Z czego wytwarza się talk?
Puder dla niemowląt zawierający talk nie jest już dostępny w supermarketach w Wielkiej Brytanii; zamiast tego znajdziesz produkty wykonane ze skrobi kukurydzianej, białego proszku ekstrahowanego z ziaren kukurydzy.
Wiele produktów ma obecnie na etykiecie informację „nie zawiera talku”.
Pudry do ciała zawierające talk można jednak nadal kupić w Internecie (w sklepach takich jak Amazon), więc jeśli używasz pudru i chcesz uniknąć produktów na bazie minerałów, przeczytaj uważnie skład.
W latach 2018 i 2023 Target Ovarian Cancer ostrzegał przed stosowaniem talku między nogami.
Ginekolog, dr Jennifer Gunter, autorka Manifestu menopauzy, mówi: „Nie ma powodu, aby faktycznie stosować talk na genitalia, więc nie używaj kolejnego niepotrzebnego produktu”.
Jeśli na przykład Twoja kosmetyczka nakłada talk po depilacji woskiem, możesz rozważyć poproszenie o zamiennik.
Puder dla niemowląt zawierający talk nie jest już dostępny w brytyjskich supermarketach… zamiast tego znajdziesz produkty wykonane ze skrobi kukurydzianej, białego proszku ekstrahowanego z ziaren kukurydzy
Czy powinienem się martwić, jeśli użyłem talku u mojego dziecka?
Chociaż naukowcy nie mają jednoznacznej odpowiedzi, możesz chcieć unikać stosowania produktu u małych dzieci – z innego powodu. Eksperci twierdzą, że może podrażniać wrażliwą, delikatną skórę noworodków, a Amerykańska Akademia Pediatrii twierdzi, że dzieci po prostu go nie potrzebują.
Nawet talk na bazie skrobi kukurydzianej może być problematyczny, ponieważ główny składnik może zaostrzyć wysypkę pieluszkową wywołaną przez drożdżaki Candida.
Badania z lat 90. XX w. również ostrzegają przed wdychaniem pudru dla niemowląt, które może powodować udławienie się, trudności w oddychaniu, uszkodzenie płuc, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć u niemowląt.
Jeśli w przeszłości stosowałaś talk u swojego dziecka, nie panikuj; podobnie jak w przypadku dorosłych, nie ma udowodnionego związku przyczynowego między talkiem a rakiem.
Jakie są objawy raka jajnika?
Jako szósty pod względem częstości występowania nowotwór w Wielkiej Brytanii rak jajnika zabija w tym kraju około 11 kobiet dziennie – czyli 4000 rocznie.
Często diagnozuje się ją późno, ponieważ objawy są niejasne i trudne do wykrycia.
Mogą one obejmować wzdęcia, utratę apetytu, niestrawność, ból miednicy lub brzucha, utratę wagi, zmiany w rytmie wypróżnień (takie jak zaparcia) i potrzebę częstszego oddawania moczu.
Ponieważ jajniki znajdują się głęboko w miednicy, nie będziesz w stanie wykryć żadnych oznak raka w okolicach narządów płciowych ani krocza, nawet jeśli użyłeś tam talku.
Co zrobić, jeśli się martwisz
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem. Jeśli masz już diagnozę i stosowałeś wcześniej talk, możesz kwalifikować się do przyłączenia się do pozwu zbiorowego prowadzonego przez brytyjską firmę KP Law.
Tom Longstaff, partner w firmie, mówi: „Wszyscy wnioskodawcy, u których wystąpił nowotwór w wyniku stosowania talku J&J, doświadczyli choroby zmieniającej życie. W niektórych przypadkach zmarli na raka, pozostawiając rodziny zdruzgotane. Wszystkie te niewinne osoby zasługują na sprawiedliwość.
Firma J&J, która twierdzi, że „traktuje kwestię bezpieczeństwa talku niewiarygodnie poważnie i zawsze tak robiła” – zaprzecza wszelkim stawianym jej zarzutom.
Talk to naturalnie występujący minerał ilasty, uwodniony krzemian magnezu, wydobywany z ziemi i sprzedawany na rynku od lat 90. XIX wieku. Drobno zmielony tworzy jedwabisty, pachnący proszek.
Jego właściwości obejmują pochłanianie wilgoci i zmniejszanie odparzeń, dzięki czemu jest podstawowym składnikiem pudru dla niemowląt (stosowanego w leczeniu odparzeń pieluszkowych) oraz produktów kosmetycznych.
Eksperci uważają, że problemem nie jest talk, ale azbest, znany czynnik rakotwórczy i inny naturalny minerał krzemianowy, który można znaleźć w pobliżu podczas procesu wydobywczego.
'[Talc] można wydobywać w miejscach, gdzie występuje azbest, który może powodować zanieczyszczenie talku” – wyjaśnia Sophia Lowes z Cancer Research UK. „Wiadomo, że azbest powoduje międzybłoniaka oraz raka płuc, krtani i jajnika”.
Jaka nauka kryje się za tymi twierdzeniami?
Związek między azbestem a rakiem jest niekwestionowany. Jednak jak dotąd nie przeprowadzono badań na dużą skalę, które jednoznacznie wykazały, że talk sprzedawany w Wielkiej Brytanii może powodować raka.
Jednakże przegląd przeprowadzony w USA w 2003 roku wykazał, że stosowanie talku kosmetycznego zwiększa ryzyko raka jajnika o około jedną trzecią, chociaż kwestionowano w nim metody analizowanych badań. Tymczasem badanie z 2013 roku, opublikowane w czasopiśmie Cancer Prevention Research, wykazało, że jego stosowanie w okolicy narządów płciowych wiązało się ze wzrostem ryzyka o 20–30%.
Przeprowadzono również badania łączące talk z międzybłoniakiem, nowotworem tkanki powodowanym niemal wyłącznie przez wdychanie azbestu. Jednak w 2020 r. naukowcy z amerykańskiego Narodowego Instytutu Nauk o Zdrowiu Środowiskowym, korzystając z danych pochodzących od ponad 250 000 kobiet, nie znaleźli żadnych dowodów na to, że talk jest niebezpieczny.
W lipcu Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła, że talk mineralny jest „prawdopodobnie rakotwórczy” dla ludzi, ale nie była w stanie wykluczyć, czy jest to spowodowane zanieczyszczeniem azbestem.
Czy badany jest tylko talk firmy J&J?
Nie. Stwierdzono, że inne talki i pudry dla dzieci sprzedawane w Wielkiej Brytanii zawierają niewielkie ilości azbestu.
W 2022 r. z brytyjskich półek wycofano puder dla niemowląt Purity Essentials firmy Tiger Brands z siedzibą w Republice Południowej Afryki po wykryciu śladów azbestu.
Kontroli podlega nie tylko sam talk. Talk stosowany jest również jako wypełniacz, środek przeciwzbrylający i pochłaniacz wilgoci w innych kosmetykach, takich jak cienie do powiek, róż, podkład, puder do twarzy, szminki i tusz do rzęs.
W 2021 roku Urząd ds. Bezpieczeństwa i Standardów Produktów zlecił przetestowanie 60 produktów do makijażu i stwierdził, że kilka zawiera od jednego do pięciu włókien azbestu.
Czy jestem zagrożony?
Eksperci twierdzą, że ryzyko pozostaje niewielkie. Rak jajnika dotyka około dwóch na 100 kobiet, a prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta wraz z wiekiem – ponad połowa przypadków dotyczy kobiet w wieku 65 lat i starszych.
Wiodąca brytyjska organizacja charytatywna działająca na rzecz tej choroby, Target Ovarian Cancer, twierdzi, że badania na ten temat są nadal „ograniczone”. „Niektóre badania wskazują na niewielkie słabe ogniwo, ale dowody nie są jeszcze wystarczająco mocne, aby to potwierdzić” – dodaje.
Niektórzy kwestionują także związek pomiędzy stosowaniem talku jako środka higieny kobiecej a mutacją komórek w jajnikach, które znajdują się daleko w górę dróg rodnych. „Z anatomicznego punktu widzenia nie ma to sensu” – mówi profesor Jayson.