Naukowcy to pokazali obliczenia kwantowe mogłoby umożliwić urządzeniom ruchomym, takim jak drony, efektywną koordynację poprzez wymianę informacji kwantowych, nawet bez bezpośredniej komunikacji.
Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Kent pokazuje, że informacje kwantowe można potencjalnie wykorzystać do synchronizacji ruchów urządzeń mobilnych, takich jak drony i pojazdy autonomiczne.
Może to prowadzić do wydajniejszej logistyki, co może sprawić, że dostawy będą tańsze, a także do lepszego wykorzystania ograniczonej przepustowości, np. w przypadku samochodów autonomicznych.
Przeprowadzając eksperymenty w „rzeczywistym świecie” na komputerze kwantowym, zespół fizyków kwantowych (kierowany przez doktoranta Josha Tuckera z Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Kent) odkrył, że jeśli oba urządzenia podzielą parę monet kwantowych ( kubity), urządzenia mogą nadal na siebie oddziaływać nawet po ich rozdzieleniu i utracie możliwości komunikacji.
W eksperymentach symulowano to zjawisko przy użyciu rzeczywistych kubitów znajdujących się w komputerze kwantowym opracowanym przez IBM. Kubity są wykonane z materiału nadprzewodzącego i utrzymywane w temperaturach niższych niż próżnia międzygwiazdowa. Pozwala im to zachowywać się zgodnie z prawami fizyki kwantowej, które są sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem – łącznie z możliwością wzajemnego oddziaływania na siebie bez wchodzenia w kontakt i bez wysyłania sygnałów.
Praktyczne zastosowania i wyzwania koordynacji kwantowej
Artykuł badawczy opublikowany w czasopiśmie Nowy dziennik fizykipokazuje w nowy sposób, w jaki technologia obliczeń kwantowych może pozytywnie poprawić koordynację między ruchomymi urządzeniami, aby konkurować z rosnącym wykorzystaniem sztucznej inteligencji i ją uzupełniać.
Na temat badań Josh Tucker powiedział: „Nasze badania poczyniły znaczne postępy w wykorzystaniu obliczeń kwantowych do wywierania wpływu w świecie rzeczywistym. Nasze odkrycia wyznaczają drogę do możliwych praktycznych zastosowań obliczeń kwantowych, a także podkreślają wyzwania i ograniczenia związane z wdrażaniem tych strategii na obecnym sprzęcie kwantowym”.
Odniesienie: „Quantum-assisted rendezvous on graphs: jawne algorytmy i kwantowe symulacje komputerowe” J. Tuckera, P. Strange’a, P. Mironowicza i J. Quintanilli, 25 września 2024 r., Nowy dziennik fizyki.
DOI: 10.1088/1367-2630/ad78f8