Francuskie badania sugerują, że spożywanie dużej ilości ultra przetworzonej żywności może zwiększyć ryzyko wystąpienia nieestetycznego, łuszczącego się stanu skóry o ponad jedną trzecią.
Eksperci doszli do tego wniosku po przeanalizowaniu danych dotyczących zdrowia i diety ponad 18 000 osób biorących udział w długoterminowym badaniu dotyczącym żywienia.
Dzieląc grupę na trzy poziomy w oparciu o ilość ultraprzetworzonej żywności (UPF), którą zjadali średnio dziennie, naukowcy odkryli, że w grupie, która jadła najwięcej, ryzyko zachorowania na łuszczycę było o 36% wyższe.
Łuszczyca to choroba skóry, która powoduje pojawianie się łuszczących się plam na ciele, w tym na twarzy, i występuje u około jednego na 50 Brytyjczyków.
Najnowsze badanie sugeruje, że spożywanie UPF może prowadzić do wielu szkód zdrowotnych – od zwiększonego ryzyka chorób serca, niektórych nowotworów, a nawet przedwczesnego grobu.
UPF są podstawą współczesnej brytyjskiej diety i jest ogólnym terminem obejmującym całą gamę produktów spożywczych zawierających sztuczne barwniki, słodziki i konserwanty, a także kalorie i cukier.
Przykładami są dania gotowe, lody, a nawet ketchup.
Jednak brytyjscy eksperci stwierdzili, że do francuskiego badania należy podchodzić ostrożnie, ponieważ podobnie jak wiele tego typu badań, nie dowodzi ono, że UPF są bezpośrednio winne.
Francuskie badania sugerują, że spożywanie dużej ilości ultra przetworzonej żywności może zwiększyć ryzyko wystąpienia nieestetycznego łuszczącego się stanu skóry o ponad jedną trzecią
W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Dermatologia JAMAautorzy wysunęli teorię, że dieta bogata w UPF może sprawić, że organizm będzie bardziej podatny na stany zapalne.
To z kolei, ich zdaniem, może zwiększyć ryzyko rozwoju łuszczycy, która rozwija się w wyniku zapalenia komórek skóry.
Analiza sugeruje, że związek między dietą bogatą w UPF a łuszczycą pozostał nawet po uwzględnieniu takich aspektów, jak nadwaga uczestników i choroby podstawowe.
Eksperci wciąż nie do końca rozumieją, dlaczego pojawia się łuszczyca, uważa się jednak, że ma ona związek z dysfunkcją układu odpornościowego, która wywołuje stany zapalne w organizmie i przyspiesza wzrost skóry.
Zwykle wymiana komórek skóry następuje co trzy do czterech tygodni, ale u osób cierpiących na łuszczycę następuje to mniej więcej co trzy do siedmiu dni.
Autorzy badania przyznali zauważyli błędy w swoim badaniu, takie jak poleganie na tym, że uczestnicy sami deklarowali, że cierpią na chorobę skóry, co mogło mieć wpływ na wiarygodność wyników.
Doszli do wniosku, że związek między łuszczycą a UPF wymaga dalszych badań na dużą skalę.
Brytyjscy eksperci, którzy nie byli zaangażowani w badanie, przestrzegli, że do wyników należy podchodzić ostrożnie.
Łuszczyca to choroba skóry, która powoduje, że na ciele pojawiają się łuszczące się plamy i występuje u około jednego na 50 Brytyjczyków
UPF są podstawą współczesnej brytyjskiej diety i jest ogólnym terminem obejmującym całą gamę produktów spożywczych zawierających sztuczne barwniki, słodziki i konserwanty, które wydłużają okres przydatności do spożycia
Profesor Wendy Hall, ekspert w dziedzinie nauk o żywieniu w Kings College w Londynie, stwierdziła, że należy pamiętać, że badanie wykazało związek między łuszczycą a wysokim spożyciem UPF, a nie przyczynę i skutek.
Zasugerowała, że możliwe jest, że łuszczyca może skłonić kogoś do spożywania większej ilości UPF w poszukiwaniu pocieszenia, ponieważ osoby na nią cierpiące mogą mieć problemy z poczuciem własnej wartości.
Profesor Hall podkreślił inny błąd w badaniu, powszechny w badaniach UPF – nie rozróżnia ono różnych rodzajów mocno przetworzonej żywności.
Eksperci wyrazili obawy, że termin UPF jest mglisty i obejmuje zarówno pełnoziarnisty bochenek chleba, który ma pewne właściwości zdrowotne, jak i gotowy posiłek pełen soli, tłuszczu i cukru, spełniający kryteria.
Może to sprawić, że nie będzie jasne, które UPF mogą powodować konkretny problem zdrowotny.
Naukowcy podkreślili również, że filtry UPF mogą nie być bezpośrednio przyczyną problemów zdrowotnych obserwowanych w badaniach.
Zamiast tego zasugerowali, że spożywanie dużej ilości UPF może być objawem innych problemów, takich jak ubóstwo, które może zmniejszyć spożycie świeżych owoców i warzyw.
Profesor Hall stwierdził również, że związek między dietą a łuszczycą to obszar „niedostatecznie zbadany” i warty dalszych badań.
Wielka Brytania jest najgorsza w Europie pod względem spożycia UPF, które stanowią około 57% krajowej diety.
Uważa się, że są one główną przyczyną otyłości, która kosztuje NHS około 6,5 miliarda funtów rocznie.
Często zawierające barwniki, emulgatory, aromaty i inne dodatki, zazwyczaj poddawane są wielu procesom przemysłowym, które, jak wykazały badania, niszczą fizyczną strukturę żywności, powodując jej szybkie wchłanianie.
To z kolei zwiększa ryzyko skoków i szczytów poziomu cukru we krwi, zmniejszając uczucie sytości.
Mówi się również, że uszkadza mikrobiom — społeczność „przyjaznych” bakterii, które żyją w nas i od których zależy nasze zdrowie.