Strona główna nauka/tech Przerażające badanie pokazuje, że aspiryna i inne popularne leki mogą zwiększać ryzyko...

Przerażające badanie pokazuje, że aspiryna i inne popularne leki mogą zwiększać ryzyko demencji

5
0


Eksplodująca koncepcja demencji mózgu
Badanie przeprowadzone przez Karolinska Institutet łączy długotrwałe stosowanie powszechnych leków na układ sercowo-naczyniowy, takich jak leki przeciwnadciśnieniowe i leki obniżające poziom cholesterolu, ze zmniejszonym ryzykiem demencji, podczas gdy leki przeciwpłytkowe mogą zwiększać to ryzyko z powodu możliwych mikrokrwawień w mózgu. Odkrycia podkreślają znaczenie dalszych badań nad strategiami zapobiegawczymi i skutkami kombinacji leków.

Długotrwałe stosowanie leków sercowo-naczyniowych może zmniejszyć ryzyko demencji u osób starszych nawet o 25%, natomiast leki przeciwpłytkowe mogą je zwiększać. Konieczne są dalsze badania, aby potwierdzić te ustalenia i zbadać powiązane czynniki stylu życia.

Nowe badanie Karolinska Institutet, opublikowane w: Alzheimera i demencja: The Journal of the Alzheimer’s Associationsugeruje, że powszechnie stosowane leki na układ sercowo-naczyniowy wiążą się ze zmniejszonym ryzykiem demencji u osób starszych.

Choroby układu krążenia i demencja to główne wyzwania w zakresie zdrowia publicznego, które powodują znaczne obciążenie zarówno dla opieki zdrowotnej, jak i społeczeństwa. Nowe badanie przeprowadzone przez Karolinska Institutet w Szwecji pokazuje, że długotrwałe stosowanie popularnych leków na układ sercowo-naczyniowy wiąże się z niższym ryzykiem demencji w późniejszym życiu.

„Widzimy wyraźny związek między długotrwałym stosowaniem tych leków – pięć lat lub dłużej – a zmniejszonym ryzykiem demencji w starszym wieku” – mówi Mozhu Ding, adiunkt w Instytucie Medycyny Środowiskowej Karolinska Institutet i jeden z główni autorzy artykułu.

Badacze wykorzystali szwedzkie rejestry krajowe. Do badania włączono około 88 000 osób w wieku powyżej 70 lat, u których w latach 2011–2016 zdiagnozowano demencję, a także 880 000 osób z grupy kontrolnej. Informacje na temat leków stosowanych w leczeniu chorób układu krążenia uzyskano ze szwedzkiego rejestru leków przepisywanych na receptę.

Wyniki pokazują, że długotrwałe stosowanie leków hipotensyjnych, obniżających poziom cholesterolu, leków moczopędnych i leków rozrzedzających krew wiąże się z od 4 do 25 procent niższym ryzykiem demencji. Kombinacje leków miały silniejsze działanie ochronne, niż gdyby były stosowane samodzielnie.

„Poprzednie badania skupiały się na poszczególnych lekach i określonych grupach pacjentów, ale w tym badaniu zastosowaliśmy szersze podejście” – mówi Alexandra Wennberg, badaczka afiliowana w Instytucie Medycyny Środowiskowej i druga główna autorka artykułu.

Leki przeciwpłytkowe i zwiększone ryzyko demencji

Naukowcy odkryli również, że wręcz przeciwnie, stosowanie leków przeciwpłytkowych może wiązać się z większym ryzykiem demencji. Leki przeciwpłytkowe, takie jak aspiryna i klopidogrel (Plavix), to leki stosowane w zapobieganiu udarom i zapobieganiu zlepianiu się płytek krwi. Jednym z możliwych wyjaśnień jest to, że leki te zwiększają ryzyko mikrokrwawień w mózgu, które są związane z pogorszeniem funkcji poznawczych.

Zdaniem naukowców badanie to stanowi ważny element układanki umożliwiającej znalezienie nowych metod leczenia demencji.

„Obecnie nie mamy leku na demencję, dlatego ważne jest znalezienie środków zapobiegawczych” – mówi Alexandra Wennberg.

Naukowcy podkreślają znaczenie dalszych badań, zwłaszcza randomizowanych, kontrolowanych badań klinicznych, dla lepszego zrozumienia mechanizmów stojących za ustaleniami. Między innymi będą nadal badać sposób odżywiania i stylu życia, a także leczenie farmakologiczne choroba sercowo-naczyniowawpływają na ryzyko rozwoju demencji.

Odniesienie: „Stosowanie popularnych leków na choroby układu krążenia a ryzyko demencji: badanie kliniczno-kontrolne w danych szwedzkiego rejestru krajowego” Mozhu Ding, Alexandra M. Wennberg, Gunnar Engström i Karin Modig, 18 listopada 2024 r., Choroba Alzheimera i demencja.
DOI: 10.1002/alz.14389

Badania przeprowadziły Karolinska Institutet i Uniwersytet w Lund przy wsparciu finansowym Karolinska Institutet. Alexandra Wennberg otrzymała finansowanie od Janssen Phamaceutica NV na niepowiązany projekt. Żadne inne potencjalne konflikty interesów nie są ujawniane.



Link źródłowy