Strona główna nauka/tech Wodorosty zmniejszają emisję metanu u wypasanego bydła o 40%

Wodorosty zmniejszają emisję metanu u wypasanego bydła o 40%

20
0


Krowy Bydło Mięsne
Nowe badanie pokazuje, że suplement z wodorostów może zmniejszyć emisję metanu z wypasu bydła mięsnego o 40%, co sugeruje zrównoważone podejście do hodowli bydła.

Naukowcy odkryli, że suplement na bazie wodorostów znacznie zmniejsza emisję metanu z wypasanego bydła mięsnego o prawie 40%, nie wpływając na jego zdrowie ani wagę, oferując zrównoważone rozwiązanie problemu jednego z głównych źródeł gazów cieplarnianych na świecie.

Wodorosty okazują się obiecującym narzędziem zapewniającym bardziej zrównoważoną hodowlę bydła. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis odkryli, że karmienie wypasanego bydła mięsnego suplementem w postaci granulowanych wodorostów może zmniejszyć emisję metanu o prawie 40%, bez negatywnego wpływu na zdrowie i wagę. Wyniki tych badań opublikowano dzisiaj (2 grudnia) w czasopiśmie „ Postępowanie Narodowej Akademii Nauk.

To przełomowe badanie jest pierwszym, w którym zbadano wpływ wodorostów na wypasane bydło mięsne, opierając się na wcześniejszych badaniach, które wykazały, że wodorosty mogą zmniejszyć emisję metanu o 82% w przypadku bydła opasowego i o ponad 50% u krów mlecznych.

Emisje metanu z bydła: problem globalny

Zwierzęta gospodarskie odpowiadają za 14,5% globalnej emisji gazów cieplarnianych, przy czym największa część pochodzi z metanu wydzielanego przez bydło podczas beknięcia. Bydło wypasane na pastwisku wytwarza również więcej metanu niż bydło opasowe lub krowy mleczne, ponieważ jedzą więcej błonnika z trawy. W USA żyje 9 milionów krów mlecznych i ponad 64 miliony bydła mięsnego.

„Bydło mięsne spędza w opasach tylko około trzech miesięcy, a większość życia pasie się na pastwiskach i produkuje metan” – powiedział starszy autor Ermias Kebreab, profesor na Wydziale Nauk o Zwierzętach. „Musimy sprawić, że ten dodatek wodorostów lub jakikolwiek dodatek paszowy będzie bardziej dostępny dla wypasanego bydła, aby hodowla bydła była bardziej zrównoważona, a jednocześnie zaspokajała globalne zapotrzebowanie na mięso”.

Wypas bydła w Dillon w Montanie
Na ranczu w Dillon w Montanie pasą się woły wołowe. Pobliska maszyna uwalnia dodatek wodorostów, jednocześnie mierząc emisję metanu przez bydło. Źródło: Paulo de Méo Filho / UC Davis

Innowacyjne rozwiązania dla rolnictwa pasterskiego

Kebreab powiedział, że codzienne karmienie bydła pastwiskowego jest trudniejsze niż krów opasowych lub mlecznych, ponieważ często wypasają się one z dala od rancz przez długi czas. Jednakże zimą lub gdy brakuje trawy, farmerzy często uzupełniają swoją dietę.

Na potrzeby tego badania naukowcy podzielili 24 woły wołowe (mieszanka ras Angus i Wagyu) na dwie grupy: jedna otrzymywała suplement z wodorostów, a druga nie. Naukowcy przeprowadzili 10-tygodniowy eksperyment na ranczu w Dillon w stanie Montana. Ponieważ pasło się bydło, zjadały suplement dobrowolnie, co i tak skutkowało prawie 40% redukcją emisji.

Większość badań mających na celu redukcję emisji metanu za pomocą dodatków paszowych przeprowadzono w kontrolowanych środowiskach z codziennymi suplementami. Jednak Kebreab zauważył w badaniu, że mniej niż połowa tych metod jest skuteczna w przypadku wypasu bydła.

Potencjalny wpływ na globalne praktyki rolnicze

„Ta metoda umożliwia łatwą dostępność suplementu z wodorostów dla wypasanych zwierząt” – stwierdził Kebreab. „Rolnicy mogliby nawet wprowadzać wodorosty przez lizawkę dla swojego bydła”.

Kebreab powiedział, że rolnictwo pasterskie, które obejmuje duże systemy wypasu, zapewnia wsparcie milionom ludzi na całym świecie, często na obszarach narażonych na zmiany klimatyczne. Badanie to sugeruje, w jaki sposób wypas bydła byłby lepszy dla środowiska i odegrał rolę w walce ze zmianami klimatycznymi.

Wspieranie globalnego popytu na mięso w sposób zrównoważony

A powiązany artykuł w tym samym PNAS W numerze tym podkreślono potrzebę poprawy efektywności produkcji zwierzęcej w krajach o niskich i średnich dochodach przy zastosowaniu lepszych praktyk genetycznych, żywieniowych i zdrowotnych. Alison Van Eenennaam, autorka artykułu, profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis i specjalistka ds. rozwoju spółdzielni, stwierdziła, że ​​jest to najbardziej obiecujące podejście do zaspokojenia światowego popytu na mięso przy jednoczesnym ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych.

Odniesienie: „Łagodzenie emisji metanu u wypasanego bydła mięsnego za pomocą dodatku paszowego na bazie wodorostów: konsekwencje dla rolnictwa przyjaznego dla klimatu” 2 grudnia 2024 r., Postępowanie Narodowej Akademii Nauk.
DOI: 10.1073/pnas.2410863121

Inni autorzy badania dotyczące wodorostów to badacze ze stopniem doktora na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis, Paulo de Méo Filho, Paulo Meo-Filho i John-Fredy Ramirez-Agudelo.

Badania wspierało ranczo Matador w Dillon w stanie Montana.



Link źródłowy