Strona główna nauka/tech Progress 90 leci na stację kosmiczną z trzema tonami niezbędnego zaopatrzenia

Progress 90 leci na stację kosmiczną z trzema tonami niezbędnego zaopatrzenia

6
0


Wystrzelenie statku kosmicznego Progress 90 Cargo
Sonda Progress 90 sfotografowana na chwilę przed wystrzeleniem z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Źródło: NASA

Niepilotowany Roskosmos Sonda Progress 90 jest teraz bezpiecznie na orbicie i jest w drodze do Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS). Wystartował o 7:22 EST (17:22 czasu Bajkonur) w czwartek, 21 listopada, na pokładzie rakiety Sojuz z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.

Sonda ma odbyć dwudniową podróż po orbicie, po czym automatycznie zadokuje na ISS. Zostanie podłączony do skierowanego w przestrzeń portu modułu Poisk o godzinie 9:36 czasu wschodniego w sobotę 23 listopada.

NASArozpocznie się relacja na żywo ze spotkania i dokowania o godzinie 8:45 NASA+ i NASA strona internetowa.

Statek kosmiczny dostarczy na stację kosmiczną około trzech ton żywności, paliwa i zapasów.

Statek zaopatrzeniowy Progress 88 zbliża się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Statek zaopatrzeniowy Progress 88 z Roscosmos zbliża się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wypełniony około trzema tonami żywności, paliwa i zapasów dla załogi Ekspedycji 71. Źródło: NASA

Statek kosmiczny Roscosmos Progress to pojazd towarowy bez załogi, zaprojektowany w celu dostarczania niezbędnych zapasów na ISS. Opracowany przez rosyjską agencję kosmiczną Roscosmos, jest niezawodnym koniem pociągowym w misjach zaopatrzeniowych od czasu swojego pierwszego lotu w 1978 r. Zbudowany na podstawie projektu załogowego statku kosmicznego Sojuz, Progress jest wyjątkowo przystosowany do transportu ładunków, przewożących takie przedmioty, jak żywność, paliwo, sprzęt naukowy i części zamienne.

Statek kosmiczny składa się z trzech sekcji: ciśnieniowego modułu ładunkowego na towary suche, przedziału do tankowania ciekłego paliwa oraz bezciśnieniowego modułu przyrządowego mieszczącego awionikę i systemy zasilania. Automatycznie dokuje do ISS i po wyładowaniu ładunku zostaje zapełniona odpadami ze stacji. W przeciwieństwie do swojego odpowiednika w Sojuzie wielokrotnego użytku, Progress jest materiałem jednorazowego użytku i spala się po ponownym wejściu w atmosferę ziemską.

Dzięki stałym osiągom i zdolności do wykonywania różnorodnych misji statek kosmiczny Progress pozostaje kluczowym elementem podtrzymania operacji i badań na pokładzie ISS.



Link źródłowy