Strona główna nauka/tech Mężczyzna przeszukujący Google Earth znalazł tajemniczą bliznę na australijskim buszu. Teraz wiemy,...

Mężczyzna przeszukujący Google Earth znalazł tajemniczą bliznę na australijskim buszu. Teraz wiemy, co było przyczyną

7
0


Mężczyzna przeszukujący Google Earth znalazł tajemniczą bliznę na australijskim buszu – teraz naukowcy wiedzą, co ją spowodowało

Źródło: udostępnienie przez autora/Google Earth

Na początku tego roku jaskiniowiec przeglądał zdjęcia satelitarne Równiny Nullarbor, gdy natknął się na coś nieoczekiwanego: ogromną, tajemniczą bliznę wyrytą w jałowym krajobrazie.

Odkrycie zaintrygowało naukowców, w tym mnie i moich kolegów. Po bliższym zbadaniu zdaliśmy sobie sprawę, że blizna powstała w wyniku gwałtownego tornada, o którego istnieniu nikt nie wiedział. Wyniki przedstawiamy w nowe badania opublikowany dzisiaj.

Tornada są znanym zagrożeniem w Stanach Zjednoczonych i gdzie indziej. Ale oni także wydarzyć się w Australii.

Bez potęgi technologii ten niezwykły przykład dzikości natury pozostałby niezauważony. Ważne jest zbadanie następstw tornada, aby pomóc nam przewidzieć i przygotować się na kolejny duży twister.

Historia tornad w Australii

Tornada to gwałtowne, wirujące kolumny powietrza opadające w wyniku burzy na ziemię, przynoszące prędkość wiatru często przekraczającą 200 kilometrów na godzinę. Mogą powodować ogromne zniszczenia — wyrywać drzewa z korzeniami, burzyć budynki i wyrzucać gruz na duże odległości.

Tornada odnotowano na każdym kontynencie z wyjątkiem Antarktydy. Najczęściej występują w regionie Wielkich Równin w Stanach Zjednoczonych oraz w północno-wschodnim regionie Indii – Bangladeszu.

Najwcześniejsze tornado zaobserwowane w Australii miało miejsce w 1795 roku na przedmieściach Sydney. Jednak istnienie tornada zostało tu naukowo potwierdzone dopiero pod koniec XIX wieku.

W ostatnich dziesięcioleciach udokumentowane przypadki w Australii obejmują: Tornado z 2013 roku który przekroczył północno-wschodnią Wiktorię i dotarł do granicy Nowej Południowej Walii. Przyniósł wiatr z prędkością od 250 do 300 kilometrów na godzinę i uszkodził miasteczka nad rzeką Murray.

W 2016 r. silna burza wywołała co najmniej siedem tornad w środkowej i wschodniej części Australii Południowej.

Dla naukowców ważne jest dokładne przewidywanie tornad, abyśmy mogli wydawać ostrzeżenia społecznościom. Właśnie dlatego blizna po tornadzie z Nullarbor była przydatna do zbadania.

Wirująca tajemnica

Równina Nullarbor to odległy, suchy i bezdrzewny obszar w południowej Australii. Mężczyzna, który odkrył bliznę, korzystał ze zdjęć satelitarnych Google Earth w celu poszukiwania Nullabor jaskinie lub inne cechy krasu.

Kras to krajobraz podszyty wapieniem, charakteryzujący się charakterystycznymi formami terenu. Odkrycie blizny zwróciło uwagę moich kolegów i mnie dzięki współpracy badaczy i odkrywców badających kras Nullarbor.

Blizna rozciąga się od Australii Zachodniej przez granicę do Australii Południowej. Leży 20 kilometrów na północ od Kolej Transaustralijska i 90 km na wschód-północny wschód od Forrest, dawnej osady kolejowej.

Porównaliśmy zdjęcia satelitarne tego miejsca na przestrzeni kilku lat, aby ustalić, że tornado miało miejsce między 16 a 18 listopada 2022 r. Obok blizny pojawiły się niebieskie okrągłe wzory, wskazujące kałuże wody związane z ulewnymi deszczami.

Następnie w maju tego roku wraz z kolegami udaliśmy się na miejsce zdarzenia, aby zbadać i sfotografować bliznę oraz otaczający ją krajobraz.

Nasze wyniki były opublikowany dzisiaj w Journal of Southern Hemisphere Earth Systems Science.

Mężczyzna przeszukujący Google Earth znalazł tajemniczą bliznę na australijskim buszu – teraz naukowcy wiedzą, co ją spowodowało

Mapa przedstawiająca zdarzenia tornada w Australii Zachodniej i Australii Południowej w latach 1795–2014. Lokalizacja blizny po tornado w badaniu jest zaznaczona czerwoną kropką. Źródło: Archiwum dotyczące poważnych burz z piorunami/Australijskie Biuro Meteorologiczne

Odkryj najnowsze osiągnięcia nauki, technologii i kosmosu dzięki over 100 000 abonentów którzy codziennie korzystają z witryny Phys.org. Zapisz się do naszego bezpłatny biuletyn i otrzymuj aktualne informacje o przełomowych, innowacjach i badaniach, które mają znaczenie—codziennie lub co tydzień.

Co znaleźliśmy

Blizna ma długość 11 kilometrów i szerokość od 160 do 250 metrów. Nosi uderzające wzory zwane „śladami cykloidalnymi” utworzonymi przez wiry ssące tornada. Sugeruje to, że tornado nie było zwykłą burzą, ale było silne F2 lub F3 kategorii, wirujący z niszczycielskim wiatrem o prędkości ponad 200 kilometrów na godzinę.

Tornado trwało prawdopodobnie od siedmiu do 13 minut. Cechy blizny sugerują, że wirujący wiatr wewnątrz tornada poruszał się w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Uważamy również, że tornado przeniosło się z zachodu na wschód – co jest zgodne z kierunkiem silnego zimnego frontu w regionie w tamtym czasie.

Mężczyzna przeszukujący Google Earth znalazł tajemniczą bliznę na australijskim buszu – teraz naukowcy wiedzą, co ją spowodowało

„Ślady cykloidalne” w bliźnie po tornado, spowodowane przez liczne wiry. Źródło: zdjęcia satelitarne Google Earth

Lokalne obserwacje pogodowe również wykazały intensywne zachmurzenie i opady deszczu w tym okresie w listopadzie 2022 r.

W przeciwieństwie do tornad, które nawiedziły obszary zaludnione, to tornado nie uszkodziło domów ani miast. Niemniej jednak pozostawił po sobie ślad, niszcząc glebę i roślinność oraz zmieniając kształt powierzchni Ziemi.

Co ciekawe, blizna była nadal wyraźnie widoczna 18 miesięcy po zdarzeniu, zarówno na zdjęciach satelitarnych, jak i na ziemi. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że roślinność rośnie powoli w tym suchym krajobrazie, więc nie zakryła jeszcze erozji.

Przewiduj i przygotuj się

To fascynujące odkrycie na równinie Nullarbor pokazuje, jak potężna i nieprzewidywalna może być natura – czasami bez naszej wiedzy.

Na równinie Nullarbor udokumentowano wcześniej tylko trzy tornada. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że obszar ten jest odległy i naocznych świadków jest niewielu, a wydarzenia nie powodują szkód w mieniu i infrastrukturze. Co ciekawe, te trzy tornada, podobnie jak to, miały miejsce w listopadzie.

Nasze badania dostarczają cennych informacji na temat tornad w tym odległym i słabo zbadanym regionie. Pomaga nam zrozumieć, kiedy i w jakich warunkach pojawiają się tego typu tornada.

Podkreśla także znaczenie zdjęć satelitarnych w identyfikowaniu i analizowaniu zjawisk pogodowych w odległych lokalizacjach oraz w przewidywaniu kolejnego dużego wydarzenia i przygotowaniu się na nie.

I wreszcie wyniki wyraźnie przypominają, że ekstremalne warunki pogodowe mogą wystąpić w dowolnym miejscu i czasie.

Więcej informacji:
Matej Lipar i wsp., Blizna po tornado na równinie Nullarbor w Australii, Journal of Southern Hemisphere Earth Systems Science (2024). DOI: 10.1071/ES24023

Dostarczone przez The Conversation


Ten artykuł został ponownie opublikowany z Rozmowa na licencji Creative Commons. Przeczytaj oryginalny artykuł.Rozmowa

Cytat: Mężczyzna przeszukujący Google Earth znalazł tajemniczą bliznę na australijskim buszu. Teraz wiemy, co było przyczyną (2024, 24 listopada) pobrano 24 listopada 2024 z https://phys.org/news/2024-11-scouring-google-earth-mysterious-scar.html

Niniejszy dokument podlega prawom autorskim. Z wyjątkiem uczciwego obrotu w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.





Link źródłowy