Chirurdzy opracowali technikę, która może odwrócić wyniszczające uszkodzenia mięśni spowodowane agresywnym rakiem.
Każdego roku u ponad 4000 osób zapada na mięsaka o wysokim stopniu złośliwości – rodzaj nowotworu, który może atakować mięśnie. Guzy tworzą się w ramionach, a operacja może uniemożliwić pacjentom korzystanie z mięśni bicepsów.
Jednak chirurdzy ze szpitala Southmead w Bristolu opracowali pionierską procedurę, która ma przywrócić chorym mobilność.
Polega na pobraniu tkanki mięśniowej z pleców i wszczepieniu jej w ramię w celu utworzenia nowego bicepsa.
Nowe badania, które zostaną zaprezentowane w przyszłym tygodniu na posiedzeniu Brytyjskiego Stowarzyszenia Chirurgów Plastycznych, Rekonstrukcyjnych i Estetycznych (BAPRAS), pokazują, że trzy miesiące po operacji pacjenci są w stanie zginać ramię.
Eksperci twierdzą, że technika zwana funkcjonalną rekonstrukcją bicepsa mięśnia najszerszego grzbietu może zrewolucjonizować sposób leczenia agresywnego nowotworu w ramach NHS.
Mięsaki o wysokim stopniu złośliwości rozprzestrzeniają się również w kościach i chrząstkach, co oznacza, że często wymagana jest inwazyjna operacja, która polega na usunięciu znacznych części mięśni i tkanek.
Ze względu na ciężkość choroby chirurdzy traktują priorytetowo ratowanie życia starszych pacjentów z mięsakami o wysokim stopniu złośliwości, zamiast zapewniać im pełną funkcję mięśni.
Nowe badania, które zostaną zaprezentowane w przyszłym tygodniu na posiedzeniu Brytyjskiego Stowarzyszenia Chirurgów Plastycznych, Rekonstrukcyjnych i Estetycznych (BAPRAS), pokazują, że trzy miesiące po operacji pacjenci są w stanie zginać ramię (Zdjęcie stockowe)
Chirurdzy ze szpitala Southmead w Bristolu opracowali pionierską procedurę, która ma przywrócić chorym mobilność (Zdjęcie stockowe)
Oznacza to, że wielu pacjentów leczonych z powodu tej choroby traci zdolność zginania ręki, przez co dalsze samodzielne życie staje się dla nich trudne.
Podczas nowego zabiegu, przeprowadzonego po raz pierwszy przez konsultantki chirurgii plastycznej Giulię Colavitti i Rachel Clancy, pobierane są fragmenty mięśnia najszerszego grzbietu (latissimus dorsi), który biegnie od środkowej do dolnej części pleców. Następnie pasma mięśnia są wplecione w ramię, aby utworzyć zastępczy biceps.
Nie ma on pełnej siły ani elastyczności pierwotnego mięśnia, ale nowa tkanka tworzy dźwignię, która pozwala pacjentowi zgiąć łokieć i wykonywać podstawowe czynności, takie jak jedzenie.
Prezes BAPRAS Mani Ragbir powiedział: „Mamy teraz możliwość przywrócenia bicepsa pacjenta, a tym samym jego niezależności”.