Strona główna nauka/tech Rewolucyjne odkrycie w biologii

Rewolucyjne odkrycie w biologii

8
0


Stentor sinawy
Symulacje wyjaśniają, w jaki sposób maleńkie jednokomórkowe stworzenia mogą wykazywać formy uczenia się uznawane za charakterystyczne dla bardziej złożonych form życia.

Niedawne badania ujawniają, że poszczególne komórki posiadają zdolność uczenia się, obalając pogląd, że złożone zachowania związane z uczeniem się są charakterystyczne wyłącznie dla organizmów z układem nerwowym.

Korzystając z symulacji komputerowych, badacze wykazali, w jaki sposób komórki dostosowują się do powtarzających się bodźców, dostarczając informacji, które mogą zrewolucjonizować metody leczenia chorób i dalsze badania z zakresu biologii obliczeniowej.

Nowe podejście do zachowań i uczenia się komórek

Poszczególne komórki mogą posiadać zdolność uczenia się, cechę, którą wcześniej uważano za charakterystyczną wyłącznie dla zwierząt z mózgami i złożonym układem nerwowym. To przełomowe odkrycie pochodzi z badań przeprowadzonych przez naukowców z Centrum Regulacji Genomu (CRG) w Barcelonie i Harvard Medical School w Bostonie.

Opublikowano 19 listopada w czasopiśmie Aktualna biologiaodkrycia podważają ugruntowane od dawna założenia dotyczące podstawowej natury życia i mogą zmienić nasze rozumienie zachowań komórkowych.

„Zamiast postępować zgodnie z zaprogramowanymi instrukcjami genetycznymi, komórki zostają wyniesione do rangi jednostek wyposażonych w bardzo podstawową formę podejmowania decyzji opartą na uczeniu się od otoczenia” – wyjaśnia Jeremy Gunawardena, profesor nadzwyczajny biologii systemowej w Harvard Medical School i współautor autor badania.

Stentor Roeseli
Obraz mikroskopowy jednokomórkowego orzęska Stentor roeseli. Źródło: Joseph Dexter

Badanie przyzwyczajeń komórkowych

W badaniu przyjrzano się przyzwyczajeniu, czyli procesowi, w wyniku którego organizm stopniowo przestaje reagować na powtarzający się bodziec. To dlatego ludzie przestają zauważać tykanie zegara i mniej rozpraszają ich migające światła. Ta najniższa forma uczenia się była szeroko badana na zwierzętach ze złożonym układem nerwowym.

To, czy zachowania przypominające uczenie się, takie jak przyzwyczajenie, istnieją w skali komórkowej, jest kwestią budzącą kontrowersje. Eksperymenty z początku XX wieku z jednokomórkowym orzęskiem Stentor roeselii po raz pierwszy rzuciły światło na zachowania przypominające uczenie się, ale badania te zostały wówczas przeoczone i odrzucone. W latach 70. i 80. XX w. u innych orzęsków odkryto oznaki przyzwyczajenia, a współczesne eksperymenty nadal potwierdzają tę teorię.

„Te stworzenia bardzo różnią się od zwierząt posiadających mózgi. Uczenie się oznaczałoby korzystanie z wewnętrznych sieci molekularnych, które w jakiś sposób pełnią funkcje podobne do tych, które pełnią sieci neuronów w mózgach. Nikt nie wie, jak są w stanie tego dokonać, dlatego uznaliśmy, że należy zbadać tę kwestię” – mówi Rosa Martinez, współautorka badania i badaczka w Centrum Regulacji Genomu (CRG) w Barcelonie.

Zrozumienie przetwarzania informacji komórkowych

Komórki wykorzystują reakcje biochemiczne jako sposób przetwarzania informacji. Na przykład dodanie lub usunięcie znacznika fosforanowego z powierzchni białka powoduje jego włączenie lub wyłączenie. Aby śledzić, w jaki sposób komórki przetwarzają informacje, zamiast pracować z komórkami na naczyniach laboratoryjnych, badacze wykorzystali symulacje komputerowe oparte na równaniach matematycznych w celu monitorowania tych reakcji i dekodowania „języka” komórki. Pozwoliło im to zobaczyć, jak zmieniają się interakcje molekularne wewnątrz komórek pod wpływem wielokrotnego wystawiania na ten sam bodziec.

W szczególności w badaniu przyjrzano się dwóm powszechnym obwodom molekularnym – pętlom ujemnego sprzężenia zwrotnego i niespójnym pętlom wyprzedzającym. W przypadku ujemnego sprzężenia zwrotnego wynik procesu hamuje jego własną produkcję, podobnie jak termostat wyłączający grzejnik, gdy pomieszczenie osiągnie określoną temperaturę. W niespójnych pętlach wyprzedzających sygnał aktywuje jednocześnie proces i jego inhibitor, podobnie jak światło aktywowane ruchem z timerem. Po wykryciu ruchu światło automatycznie wyłącza się po określonym czasie.

Wgląd w pamięć komórkową i przyzwyczajenia

Symulacje sugerują, że komórki wykorzystują kombinację co najmniej dwóch z tych obwodów molekularnych, aby dostroić swoją reakcję na bodziec i odtworzyć wszystkie charakterystyczne cechy przyzwyczajenia obserwowane u bardziej złożonych form życia. Jednym z kluczowych odkryć jest wymóg „oddzielenia skali czasowej” w zachowaniu obwodów molekularnych, w których niektóre reakcje zachodzą znacznie szybciej niż inne.

„Uważamy, że może to być rodzaj «pamięci» na poziomie komórkowym, umożliwiającej komórkom zarówno natychmiastową reakcję, jak i wpływanie na przyszłą reakcję” – wyjaśnia dr Martinez.

Łączenie nauk kognitywnych i neuronauki

Odkrycie może również rzucić światło na długotrwałą debatę między neuronaukami a badaczami kognitywistyki. Przez lata te dwie grupy różnie podchodziły do ​​związku siły przyzwyczajenia z częstotliwością lub intensywnością stymulacji. Neuronaukowcy skupiają się na obserwowalnych zachowaniach, zauważając, że organizmy wykazują silniejsze przyzwyczajenie do częstszych lub mniej intensywnych bodźców.

Jednakże kognitywiści nalegają na badanie istnienia zmian wewnętrznych i tworzenia się pamięci po wystąpieniu przyzwyczajenia. Stosując się do ich metodologii, przyzwyczajenie wydaje się silniejsze w przypadku rzadszych lub intensywniejszych bodźców.

Badanie pokazuje, że zachowanie modeli jest zgodne z obydwoma poglądami. Podczas habituacji reakcja zmniejsza się bardziej w przypadku częstszych lub mniej intensywnych bodźców, ale po habituacji reakcja na powszechny bodziec jest w tych przypadkach również silniejsza.

„Neuronaukowcy i kognitywiści badają procesy, które są w zasadzie dwiema stronami tego samego medalu” – mówi Gunawardena. „Wierzymy, że pojedyncze komórki mogą stać się potężnym narzędziem do badania podstaw uczenia się”.

Implikacje dla badań biologicznych i zastosowań

Badanie pogłębia naszą wiedzę na temat funkcjonowania uczenia się i pamięci na najbardziej podstawowym poziomie życia. Jeśli pojedyncze komórki potrafią „zapamiętać”, może to również pomóc wyjaśnić, w jaki sposób komórki nowotworowe rozwijają oporność na chemioterapię lub w jaki sposób bakterie stają się oporne na antybiotyki – czyli sytuacje, w których komórki wydają się „uczyć się” od swojego otoczenia.

Jednak przewidywania muszą zostać potwierdzone rzeczywistymi danymi biologicznymi. W badaniu wykorzystano modelowanie matematyczne, aby zbadać koncepcję uczenia się w komórkach, ponieważ umożliwiło to szybkie przetestowanie wielu różnych scenariuszy i sprawdzenie, które z nich warto dokładniej zbadać w rzeczywistych eksperymentach.

Przyszłe kierunki badań z zakresu biologii komórkowej

Praca ta może położyć podwaliny pod naukowców eksperymentalnych, którzy będą mogli teraz projektować eksperymenty laboratoryjne i testować te przewidywania.

„Celem biologii obliczeniowej jest uczynienie życia tak programowalnym jak komputer, ale eksperymenty laboratoryjne mogą być kosztowne i czasochłonne” – mówi dr Martinez, który pracuje w Barcelona Collaboratorium, wspólnej inicjatywie CRG i EMBL Barcelona specjalnie zaprojektowany, aby przyspieszyć badania oparte na modelowaniu matematycznym i odpowiedzieć na ważne pytania z biologii.

„Nasze podejście może pomóc nam ustalić priorytety eksperymentów, które najprawdopodobniej przyniosą cenne wyniki, oszczędzając czas i zasoby oraz prowadząc do nowych przełomów” – dodaje. „Uważamy, że przydatne może być rozwiązanie wielu innych podstawowych pytań”.

Więcej informacji na temat tych badań można znaleźć w artykule Komórki wykazują zaskakujące zdolności uczenia się.

Odniesienie: „Biochemicznie wiarygodne modele habituacji do uczenia się pojedynczych komórek” Liny Eckert, Marii Sol Vidal-Saez, Ziyuan Zhao, Jordi Garcia-Ojalvo, Rosa Martinez-Corral i Jeremy Gunawardena, 19 listopada 2024 r., Aktualna biologia.
DOI: 10.1016/j.cub.2024.10.041



Link źródłowy