I Otwarte BMJ[3] (brytyjskie czasopismo medyczne wydawane przez spółkę zależną Brytyjskiego Stowarzyszenia Medycznego).
Spostrzeżenia z badań klinicznych
Kontynuując ten kierunek badań, badanie przeprowadzone przez zespół kierowany przez dr Sung-Wooka Honga z Grupy Badań nad Funkcjonalnością Kimchi w Światowym Instytucie Kimchi, we współpracy z Narodowym Szpitalem Uniwersyteckim Pusan w Korei Południowej, skupiało się na działaniu anty- Skutki otyłości kimchi i jego wpływ na mikrobiomy jelitowe. W badaniu tym zbadano zmiany w pomiarach antropometrycznych, biomarkerach krwi i mikrobiomie jelitowym u 55 dorosłych osób z nadwagą, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, z BMI w zakresie od 23 do 30 kg/m2.2. Uczestnicy spożywali 3 kapsułki kimchi na posiłek (60 g kimchi dziennie) przez 3 miesiące. Kapsułki kimchi zawierały proszek kimchi otrzymany w wyniku liofilizacji kimchi z kapusty fermentowanej w temperaturze 4℃ przez 2 tygodnie. Zespół badawczy przeanalizował zmiany w składzie tkanki tłuszczowej uczestników i stwierdził, że w grupie spożywającej kimchi zaobserwowano spadek tkanki tłuszczowej o 2,6%, natomiast w grupie kontrolnej, która nie przyjmowała kapsułek kimchi, zaobserwowano wzrost tkanki tłuszczowej o 4,7%. , wykazując statystycznie istotną różnicę między obiema grupami.
Co więcej, analiza mikrobiomów uczestników wykazała, że spożycie kimchi zwiększało liczebność pożytecznych bakterii jelitowych Akkermansia muciniphila i zmniejszyło liczbę Proteobacteria, które są powiązane z otyłością.
Akkermansia muciniphila jest gatunek bakterii jelitowych, o których donoszono, że zmniejszają stany zapalne i poprawiają markery zespołu metabolicznego i otyłości poprzez wytwarzanie krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych (SCFA).
Globalny wpływ i przyszłe badania
Pomyślne zakończenie badania klinicznego dotyczącego wpływu kimchi na redukcję tkanki tłuszczowej wskazuje, że stałe spożywanie kimchi skutecznie łagodzi objawy otyłości poprzez modulację mikroflory jelitowej.
Dr Hae-Choon Chang, dyrektor Światowego Instytutu Kimchi, powiedziała: „Wyniki badań przedklinicznych i prób klinicznych systematycznie weryfikowały działanie kimchi przeciw otyłości i przedstawiają dowody naukowe, które pomogłyby w stworzeniu doskonałego właściwości kimchi są szeroko znane, kładąc w ten sposób podwaliny pod uprawę kimchi jako zdrowej żywności, dobrze rozpoznawanej na całym świecie.” Powiedziała również: „Będziemy nadal poświęcać nasz czas, wysiłek i zasoby na badania naukowe mające na celu wzmocnienie zdrowotnych i funkcjonalnych właściwości kimchi, poprawę zdrowia przewodu pokarmowego, a także jego działanie wzmacniające odporność i przeciwnowotworowe, co mocno ugruntuje naszą pozycję rola kimchi jako światowej zdrowej żywności.”
Badanie kliniczne dotyczące działania kimchi przeciw otyłości zostało opublikowane w październikowym numerze czasopisma 2024 Journal of żywności funkcjonalnej.
Tymczasem w Korei, kraju, z którego pochodzi kimchi, 22 listopada został oficjalnie wyznaczony jako narodowy dzień upamiętniający kimchi i w 2020 r. nazwany Dniem Kimchi. Kimchi to pierwsza koreańska żywność, która została uznana w ten sposób ze względu na swoje wyjątkowe właściwości zdrowotne. Od tego czasu Festiwale Kimchi obchodzone są 22 listopada w USA, Wielkiej Brytanii, Argentynie i Brazylii w Dzień Kimchi.
Referencje:
- „Spożycie kimchi łagodzi zapalenie układu nerwowego wywołane otyłością poprzez modulację osi jelitowo-mózgowej” autorzy: Namhee Kim, Jieun Lee, Hye Seon Song, Young Joon Oh, Min-Sung Kwon, Misun Yun, Seul Ki Lim, Hyo Kyeong Park, Young Seo Jang , Sulhee Lee, Sang-Pil Choi, Seong Woon Roh i Hak-Jong Choi, 21 czerwca 2022, Międzynarodowe badania żywności.
DOI: 10.1016/j.foodres.2022.111533 - „Wpływ spożycia kimchi na masę ciała mieszkańców społeczności: prospektywne badanie kohortowe” przeprowadzili Li-Juan Tan, Ye-Rang Yun, Sung Wook Hong i Sangah Shin, 8 lutego 2023 r., Jedzenie i funkcja.
DOI: 10.1039/D2FO03900A - „Związek między spożyciem kimchi a otyłością w oparciu o BMI i otyłość brzuszną u dorosłych Koreańczyków: przekrojowa analiza badania Health Examinees” autorstwa Hyein Jung, Ye-Rang Yun, Sung Wook Hong i Sangah Shin, 1 lutego 2024 r., Otwarte BMJ.
DOI: 10.1136/bmjopen-2023-076650 - „Wpływ spożycia kimchi na tkankę tłuszczową i mikroflorę jelitową u uczestników z nadwagą: randomizowane, podwójnie ślepe, kontrolowane placebo, jednoośrodkowe badanie kliniczne” przeprowadzili Wooje Lee, Min-Sung Kwon, Ye-Rang Yun, Hasun Choi, Mi -Ja Jung, Hyelyeon Hwang, Myung-Jun Shin, Jong-Hwan Park, Du-Ri Kim, Ji Yoon Chang, So Young Moon, Ho Jae Lee, Tae-Woon Kim, Tae Woong Whon i Sung Wook Hong, 15 sierpnia 2024 r., Journal of żywności funkcjonalnej.
DOI: 10.1016/j.jff.2024.106401