Straciłem wzrok” – ujawnił w weekend Sir Elton John, uczestnicząc w przedstawieniu nowego musicalu „Diabeł ubiera się u Prady” na londyńskim West Endzie.
Pięć miesięcy po infekcji prawego oka legendarny piosenkarz i autor tekstów twierdzi, że nie widzi na zewnątrz.
A ponieważ drugie oko „nie jest największe”, jest w rzeczywistości ślepy.
Choć istnieje nadzieja, że w końcu wróci mu wzrok na „zdrowe oko”, od kilku miesięcy nie jest w stanie pracować.
Sir Elton (77 l.) powiedział niedawno ABC News Good Morning America: „Nic nie widzę. Nie mogę nic przeczytać. Nie mogę nic oglądać… [but] jest nadzieja i zachęta, że będzie dobrze”.
To rodzaj historii, która zaniepokoi wielu.
Każdego dnia w Wielkiej Brytanii 250 osób zaczyna tracić wzrok, co odpowiada jednej osobie co sześć minut, ale tylko niewielki odsetek jest spowodowany infekcjami, mówi Mike Burdon, konsultant okulista w szpitalu Bishop Auckland w hrabstwie Durham.
– Wygląda na to, że on [Sir Elton] nie miało dużo szczęścia, ponieważ większość infekcji oczu ma charakter tymczasowy i nie powoduje długotrwałych problemów ze wzrokiem” – mówi Burdon. „W rzeczywistości bardzo rzadko infekcja prowadzi do ślepoty.
Sir Elton John (77 l.) ujawnił w weekend, że stracił wzrok na prawe oko
„Jedna z możliwości jest taka, że mógł cierpieć na ciężki przypadek zapalenia rogówki – infekcji rogówki, czyli przezroczystej kopuły przed okiem, powodującej niewyraźne widzenie.
„Jest to niezwykle bolesne, podobnie jak ból zęba oka i potencjalnie zagraża wzrokowi”.
Choroba jest spowodowana przez bakterie, wirusy lub, rzadziej, infekcje grzybicze lub przenoszone przez zanieczyszczoną wodę, mówi Melanie Corbett, konsultant okulista i chirurg okulista w szpitalu Western Eye Hospital, który jest częścią Imperial College Healthcare NHS Trust.
Zapalenie rogówki jest również bardziej prawdopodobne, jeśli cierpisz na zapalenie powiek – zapalenie brzegów powieki wywołane przez bakterie, które powodują swędzenie i bolesność powieki.
„Zapalenie powiek może dotyczyć ponad połowy dorosłej populacji, choć wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że na nie cierpi” – mówi pani Corbett. Ostrzega, że zabiegi zalecane przez niektórych optyków – przecieranie dotkniętego obszaru chusteczkami i roztworami zawierającymi substancje chemiczne, takie jak alkohol – mogą w rzeczywistości pogorszyć sytuację, uszkadzając powierzchnię rogówki.
„Usuwaj zanieczyszczenia wyłącznie czystą flanelą i gorącą wodą” – mówi.
Typową drogą zakażenia bakterią wywołującą infekcję jest pocieranie oczu, a najczęstszym rodzajem infekcji oka jest zapalenie spojówek.
Spowodowana przez bakterie, wirusy lub alergie, charakteryzuje się stanem zapalnym tkanki z przodu oka i wewnętrznej powieki – będziesz mieć czerwone, zapiaszczone oczy, które są objęte stanem zapalnym i lepkie.
Zapalenie rogówki, które atakuje szczególnie rogówkę, jest znacznie poważniejsze. W samej Anglii co roku ponad 2700 osób trafia do szpitala z podejrzeniem zakażenia rogówki spowodowanego zapaleniem rogówki. Pani Corbett twierdzi, że większość ludzi rozpoczyna intensywny plan leczenia, aby jak najszybciej ograniczyć infekcję.
Dzieje się tak dlatego, że powierzchnia rogówki jest zwykle w jakiś sposób uszkodzona [for example as a result of wearing contact lenses]więc jest bardziej podatny na infekcje. Zdrowi ludzie ze zdrowymi oczami nie chorują na zapalenie rogówki.
Każdego dnia w Wielkiej Brytanii 250 osób zaczyna tracić wzrok, co odpowiada jednej osobie co sześć minut, ale tylko niewielki odsetek jest spowodowany infekcjami
Częściej występuje u osób noszących soczewki kontaktowe, a także u osób z obniżoną odpornością z powodu choroby lub leków.
Leczenie zależy od przyczyny zakażenia. Jeśli bakterie zaatakują rogówkę, mogą zacząć niszczyć komórki warstwy powierzchniowej (nabłonka) i „przetapiać” głębszy poziom perforujący gałkę oczną.
„Dziura powoduje wodnisty humor [the jelly that gives the eyeball its shape] wyciekać z otworu i wymagać naprawy chirurgicznej. Obecnie w szpitalu Western Eye Hospital wykonuję mniej więcej jedną z tych krytycznych operacji miesięcznie.
Leczeniem pierwszego rzutu są krople do oczu z antybiotykiem, które należy aplikować co godzinę na dzień i na noc przez co najmniej 48 godzin, a cały plan leczenia trwa kilka tygodni – mówi pani Corbett.
Poważne bliznowacenie rogówki może spowodować utratę wzroku na całe życie. Jednak w większości przypadków z biegiem czasu można go skutecznie wyleczyć, a rogówka goi się, dzięki czemu wzrok powraca.
Wirusowe zapalenie rogówki, które może być spowodowane wirusem przeziębienia, grypy lub wirusem opryszczki pospolitej (powodującym opryszczkę), może również wpływać na wzrok, ale w inny sposób, ponieważ na powierzchni rogówki tworzą się białe plamy.
„Jest znacznie mniej prawdopodobne, że wirusowe zapalenie rogówki spowoduje długotrwałą utratę wzroku i chociaż tabletki lub maści przeciwwirusowe mogą pomóc, stan wielu osób poprawia się bez leczenia” – mówi pani Corbett.
Nawet proste infekcje mogą powodować utratę wzroku, w zależności od tego, która część oka jest dotknięta.
U niektórych osób ryzyko wystąpienia wszelkiego rodzaju infekcji oczu jest większe.
Osoby noszące soczewki kontaktowe są bardziej narażone na ryzyko, ponieważ regularnie wkładają ciała obce do oczu. Według szpitala Moorfields Eye Hospital w Londynie: „Co roku u około jednej na 3000 osób na skutek noszenia soczewek kontaktowych dochodzi do poważnej infekcji rogówki, a niektórzy z tych pacjentów będą wymagali przeszczepu rogówki”.
Szczególnym ryzykiem jest acanthamoeba keratitis – schorzenie, które może powodować silny ból, skrajną wrażliwość na światło, a w co najmniej jednej czwartej przypadków ślepotę.
Acanthamoeba to mikroskopijny pasożyt występujący w glebie i wodzie – w tym wodzie kranowej.
Może dostać się do oka podczas prac ogrodniczych, ale główną przyczyną jest uwięzienie wody zawierającej pasożyta pomiędzy rogówką a soczewką kontaktową. Pasożyt może następnie wgryźć się w rogówkę.
Dlatego też ostrzega się użytkowników soczewek kontaktowych, aby zdejmowali je przed pływaniem i prysznicem oraz aby nie myli soczewek w wodzie.
Urazy oczu mogą również zwiększać ryzyko infekcji, dlatego podczas uprawiania sportu należy nosić okulary ochronne, sugeruje Burdon.
„Uczestniczenie w zajęciach sportowych lub rekreacyjnych bez odpowiednich okularów zwiększa ryzyko obrażeń oczu spowodowanych odłamkami, pociskami lub przypadkowymi uderzeniami” – mówi. „Noszenie okularów ochronnych, takich jak gogle lub okulary ochronne, jest niezbędne, aby zapobiec potencjalnym zagrożeniom”.