Strona główna nauka/tech Nowe badanie kwestionuje utratę wagi jako klucz do zdrowia

Nowe badanie kwestionuje utratę wagi jako klucz do zdrowia

5
0


Energia Witalność Zdrowie człowieka Długość życia
Sprawność krążeniowo-oddechowa pozwala lepiej przewidzieć ryzyko śmiertelności niż BMI, przy czym sprawność fizyczna znacznie zmniejsza ryzyko w przypadku wszystkich typów budowy ciała. Umiarkowana aktywność fizyczna, taka jak szybki marsz, może znacznie poprawić wyniki zdrowotne, co podkreśla potrzebę podejścia skoncentrowanego na sprawności fizycznej, a nie na utracie wagi.

Osoby zaklasyfikowane jako sprawne, nawet jeśli miały nadwagę lub otyłość, nie wykazywały zauważalnego wzrostu choroba sercowo-naczyniowa lub ogólną śmiertelność.

Ponieważ wskaźniki otyłości w Stanach Zjednoczonych, mierzone za pomocą wskaźnika masy ciała (BMI), nadal rośnie, podobnie jak wysiłki na rzecz promowania utraty wagi, w tym pojawienie się nowej generacji leków odchudzających. Jednakże przegląd systematyczny i metaanaliza opublikowana dzisiaj w czasopiśmie „ Brytyjski dziennik medycyny sportowej pokazuje, że wydolność krążeniowo-oddechowa jest silniejszym predyktorem chorób sercowo-naczyniowych i ogólnej śmiertelności niż BMI.

Naukowcy odkryli, że osoby sprawne we wszystkich kategoriach BMI miały statystycznie podobne ryzyko śmierci ze wszystkich przyczyn chorób sercowo-naczyniowych.

Z kolei u osób niesprawnych we wszystkich kategoriach BMI ryzyko zgonu z powodu chorób ogólnych i sercowo-naczyniowych było od dwóch do trzech razy wyższe w porównaniu z osobami o prawidłowej masie ciała. W rzeczywistości u otyłych, sprawnych osób ryzyko śmierci było znacznie niższe w porównaniu z niesprawnymi osobami o normalnej wadze.

Fitness ponad otyłość: kluczowe spostrzeżenia

„Okazuje się, że sprawność fizyczna jest znacznie ważniejsza niż otyłość, jeśli chodzi o ryzyko śmiertelności” – stwierdziła Siddhartha Angadi, profesor nadzwyczajny fizjologii wysiłku fizycznego w Szkole Edukacji i Rozwoju Człowieka Uniwersytetu Wirginii oraz współautorka badania. „Nasze badanie wykazało, że u osób otyłych i sprawnych ryzyko śmierci było podobne jak u osób o prawidłowej masie ciała i prawie o połowę mniejsze u osób niesprawnych o normalnej wadze.

„Ćwiczenia to coś więcej niż tylko sposób na spalanie kalorii. Jest to doskonały „lek” optymalizujący ogólny stan zdrowia i mogący w znacznym stopniu zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia i śmierci ze wszystkich przyczyn u osób niezależnie od wzrostu”.

Naukowcy dokonali przeglądu 20 badań, w których łącznie wzięło udział 398 716 dorosłych z wielu krajów. Około jedną trzecią uczestników badań stanowiły kobiety, co stanowi prawie trzykrotny wzrost w porównaniu z poprzednimi badaniami. W większości badań osoby zostały sklasyfikowane jako sprawne, jeśli ich wynik w teście wysiłkowym (oszacowany lub bezpośrednio zmierzony VO2max) umieściło ich powyżej 20. percentyla w swojej grupie wiekowej.

Otyłość wiąże się z szeregiem schorzeń, a utrata masy ciała od dawna jest postrzegana jako sposób na zmniejszenie skutków tych schorzeń. Jednak utrata wagi jest wyzwaniem, a nieutrzymanie wagi może wiązać się z innymi zagrożeniami.

Zagrożenia związane z cykliczną zmianą ciężarów i korzyści płynące z ćwiczeń

„Większość osób, które tracą wagę, odzyskuje ją” – powiedział Glenn Gaesser, profesor na Uniwersytecie Stanowym w Arizonie i współautor badania. „Powtarzające się cykle utraty i przybierania na wadze – dieta jo-jo – wiążą się z licznymi zagrożeniami dla zdrowia porównywalnymi z samą otyłością. Poprawa wydolności krążeniowo-oddechowej może pomóc uniknąć niekorzystnych skutków zdrowotnych związanych z przewlekłą dietą typu jo-jo”.

Około 20% dorosłych w USA spełnia wytyczne dotyczące aktywności fizycznej określone przez amerykański Departament Zdrowia i Opieki Społecznej. Aktualne wytyczne zalecają, aby dorośli wykonywali co najmniej 150 minut tygodniowo aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności lub 75 minut intensywnej aktywności fizycznej połączonej ze wzmacnianiem mięśni przez dwa dni w tygodniu. Dla tych, którzy znajdują się w dolnym 20. percentylu wydolności krążeniowo-oddechowej, rozpoczęcie jakichkolwiek ćwiczeń aerobowych może mieć duży wpływ.

„Największe zmniejszenie ryzyka śmiertelności z jakiejkolwiek przyczyny i chorób układu krążenia występuje, gdy osoby prowadzące całkowity siedzący tryb życia umiarkowanie zwiększają swoją aktywność fizyczną” – stwierdziła Angadi. „Można to osiągnąć dzięki takim aktywnościom, jak szybki marsz kilka razy w tygodniu, w celu zgromadzenia około 30 minut dziennie”.

Naukowcy zauważają, że w badaniu analizowano dane z dużych badań epidemiologicznych i zalecają, aby w celu optymalizacji wyników zdrowotnych nadszedł czas na niezależną ocenę wartości podejścia opartego na sprawności fizycznej, a nie podejścia polegającego na odchudzaniu u osób otyłych.

Odniesienie: „Sprawność krążeniowo-oddechowa, wskaźnik masy ciała i śmiertelność: przegląd systematyczny i metaanaliza” autorstwa Nathana R. Weeldreyera, Jeisona C. De Guzmana, Craiga Patersona, Jasona D. Allena, Glenna A. Gaessera i Siddharthy S. Angadi, 13 listopada 2024 r., Brytyjski dziennik medycyny sportowej.
DOI: 10.1136/bjsports-2024-108748



Link źródłowy