.
Bez proaktywnych środków nadmierna emigracja wykwalifikowanych pracowników może osłabić systemy edukacji i rynki pracy, spowalniając konwergencję gospodarczą. Stawiając na pierwszym miejscu tworzenie i przepływ kapitału ludzkiego, Węgry mogą utrzymać spójność gospodarczą i społeczną.
[Edited By Brian Maguire | Euractiv’s Advocacy Lab ]