Strona główna nauka/tech Jedzenie po godzinie 17:00 może szkodzić zdrowiu metabolicznemu i sercu

Jedzenie po godzinie 17:00 może szkodzić zdrowiu metabolicznemu i sercu

21
0


Jedzenie ograniczone czasowo
Późne jedzenie zwiększa poziom glukozy i ryzyko dla zdrowia, niezależnie od wagi. W badaniu podkreślono, że czas posiłków ma kluczowe znaczenie dla zdrowia metabolicznego.

Z badania przeprowadzonego przez UOC wynika, że ​​spożywanie ponad 45% dziennej dawki kalorii po godzinie 17:00 zaburza poziom glukozy, stwarzając poważne ryzyko dla zdrowia.

Ludzie od dawna wierzyli, że lekka i wczesna kolacja jest zdrowsza, a obecnie badanie przeprowadzone przez Universitat Oberta de Catalunya (UOC) i Uniwersytet Kolumbii dostarcza dowodów naukowych na poparcie tego twierdzenia. Opublikowano w czasopiśmie ogólnodostępnym Odżywianie i cukrzyca przeprowadzone przez grupę Nature badanie pokazuje, że spożywanie ponad 45% dziennego spożycia kalorii po godzinie 17:00 wiąże się z podwyższonym poziomem glukozy, co może mieć szkodliwe skutki dla zdrowia niezależnie od masy ciała i tkanki tłuszczowej.

Badanie przeprowadzono w Irving Medical Center na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, a kierowała nim dr Diana Díaz Rizzolo, doktorantka i członkini Wydziału Nauk o Zdrowiu UOC.

„Utrzymywanie wysokiego poziomu glukozy przez długi czas może mieć konsekwencje, w tym większe ryzyko progresji do cukrzycy typu 2, wzrost ryzyka chorób sercowo-naczyniowych z powodu uszkodzeń naczyń krwionośnych, jakie wysoki poziom glukozy wyrządza oraz nasilenie przewlekłego stanu zapalnego, który pogarsza uszkodzenia układu krążenia i metabolizmu” – powiedział Díaz Rizzolo.

Eksperci wcześniej uważali, że główną konsekwencją zjedzenia kolacji późno w ciągu dnia jest przyrost masy ciała. Wiązało się to z faktem, że ludzie mają tendencję do podejmowania gorszych wyborów żywieniowych w nocy, takich jak spożywanie większej ilości ultraprzetworzonej żywności, ponieważ hormony regulujące głód i sytość ulegają zmianie, gdy ludzie nie jedzą w ciągu dnia.

Znaczenie badania polega na tym, że pokazuje ono, że pora dnia, w której spożywane są posiłki, sama w sobie może mieć negatywny wpływ na metabolizm glukozy, niezależnie od ilości spożywanych w ciągu dnia kalorii oraz masy ciała i tkanki tłuszczowej danej osoby.

Późno jedzący kontra wcześni jedzący

W badaniu wzięło udział 26 uczestników w wieku od 50 do 70 lat z nadwagą lub otyłością oraz stanem przedcukrzycowym lub cukrzycą typu 2. Porównano poziom tolerancji glukozy u uczestników i podzielono ich na dwie grupy: osoby jedzące wcześnie, które spożywały większość dziennej dawki kalorii przed wieczorem, oraz osoby jedzące późno, które spożywały 45% lub więcej kalorii po godzinie 17:00. spożywali tę samą ilość kalorii i te same produkty w ciągu dnia, ale o różnych porach. Uczestnicy korzystali z aplikacji mobilnej, aby rejestrować swoje posiłki w czasie rzeczywistym.

Głównym wnioskiem z badania jest to, że osoby późno jedzące miały gorszą tolerancję glukozy, niezależnie od ich masy ciała i składu diety. Okazało się również, że wieczorem spożywali oni większe ilości węglowodanów i tłuszczów.

Díaz Rizzolo, ekspert ds. zagadnień związanych z otyłością, cukrzycą i starzeniem się, wyjaśnił, że „zdolność organizmu do metabolizowania glukozy w nocy jest ograniczona, ponieważ wydzielanie insulina zmniejsza się, a wrażliwość naszych komórek na ten hormon spada ze względu na rytm dobowy, który jest wyznaczany przez centralny zegar w naszym mózgu, skoordynowany z godzinami dnia i nocy.

Znaczenie jedzenia o właściwej porze

Badanie zawiera zatem ważne odkrycie dotyczące jego konsekwencji dla zdrowia i pory dnia, w której ludzie spożywają posiłki. „Do tej pory osobiste decyzje dotyczące odżywiania opierały się na dwóch głównych pytaniach: ile jemy i jakie produkty spożywcze wybieramy. Dzięki temu badaniu nowy czynnik wpływający na zdrowie kardiometaboliczne zaczyna nabierać coraz większego znaczenia: kiedy jemy” – stwierdził Díaz Rizzolo.

Mając na uwadze wyniki badania i rozważając je z należytą ostrożnością, gdyż dla lepszego zrozumienia tematu konieczne będą dalsze badania, badacz radzi, aby żywność spożywać głównie w godzinach dziennych, a „najwyższe poziomy kalorii w ciągu dnia powinno przypadać na śniadanie i lunch, a nie na podwieczorek i kolację. Díaz Rizzolo zaleca także unikanie, szczególnie w nocy, produktów ultraprzetworzonych, fast foodów i potraw bogatych w węglowodany.

Odniesienie: „Późne jedzenie wiąże się ze słabą tolerancją glukozy, niezależnie od masy ciała, masy tłuszczowej, spożycia energii i składu diety u osób ze stanem przedcukrzycowym lub cukrzycą typu 2 o wczesnym początku” Diana A. Díaz-Rizzolo, Leinys S. Santos Baez, Collin J. Popp, Rabiah Borhan, Ana Sordi-Guth, Emily NC Manoogian, Satchidananda Panda, Bin Cheng i Blandine Laferrère, 25 październik 2024, Odżywianie i cukrzyca.
DOI: 10.1038/s41387-024-00347-6



Link źródłowy