Rząd USA od lat narzuca podobne kontrole eksportu Chinom, mające na celu ograniczenie ich zdolności do wybijania zaawansowanego krzemu, ale kontrole najwyraźniej nie powstrzymały Huawei od opracowywania konkurencyjnych chipów do szkolenia dużych modeli sztucznej inteligencji.
Chiński gigant technologiczny, tymczasowo sparaliżowany pół dekady temu amerykańskimi sankcjami, wysłał próbki Według The South China Morning Post najnowszy chip szkoleniowy AI, zwany Ascend, zostanie dostarczony klientom we wrześniu tego roku. Według doniesień do firm testujących Ascend należy ByteDance, chiński rodzic TikToka powiedział, że trenuje duży model wykorzystujący głównie Ascend. Baidu, która jest wiodącą wyszukiwarką w Chinach i opracowała ostatnio systemy jazdy autonomicznej złożył zamówienie na chipy Huawei Według Reutersa oznacza to odejście od amerykańskiego giganta chipowego Nvidia. (Nvidia odmówiła komentarza.)
Ograniczenia eksportowe mające na celu ograniczenie chińskiego sektora sztucznej inteligencji rozpoczęły się za pierwszej administracji Trumpa. W 2019 r. do listy podmiotów dodano kilka dobrze zapowiadających się chińskich firm zajmujących się sztuczną inteligencją, co oznacza, że firmy amerykańskie, w tym producenci chipów, tacy jak Nvidia, będą musieli uzyskać specjalną licencję na prowadzenie z nimi interesów. Następnie wprowadzono ograniczenia w sprzedaży chipów wykonanych w technologii amerykańskiej firmie Huawei, dominującemu chińskiemu operatorowi telekomunikacyjnemu i czołowemu producentowi smartfonów.
Administracja Bidena zaostrzyła kontrole w październiku 2022 r., ograniczając eksport do Chin najnowocześniejszych chipów GPU, w tym tych wyprodukowanych przez Nvidię, co miało na celu ograniczenie zdolności jakiejkolwiek chińskiej firmy do szkolenia najpotężniejszych modeli sztucznej inteligencji. Rok później zasady zaostrzono, aby załatać luki prawne, które nadal umożliwiały chińskim firmom dostęp do niektórych zaawansowanych chipów.
Ocena wpływu amerykańskich sankcji na chipy może być trudna, a niektórzy eksperci kwestionują, czy kontrole nie zachęcają Chin do szybszych postępów w samej produkcji chipów, zmniejszając ich zależność od amerykańskich firm.
Pod koniec 2023 r. Huawei zaprezentował Mate 60smartfon wyposażony w zaawansowany chip chińskiego producenta chipów SMIC. Oświadczenie wywołało zamieszanie w Waszyngtonie, ponieważ sugerowało, że SMIC poczyniła znaczne postępy w udoskonalaniu własnych technik produkcyjnych. (Dalsza analiza wykazała, że Huawei i SMIC nadal były zależne od dostawcy zagraniczni.)
Ale opublikowany raport w tym tygodniu przez Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych, zespół doradców z siedzibą w Waszyngtonie, argumentował, że rząd chiński rozpoczął już zwiększanie inwestycji w krajową produkcję chipów, zanim rząd USA zaczął ograniczać dostęp kraju do zaawansowanych półprzewodników. Odnotowano również, że Chiny poczyniły większe postępy w sektorach niepodlegających kontroli eksportu, takich jak produkcja ogniw słonecznych i pojazdów elektrycznych.