Strona główna nauka/tech W badaniach przedklinicznych dieta kimchi redukuje tkankę tłuszczową o 31,8%.

W badaniach przedklinicznych dieta kimchi redukuje tkankę tłuszczową o 31,8%.

15
0


Kimchi na talerzu
Kimchi, tradycyjne sfermentowane koreańskie jedzenie. Źródło: Światowy Instytut Kimchi (WiKim)[2]Wykazano, że kimchi redukuje tkankę tłuszczową i poprawia zdrowie jelit, co potwierdza jego potencjał jako strategii dietetycznej mającej na celu walkę z globalną otyłością, w oparciu o różne badania i próby kliniczne.

Otyłość stała się globalną epidemią, na którą cierpi około 16% światowej populacji, czyli około 890 milionów ludzi. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała otyłość za istotny problem zdrowotny, podkreślając jej szkodliwy wpływ na jakość życia jednostki i ogólny stan zdrowia.

W odpowiedzi Światowy Instytut Kimchi w Korei Południowej opublikował serię artykułów w międzynarodowych czasopismach na temat przeciw otyłości kimchi. Artykuły te, oparte na badaniach naukowych na ten temat, wskazują, że regularne spożywanie kimchi, tradycyjnej koreańskiej żywności fermentowanej, skutecznie redukuje tkankę tłuszczową i może służyć jako obiecująca strategia dietetyczna w walce z otyłością.

Schemat działania przeciw otyłości w badaniu klinicznym Kimchi
Schematyczne przedstawienie wyników badania klinicznego dotyczącego działania kimchi przeciw otyłości. Źródło: Światowy Instytut Kimchi (WiKim)

Wyniki badań na temat korzyści zdrowotnych kimchi

Nowe badania nad wpływem kimchi na otyłość dostarczyły przekonujących dowodów potwierdzających jego skuteczność. Warto zauważyć, że przedkliniczne eksperymenty na zwierzęcych modelach otyłości wykazały znaczną redukcję tkanki tłuszczowej o 31,8% wśród osób karmionych dietą kimchi.[1]

Ponadto obszerna analiza danych zebranych na przestrzeni 13 lat w ramach Korea Genome and Epidemiology Study (KoGES), dużego badania populacyjnego, wykazała, że ​​odpowiednie spożycie kimchi wiąże się z 15% redukcją wskaźnika masy ciała (BMI).BMI) i 12% spadek częstości występowania otyłości wśród mężczyzn w średnim wieku. Badanie to zostało opublikowane w Jedzenie i funkcja

I Otwarte BMJ[3] (brytyjskie czasopismo medyczne wydawane przez spółkę zależną Brytyjskiego Stowarzyszenia Medycznego).

Widok z przodu Światowego Instytutu Kimchi
Widok z przodu Światowego Instytutu Kimchi. Źródło: Światowy Instytut Kimchi (WiKim)

Spostrzeżenia z badań klinicznych

Kontynuując ten kierunek badań, badanie przeprowadzone przez zespół kierowany przez dr Sung-Wooka Honga z Grupy Badań nad Funkcjonalnością Kimchi w Światowym Instytucie Kimchi, we współpracy z Narodowym Szpitalem Uniwersyteckim Pusan ​​w Korei Południowej, skupiało się na działaniu anty- Skutki otyłości kimchi i jego wpływ na mikrobiomy jelitowe. W badaniu tym zbadano zmiany w pomiarach antropometrycznych, biomarkerach krwi i mikrobiomie jelitowym u 55 dorosłych osób z nadwagą, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, z BMI w zakresie od 23 do 30 kg/m2.2. Uczestnicy spożywali 3 kapsułki kimchi na posiłek (60 g kimchi dziennie) przez 3 miesiące. Kapsułki kimchi zawierały proszek kimchi otrzymany w wyniku liofilizacji kimchi z kapusty fermentowanej w temperaturze 4℃ przez 2 tygodnie. Zespół badawczy przeanalizował zmiany w składzie tkanki tłuszczowej uczestników i stwierdził, że w grupie spożywającej kimchi zaobserwowano spadek tkanki tłuszczowej o 2,6%, natomiast w grupie kontrolnej, która nie przyjmowała kapsułek kimchi, zaobserwowano wzrost tkanki tłuszczowej o 4,7%. , wykazując statystycznie istotną różnicę między obiema grupami.

Co więcej, analiza mikrobiomów uczestników wykazała, że ​​spożycie kimchi zwiększało liczebność pożytecznych bakterii jelitowych Akkermansia muciniphila i zmniejszyło liczbę Proteobacteria, które są powiązane z otyłością.

Akkermansia muciniphila jest gatunek bakterii jelitowych, o których donoszono, że zmniejszają stany zapalne i poprawiają markery zespołu metabolicznego i otyłości poprzez wytwarzanie krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych (SCFA).

Globalny wpływ i przyszłe badania

Pomyślne zakończenie badania klinicznego dotyczącego wpływu kimchi na redukcję tkanki tłuszczowej wskazuje, że stałe spożywanie kimchi skutecznie łagodzi objawy otyłości poprzez modulację mikroflory jelitowej.

Dr Hae-Choon Chang, dyrektor Światowego Instytutu Kimchi, powiedziała: „Wyniki badań przedklinicznych i prób klinicznych systematycznie weryfikowały działanie kimchi przeciw otyłości i przedstawiają dowody naukowe, które pomogłyby w stworzeniu doskonałego właściwości kimchi są szeroko znane, kładąc w ten sposób podwaliny pod uprawę kimchi jako zdrowej żywności, dobrze rozpoznawanej na całym świecie.” Powiedziała również: „Będziemy nadal poświęcać nasz czas, wysiłek i zasoby na badania naukowe mające na celu wzmocnienie zdrowotnych i funkcjonalnych właściwości kimchi, poprawę zdrowia przewodu pokarmowego, a także jego działanie wzmacniające odporność i przeciwnowotworowe, co mocno ugruntuje naszą pozycję rola kimchi jako światowej zdrowej żywności.”

Badanie kliniczne dotyczące działania kimchi przeciw otyłości zostało opublikowane w październikowym numerze czasopisma 2024 Journal of żywności funkcjonalnej.

Tymczasem w Korei, kraju, z którego pochodzi kimchi, 22 listopada został oficjalnie wyznaczony jako narodowy dzień upamiętniający kimchi i w 2020 r. nazwany Dniem Kimchi. Kimchi to pierwsza koreańska żywność, która została uznana w ten sposób ze względu na swoje wyjątkowe właściwości zdrowotne. Od tego czasu Festiwale Kimchi obchodzone są 22 listopada w USA, Wielkiej Brytanii, Argentynie i Brazylii w Dzień Kimchi.

Referencje:

  1. „Spożycie kimchi łagodzi zapalenie układu nerwowego wywołane otyłością poprzez modulację osi jelitowo-mózgowej” autorzy: Namhee Kim, Jieun Lee, Hye Seon Song, Young Joon Oh, Min-Sung Kwon, Misun Yun, Seul Ki Lim, Hyo Kyeong Park, Young Seo Jang , Sulhee Lee, Sang-Pil Choi, Seong Woon Roh i Hak-Jong Choi, 21 czerwca 2022, Międzynarodowe badania żywności.
    DOI: 10.1016/j.foodres.2022.111533
  2. „Wpływ spożycia kimchi na masę ciała mieszkańców społeczności: prospektywne badanie kohortowe” przeprowadzili Li-Juan Tan, Ye-Rang Yun, Sung Wook Hong i Sangah Shin, 8 lutego 2023 r., Jedzenie i funkcja.
    DOI: 10.1039/D2FO03900A
  3. „Związek między spożyciem kimchi a otyłością w oparciu o BMI i otyłość brzuszną u dorosłych Koreańczyków: przekrojowa analiza badania Health Examinees” autorstwa Hyein Jung, Ye-Rang Yun, Sung Wook Hong i Sangah Shin, 1 lutego 2024 r., Otwarte BMJ.
    DOI: 10.1136/bmjopen-2023-076650
  4. „Wpływ spożycia kimchi na tkankę tłuszczową i mikroflorę jelitową u uczestników z nadwagą: randomizowane, podwójnie ślepe, kontrolowane placebo, jednoośrodkowe badanie kliniczne” przeprowadzili Wooje Lee, Min-Sung Kwon, Ye-Rang Yun, Hasun Choi, Mi -Ja Jung, Hyelyeon Hwang, Myung-Jun Shin, Jong-Hwan Park, Du-Ri Kim, Ji Yoon Chang, So Young Moon, Ho Jae Lee, Tae-Woon Kim, Tae Woong Whon i Sung Wook Hong, 15 sierpnia 2024 r., Journal of żywności funkcjonalnej.
    DOI: 10.1016/j.jff.2024.106401



Link źródłowy