Strona główna zdrowie Nowe badanie ujawnia zaskakujący werdykt dotyczący tego, jak zapewnić sobie najlepszy sen...

Nowe badanie ujawnia zaskakujący werdykt dotyczący tego, jak zapewnić sobie najlepszy sen – i nie chodzi tu o liczbę godzin

5
0


Nowe badania sugerują, że nie tylko porządny sen jest dobry dla zdrowia, ale także to, kiedy go śpimy.

Z badania przeprowadzonego na dorosłych w Wielkiej Brytanii wynika, że ​​osoby, które nie przestrzegają stałych pór kładzenia się i wstawania, są bardziej narażone na udar i zawał serca.

Nieregularny sen zwiększa ryzyko wystąpienia takich schorzeń, jak udar, niewydolność serca i zawał serca o ponad jedną czwartą, niezależnie od tego, czy ludzie śpią ogólnie wystarczająco dużo.

Zakłócenia snu mogą wywołać stan zapalny, który może prowadzić do gromadzenia się tłuszczu w tętnicach, a także zakłóceń rytmu dobowego, z którym powiązane jest ciśnienie krwi i inne funkcje sercowo-naczyniowe.

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące 72 269 osób w wieku od 40 do 79 lat biorących udział w badaniu brytyjskiego Biobanku, bez historii poważnych zdarzeń związanych z sercem, takich jak zawał serca.

Przez tydzień nosili monitor aktywności, aby rejestrować swój sen, a następnie eksperci obliczyli wskaźnik regularności snu (SRI) dla każdej osoby.

Wynik ten uwzględniał codzienną zmienność dotyczącą pory snu, pobudki, czasu trwania snu i wybudzeń w nocy, przy czym osobom przyznawano punkty w zakresie od 0 (bardzo nieregularny) do 100 (całkowicie regularny wzorzec snu i czuwania). .

Wszystkich uczestników badania podzielono na grupę śpiącą nieregularnie (wynik SRI poniżej 71,6), grupę śpiącą umiarkowanie nieregularnie (SRI od 71,6 do 87,3) lub grupę śpiącą regularnie (wynik SRI powyżej 87,3).

Osoby, które kładły się spać o nieregularnych porach, były narażone na najwyższe ryzyko udaru w porównaniu z tymi, które spały ogólnie mniej godzin, ale kładły się spać każdej nocy o tej samej porze.

Osoby, które kładły się spać o nieregularnych porach, były narażone na najwyższe ryzyko udaru w porównaniu z tymi, które spały ogólnie mniej godzin, ale kładły się spać każdej nocy o tej samej porze.

Uczestników obserwowano przez osiem lat, podczas których badacze przeanalizowali, ile osób cierpiało na takie schorzenia, jak zawał serca, udar i niewydolność serca.

Nawet po uwzględnieniu czynników, które mogą mieć wpływ na wyniki, takich jak spożycie kawy i poziom ćwiczeń, osoby nieregularnie śpiące były o 26% bardziej narażone na udar, niewydolność serca lub zawał serca niż osoby regularnie śpiące.

Z wyników opublikowanych w Internecie w czasopiśmie Journal of Epidemiology and Community Health wynika, że ​​osoby śpiące o umiarkowanie nieregularnym podłożu były o 8% bardziej skłonne do takiego snu.

Naukowcy odkryli również, że wynik SRI był miarą ciągłą, a ryzyko zawału serca i udaru mózgu wzrastało w miarę nieregularności snu.

Ogólnie rzecz biorąc, zalecana ilość snu dla osób w wieku od 18 do 64 lat wynosi od siedmiu do dziewięciu godzin na dobę, a dla osób w wieku 65 lat i starszych od siedmiu do ośmiu godzin.

Badanie wykazało, że większy odsetek osób regularnie śpiących (61%) przestrzegał zalecanej normy snu w porównaniu z osobami śpiącymi nieregularnie (48%).

Nie miało to jednak wpływu na zdrowie serca osób nieregularnie śpiących, u których ryzyko udaru i zawału serca było tak samo wyższe, nawet jeśli wysypiali się wystarczająco dużo.

Natomiast w przypadku osób śpiących umiarkowanie nieregularnie ryzyko spada, jeśli zapewnią odpowiednią ilość snu.

Brak snu może prowadzić do otyłości, utraty pamięci, cukrzycy, chorób serca, wzmożonych i niestabilnych emocji, upośledzonej zdolności uczenia się i zmniejszonej odpowiedzi immunologicznej, przez co jesteś podatny na choroby

Brak snu może prowadzić do otyłości, utraty pamięci, cukrzycy, chorób serca, wzmożonych i niestabilnych emocji, upośledzonej zdolności uczenia się i zmniejszonej odpowiedzi immunologicznej, przez co jesteś podatny na choroby

Naukowcy, w tym z Uniwersytetu w Ottawie, stwierdzili: „Nasze wyniki sugerują, że regularność snu może mieć większe znaczenie w modulowaniu ryzyka wystąpienia poważnych niepożądanych zdarzeń sercowo-naczyniowych niż wystarczająca długość snu”.

Emily McGrath, starsza pielęgniarka kardiologiczna w British Heart Foundation, powiedziała: „Nie jest jasne, jaki dokładnie wpływ sen ma na serce, ale badania sugerują, że zaburzenia snu są powiązane z wyższym poziomem białka zwanego CRP.

„To oznaka stanu zapalnego, procesu powiązanego z chorobami serca i układu krążenia.

„Sen może mieć również pośredni wpływ na zdrowie serca, wpływając na nasze wybory dotyczące stylu życia.

„Badania sugerują, że niewystarczająca ilość snu może wpływać na hormony wpływające na nasz apetyt, zwiększając naszą ochotę na słodkie pokarmy.

„W dłuższej perspektywie może to prowadzić do przyrostu masy ciała i większego ryzyka choroby niedokrwiennej serca.

„Potrzebne są dalsze badania, aby umocnić to odkrycie, ale wczesne wyniki sugerują, że istnieje ważny związek między snem a zdrowiem serca i układu krążenia”.



Link źródłowy