Strona główna zdrowie Naukowcy odkryli grupy o najwyższym ryzyku śmierci z powodu raka jelita grubego...

Naukowcy odkryli grupy o najwyższym ryzyku śmierci z powodu raka jelita grubego w młodym wieku

9
0


Naukowcy próbujący zrozumieć tajemniczą eksplozję nowotworów jelita grubego u młodych ludzi twierdzą, że zidentyfikowali grupy najbardziej zagrożone.

Mieszkanie w dzielnicy o niskich dochodach i brak ubezpieczenia zdrowotnego wiązały się ze zwiększonym ryzykiem śmierci z powodu tej choroby przed 50. rokiem życia.

Jest to prawdopodobnie spowodowane tym, że te grupy nie są poddawane testom i słabym dostępem do opieki zdrowotnej, co pozwala na rozprzestrzenienie się raka, zanim zostanie wykryty.

Badanie, wg Uniwersytet im w Kalifornii obserwowano ponad 20 000 pacjentów z chorobą jelita grubego o wczesnym początku w USA, w wieku od 18 do 49 lat, pochodzących z różnych grup etnicznych, przez ponad cztery lata od postawienia diagnozy.

Odkryli, że śmiertelność wśród rdzennych Hawajczyków i mieszkańców wysp Pacyfiku była o 34 procent wyższa w porównaniu z ich rówieśnikami.

Ryzyko było wyższe o 18% u osób rasy czarnej, a u Latynosów o 15%.

Naukowcy stwierdzili, że przyczyną dysproporcji są czynniki społeczno-ekonomiczne, ponieważ mniejszości te częściej żyją w dzielnicach o wysokim ubóstwie, z ograniczonym dostępem do zasobów finansowych, edukacyjnych i innych.

Zauważyli, że „coraz więcej dowodów” pokazuje również, że wśród Latynosów „szybko rośnie” odsetek wczesnych zachorowań na raka okrężnicy, „co sugeruje, że należy zrobić więcej, aby zaradzić temu problemowi w tej dużej grupie etnicznej w USA”.

Rak okrężnicy szybko rośnie u młodych dorosłych i jest obecnie główną przyczyną zgonów z powodu nowotworu u mężczyzn poniżej 50. roku życia w USA i drugą najczęstszą przyczyną u kobiet w tym samym wieku

Rak okrężnicy szybko rośnie u młodych dorosłych i jest obecnie główną przyczyną zgonów z powodu nowotworu u mężczyzn poniżej 50. roku życia w USA i drugą najczęstszą przyczyną u kobiet w tym samym wieku

Zauważyli także różnice w lokalizacji guzów. Wśród Amerykanów pochodzenia azjatyckiego, Latynosów, Indian amerykańskich lub rdzennych mieszkańców Alaski oraz osób rasy białej niebędących Latynosami większość guzów znajdowała się w odbytnicy.

Tymczasem największy odsetek nowotworów u czarnych osobników niebędących Latynosami stwierdzono w pierwszej i środkowej części okrężnicy (bliższej) oraz w końcowej części okrężnicy (dalszej) u rdzennych mieszkańców Hawajów lub innych mieszkańców wysp Pacyfiku.

Lokalizacja nowotworów może prowadzić do różnych objawów.

Na przykład guzy w bliższej części okrężnicy mogą powodować utratę masy ciała i anemię mikrocytarną, podczas gdy nowotwory w dalszej części okrężnicy mogą powodować krwawienie z odbytu i zmiany w rytmie wypróżnień.

Dlatego naukowcy wzywają osoby z różnych grup, aby były świadome wszystkich objawów, jakie może powodować rak jelita grubego i na które mogą być najbardziej podatni.

Dane te pojawiają się w związku z eksplozją zachorowań na nowotwory u młodych ludzi na całym świecie, a rak jelita grubego należy do najszybciej rozwijających się.

Oczekuje się, że w latach 2010–2030 liczba rozpoznań wzrośnie o 90 procent u osób w wieku od 20 do 34 lat.

Wskaźnik pięcioletniego przeżycia w przypadku raka okrężnicy wynosi 64 procent, ale spada do 14 procent w przypadku rozprzestrzenienia się nowotworu, co często ma miejsce w przypadkach o wczesnym początku, ponieważ objawy często nie występują lub są błędnie diagnozowane do czasu, aż rak rozprzestrzeni się po całym organizmie .

Objawy obejmują zmiany w nawykach korzystania z toalety, krew w stolcu, osłabienie, zmęczenie, nudności, utratę apetytu, guzek w jamie brzusznej lub odbytnicy, biegunkę, skurcze brzucha, zaparcia i wymioty

dr Pashtoon Kasi, dyrektor medyczny onkologii medycznej przewodu pokarmowego w City of Hope Orange County w Kalifornii, powiedział wcześniej DailyMail.com, że w swojej karierze zaobserwował szybki wzrost liczby osób poniżej 50. roku życia cierpiących na raka jelita grubego.

Uważa, że ​​siedzący tryb życia oraz spożywanie ultraprzetworzonej żywności i alkoholu może stwarzać warunki, które wpływają na rozwój nowotworu we wcześniejszym stadium.

Ponadto badacze zaczynają badać, w jaki sposób narażenie na antybiotyki w dzieciństwie wiąże się z rozwojem raka jelita grubego, a także badają rolę mikrobiomu jelitowego organizmu.

Aby ograniczyć rosnącą liczbę zachorowań na nowotwory wśród młodych ludzi, dr Kasi stwierdziła, że ​​„edukacja jest niezbędna”.

Dodał: „Młodsi dorośli muszą zrozumieć objawy i ustalić priorytety badań przesiewowych, które pomogą wykryć nowotwory na najwcześniejszym i najłatwiejszym do wyleczenia etapie.

„Lekarze lokalni muszą również być na bieżąco z tymi tendencjami i aktywnie zlecać niezbędne badania lub badania, jeśli objawy nie ustąpią.

„Równie ważne są zmiany stylu życia. Regularne ćwiczenia, zdrowa dieta, ograniczenie spożycia alkoholu, rzucenie palenia i unikanie ultraprzetworzonej żywności to namacalne i niezbędne kroki, dopóki nie lepiej zrozumiemy, co jeszcze się przyczynia.

„Ponadto kluczowe znaczenie mają dalsze inwestycje w badania nad rakiem”.

Niedawne badanie przeprowadzone przez Uniwersytet im w Kalifornii obserwowano 22 834 pacjentów z chorobą jelita grubego o wczesnym początku w USA, w wieku od 18 do 49 lat, pochodzących z różnych grup etnicznych.

Wszystkie przypadki zostały wyciągnięte z populacyjnego Kalifornijskiego Rejestru Nowotworów (CCR).

W latach 2000–2019 u uczestników zdiagnozowano raka jelita grubego, a badanie ich stanu przeprowadzono średnio 4,2 roku później.

Następnie przeprowadzono analizę danych pomiędzy 1 lipca 2021 r. a 30 września 2024 r.

Oprócz różnic rasowych i etnicznych w zakresie współczynnika zgonów wśród pacjentów z rakiem jelita grubego o wczesnym początku, przyjrzeli się wpływowi statusu ekonomicznego oraz cech społecznych i sąsiedzkich na ich zdrowie.

Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia pomogą w bardziej ukierunkowanym dostosowaniu interwencji klinicznych i zdrowia publicznego.

W podsumowaniu podsumowują: „Odkrycia te dostarczają nowych i ważnych danych podkreślających rolę społecznych uwarunkowań zdrowia w umieralności z powodu wczesnego raka jelita grubego oraz potrzebę usunięcia barier w opiece zdrowotnej, aby zapewnić większą równość w przeżyciu w przypadku nowotworu, który dotyka osoby, których życie jest zagrożone”. skrócone u szczytu kariery.



Link źródłowy