Strona główna nauka/tech Niebieskie światło z ekranów może wywołać wczesne dojrzewanie i zahamowanie wzrostu

Niebieskie światło z ekranów może wywołać wczesne dojrzewanie i zahamowanie wzrostu

7
0


Łóżko ze smartfonem młodej kobiety
Narażenie na niebieskie światło z urządzeń może przyspieszyć wzrost kości i wczesne dojrzewanie u szczurów, co może prowadzić do niższego wzrostu w wieku dorosłym z powodu przedwczesnego dojrzewania kości. Nowe badania podkreślają potrzebę zbadania długoterminowego wpływu ekspozycji na ekran na wzrost i rozwój dzieci.

Ekspozycja na niebieskie światło z ekranów może przyspieszyć wzrost kości i dojrzewanie u szczurów, co sugeruje potencjalne ryzyko dla dzieci.

Nowe badania zaprezentowane niedawno na 62. dorocznym spotkaniu Europejskiego Towarzystwa Endokrynologii Dziecięcej w Liverpoolu pokazują, że ekspozycja na niebieskie światło, np. ze smartfonów i tabletów, może przyspieszyć wzrost i starzenie się kości, powodując wczesne dojrzewanie u szczurów. W badaniu tym podkreślono potencjalny wpływ urządzeń emitujących niebieskie światło na wzrost i rozwój, budząc poważne obawy co do długoterminowych skutków zdrowotnych dla dzieci, które w coraz młodszym wieku mają kontakt z ekranami.

W miarę jak dzieci rosną i rozwijają się, kości długie, takie jak kość udowa, stopniowo wydłużają się na każdym końcu. Te rosnące końce – obszary gładkiej, elastycznej chrząstki zwane „płytkami wzrostowymi” – ostatecznie zestalają się, co zatrzymuje wzrost. Dziewczęta na ogół przestają rosnąć i osiągają maksymalny wzrost w wieku od 14 do 16 lat, natomiast chłopcy kończą wzrost w wieku od 16 do 18 lat.

Jednakże w ostatnich latach w kilku badaniach wykazano częstsze występowanie wczesnego dojrzewania zarówno u dziewcząt, jak i u chłopców, które początkowo mogło rosnąć szybko, ale często przestaje rosnąć wcześniej niż zwykle. Jednym z czynników może być zwiększone wykorzystanie urządzeń emitujących światło niebieskie.

Projekt badania i ustalenia

W tym badaniu naukowcy z Uniwersytetu Gazi w Turcji zbadali 18 samców i 18 samic szczurów w wieku 21 dni, równo podzielonych na trzy grupy po sześć osób i wystawionych na normalny cykl świetlny, sześć lub 12 godzin niebieskiego światła, aż do pierwsze oznaki dojrzewania.

Zmierzyli ich długość i kości udowe i odkryli, że szczury wystawione na działanie niebieskiego światła rosły szybciej, szczególnie w kościach, a także wcześniej rozpoczynały okres dojrzewania w porównaniu ze szczurami przebywającymi w standardowych warunkach oświetleniowych.

Poprzednie badania tej samej grupy wykazały również, że szczury narażone na działanie niebieskiego światła są bardziej narażone na wczesne dojrzewanie. Jednakże nigdy wcześniej nie badano tego związku we wzroście kości i rozwoju dojrzewania płciowego. „To pierwsze badanie pokazujące, w jaki sposób niebieskie światło może potencjalnie wpływać na wzrost i rozwój fizyczny, co skłoniło do dalszych badań nad wpływem ekspozycji na nowoczesny ekran na rozwój dzieci” – powiedziała główna badaczka, dr Aylin Kılınç Uğurlu.

Ostrożność i potencjalne ryzyko

Chociaż dr Kılınç Uğurlu ostrzegł: „Ponieważ jest to badanie na szczurach, nie możemy być pewni, że wnioski te zostaną powtórzone u dzieci, ale nasze dane sugerują, że długotrwała ekspozycja na niebieskie światło przyspiesza zarówno fizyczny wzrost, jak i dojrzewanie płytki wzrostowej, prowadząc do wczesnego dojrzewanie.”

„Chociaż zwiększony wzrost może wydawać się korzystny, nasze badanie wykazało również, że narażenie na światło niebieskie prowadziło do wcześniejszych zmian strukturalnych w płytkach wzrostowych kości szczurów, co sugeruje wpływ na długoterminowy wiek kostny” – stwierdził dr Kılınç Uğurlu. „Oznacza to, że ich kości dojrzewały zbyt wcześnie, co może potencjalnie spowodować, że w wieku dorosłym będą krótsze niż przeciętnie”.

Naukowcy planują obecnie zbadać, w jaki sposób ekspozycja na niebieskie światło przed okresem dojrzewania wpływa na wzrost i rozwój szkieletu u dorosłych szczurów. „Chcemy zbadać długoterminowe skutki ekspozycji na niebieskie światło w okresie przed okresem dojrzewania i dowiedzieć się, czy określony czas trwania lub intensywność ekspozycji ma odwracalny lub trwały wpływ na szkielet w późniejszym życiu” – powiedziała dr Kılınç Uğurlu. „Ostatecznie badania te mogą doprowadzić do opracowania środków zapobiegawczych zapewniających bezpieczne korzystanie z ekranu w okresie rozwoju dziecka”.

Spotkanie: 62. doroczne spotkanie ESPE 2024



Link źródłowy