Według nowych badań nasze umysły preferują proste wyjaśnienia i skuteczne działania.
Naukowcy odkryli, że prostota wyjaśnień i wykonania zadań jest wysoko ceniona ze względu na jej skuteczność. Ponad 2800 uczestników wykazało wyraźną preferencję dla prostszych i bardziej niezawodnych metod, co wskazuje na fundamentalne nastawienie poznawcze w stronę wydajnych i niezawodnych procesów.
Zrozumienie prostoty w ludzkim poznaniu
Nowe badanie z Uniwersytetu Waterloo pokazuje, że preferencja ludzi wobec prostych wyjaśnień jest ściśle powiązana z ich chęcią skutecznego wykonywania zadań.
„Te odkrycia pokazują, że nasze preferencje wobec prostszych wyjaśnień odzwierciedlają sposób, w jaki oceniamy działania” – stwierdziła Claudia Sehl, główna autorka badania i doktorantka psychologii rozwojowej w Waterloo. „Prostota nie jest ceniona tylko w wyjaśnieniach — to część naszego sposobu myślenia o skutecznym osiąganiu wyników”.
Metodologia badań i wyniki
Przy przeprowadzeniu badania Sehl współpracował z profesorami psychologii rozwojowej Ori Friedmanem i Stephanie Denison. W siedmiu eksperymentach, w których wzięło udział 2820 uczestników, naukowcy odkryli, że ludzie konsekwentnie przedkładali proste wyjaśnienia i rozwiązania nad bardziej złożone, niezależnie od tego, czy rozumieli wynik, czy osiągali cel.
Badanie wykazało, że ludzie są bardziej zainteresowani wyjaśnieniami, które obejmują wspólne i wiarygodne przyczyny. Jeśli przyczyna wydawała się rzadka lub niewiarygodna, była postrzegana jako mniej pomocna. Innymi słowy, im prostsza i bardziej niezawodna przyczyna, tym bardziej była ona atrakcyjna zarówno dla zrozumienia zdarzenia, jak i osiągnięcia rezultatów w przyszłości.
Urok prostoty i niezawodności
„Zasadniczo im bardziej powszechna i wiarygodna jest przyczyna, tym atrakcyjniejsza staje się zarówno jako wyjaśnienie, jak i metoda osiągnięcia rezultatów” – stwierdził Sehl. „Dodatkowo, niezależnie od tego, czy chodzi o opisywanie przyczyn, czy o szukanie skutków, używanie mniejszej liczby przyczyn wydaje się zarówno szybsze, jak i skuteczniejsze, co wskazuje na wspólny proces umysłowy stojący za obydwoma preferencjami”.
Ogólnie rzecz biorąc, wyniki sugerują, że efektywność jest ceniona zarówno w zakresie wyjaśnień, jak i osiągania celów.
„Nasze badania sugerują, że ludziom bardzo zależy na wydajności – idei robienia więcej za mniej – i że skupienie się na wydajności wpływa na to, jak ludzie myślą zarówno o wyjaśnieniach, jak i osiągnięciach” – powiedział Friedman.
Odniesienie: „Efektywne robienie rzeczy: testowanie wyjaśnienia, dlaczego proste wyjaśnienia są satysfakcjonujące”, Claudia G. Sehl, Stephanie Denison i Ori Friedman, 7 października 2024 r., Psychologia poznawcza.
DOI: 10.1016/j.cogpsych.2024.101692