Strona główna Sporty Tęczowa opaska Sama Morsy’ego: Co kontrowersje mówią nam o piłce nożnej, religii...

Tęczowa opaska Sama Morsy’ego: Co kontrowersje mówią nam o piłce nożnej, religii i prawach LGBTQ+?

15
0


Wśród duchownych istnieją różnice co do relacji między islamem a homoseksualizmem. Niektóre interpretacje islamu są bardziej konserwatywne, inne bardziej liberalne.

W wielu współczesnych krajach muzułmańskich istnieją ograniczenia dotyczące związków homoseksualnych. W Egipcie homoseksualizm nie jest kryminalizowany, ale w dochodzeniu BBC News z 2023 r. opisano je jako „wysoce napiętnowane”.

Różne interpretacje tekstów religijnych w innych głównych religiach, takich jak chrześcijaństwo i judaizm, oznaczają, że wyznawcy mogą mieć różne poglądy na temat homoseksualizmu.

Religia danej osoby nie definiuje z natury jej poglądu na LGBTQ+ i nie wszyscy wyznawcy którejkolwiek religii wierzą dokładnie w to samo.

Wiele osób religijnych również identyfikuje się jako LGBTQ+.

Diego Garcia Rodriguez, pracownik naukowy na Uniwersytecie w Nottingham i autor książki Gender, Sexuality and Islam in Contemporary Indonesia: Queer Muslims and ich Allies, powiedział BBC, że kluby i gracze mogą pomóc w budowaniu lepszego zrozumienia między piłką nożną a religią.

„Tradycyjnie byliśmy świadkami dominacji konserwatywnych interpretacji Koranu” – powiedział. „Ale jeśli spojrzeć także na prace postępowych uczonych islamskich, można zauważyć nacisk na sprawiedliwość i współczucie. Istnieje wiele islamskich wersetów, które wzywają muzułmanów, aby opowiadali się za sprawiedliwością. Wartości te wykorzystywano także do zwalczania dyskryminacji.

„Piłka nożna ma tę zdolność jednoczenia ludzi pomimo różnic. Kluby piłkarskie i zawodnicy mają możliwość dawania przykładu i podkreślania, że ​​integracja może wzmocnić grę”.

Na początku tego roku BBC News doniosło o pierwszej w Wielkiej Brytanii imprezie Muslim Pride.

Jeden z uczestników Muslim Pride, Farhan, powiedział BBC, że ważne jest zakwestionowanie poglądu, że islam jest „z natury fobią wobec osób queer”.

„To założenie niekoniecznie oparte na faktach, ponieważ jeśli czyta się te fragmenty Koranu, które rzekomo potępiają homoseksualizm, nie jest to już tak jednoznaczne” – stwierdziła Farhan.

Raport opublikowany na początku tego roku przez ILGA-Europe – niezależną grupę setek organizacji LGBTQ+ z całej Europy i Azji Środkowej – sugeruje, że prawa LGBTQ+ w Wielkiej Brytanii ulegają regresowi.

To samo plasuje Wielką Brytanię 15. miejsce za wsparcie praw LGBTQ+ wśród 49 krajów europejskich, zewnętrznyzajmując pierwsze miejsce w 2015 r.



Link źródłowy