Rury lawowe na Ziemi badano pod kątem oznak pradawnego życia drobnoustrojów, co dało model poszukiwania życia w podobnych strukturach na Ziemi. Mars.
Kompleksowe badania rur lawowych – jaskiń powstałych w wyniku ochłodzenia lawy po erupcjach wulkanów – rzuciły światło na to, jak starożytne środowisko Ziemi mogłoby pomóc w poszukiwaniu życia na Marsie.
Badanie prowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców pod kierownictwem Bogdana P. Onaca, profesora w Szkole Nauk o Ziemi USF, badanie bada, w jaki sposób te rury lawowe mogą służyć jako cenne analogi marsjańskich jaskiń, dostarczając kluczowych spostrzeżeń w poszukiwaniu życia pozaziemskiego.
Szczegółowe badania mineralogiczne na Lanzarote
W badaniu opublikowanym w Komunikacja Ziemia i środowiskozespół zebrał złoża minerałów z sześciu rur lawowych na hiszpańskiej wyspie Lanzarote, na zachód od Afryki Północnej. Niektóre z rur są tak duże, że służą do organizacji podziemnych koncertów.
„Chociaż rury lawowe na Lanzarote odkryto kilka lat temu, jako pierwsi zakończyliśmy tak szczegółowe badania minerałów i mikroorganizmów” – powiedział Onac.
Onac i zespół wykorzystali szereg zaawansowanych technik molekularnych, izotopowych i mineralogicznych, aby zbadać złoża i uzyskać kompleksową wiedzę na temat zawartych w nich minerałów.
Dowiedzieli się, że skała wulkaniczna w kanałach lawy stworzyła środowisko ochronne, które pomogło chronić minerały i związki organiczne przed wietrzeniem, ostatecznie zachowując minerały jako ślady dawnych ekosystemów.
Implikacje dla astrobiologii i eksploracji planet
Zespół odkrył zachowane biosygnatury, w tym siarczany wapnia i sodu. Odkrycie to wskazuje na aktywność drobnoustrojów, a mikroorganizmy, takie jak bakterie, były kiedyś aktywne w jaskiniach.
„To badanie pogłębia naszą wiedzę na temat zmian geologicznych i środowiskowych na Ziemi oraz podkreśla rury lawowe jako potencjalne schronienie dla życia drobnoustrojów, niosąc ze sobą istotne implikacje dla astrobiologii, szczególnie w zakresie identyfikacji biosygnatur na Marsie i innych ciałach niebieskich” – powiedział Onac.
Przyszłe badania i analogi marsjańskie
Biorąc pod uwagę, że marsjańskie rury lawowe są podobnie osłonięte i prawdopodobnie zawierają minerały bogate w siarczany, mogą również zawierać oznaki przeszłego życia drobnoustrojów, dając nam wskazówki na temat potencjalnego życia poza Ziemią.
Odkrycia mogą znacząco wpłynąć na sposób, w jaki naukowcy podchodzą do eksploracji planet, szczególnie w przypadku nadchodzących misji mających na celu zbadanie możliwości zamieszkania na Marsie.
W nadchodzących miesiącach zespół opublikuje kilka dodatkowych badań na temat tych rur lawowych, a także planuje zbadać nowo powstałe rury lawowe na Islandii.
Odniesienie: „Dekodowanie związków organicznych w siarczanach rur lawowych w celu zrozumienia potencjalnych biomarkerów pod powierzchnią Marsa”: Vera Palma, José María De la Rosa, Bogdan Petroniu Onac, Francesco Sauro, Jesús Martínez-Frías, Ana Teresa Caldeira, José Antonio González-Pérez , Nicasio Tomás Jiménez-Morillo i Ana Zélia Millera, 28 września 2024 r., Komunikacja Ziemia i środowisko.
DOI: 10.1038/s43247-024-01673-4