Strona główna nauka/tech Związek ze zwiększonym ryzykiem psychozy

Związek ze zwiększonym ryzykiem psychozy

11
0


Młodzi ludzie palą marihuanę
Badanie wykazało, że młodzi dorośli z grupy ryzyka mają zmniejszoną łączność mózgową, zaostrzoną przez konopie indyjskie, związaną ze słabymi umiejętnościami społecznymi i motywacją. Może to prowadzić do opracowania terapii wykraczających poza obecnie dostępne opcje i skupiających się na poprawie jakości życia.

Nowe badania pokazują, że młodzi dorośli zagrożeni psychozą wykazują znacznie zmniejszoną łączność mózgową, dodatkowo upośledzoną przez: konopie indyjskie używać.

Badanie skupia się wyłącznie na gęstości synaptycznej, odkrywając powiązania z objawami, takimi jak wycofanie społeczne i brak motywacji – czyli obszary słabo leczone obecnymi metodami leczenia.

Wpływ konopi na łączność mózgu

Z nowego badania wynika, że ​​młodzi dorośli zagrożeni psychozą wykazują zmniejszoną łączność mózgową, a deficyt ten wydaje się pogłębiać w wyniku używania konopi indyjskich. To przełomowe badanie otwiera drzwi do opracowania metod leczenia psychozy, które będą eliminować objawy, których obecne leki nie leczą skutecznie.

W tym pierwszym w swoim rodzaju badaniu naukowcy z McGill University zidentyfikowali znaczny spadek gęstości synaptycznej – połączeń między neuronami niezbędnymi do komunikacji mózgowej – u osób zagrożonych psychozą w porównaniu ze zdrową grupą kontrolną.

„Nie u każdego użytkownika konopi indyjskich rozwinie się psychoza, ale w przypadku niektórych ryzyko jest wysokie. Nasze badania pomagają wyjaśnić, dlaczego” – stwierdziła dr Romina Mizrahi, starsza autorka badania i profesor na Wydziale Psychiatrii McGill.

„Wygląda na to, że konopie indyjskie zakłócają naturalny proces mózgu polegający na oczyszczaniu i przycinaniu synaps, co jest niezbędne dla zdrowego rozwoju mózgu”.

Postępy w leczeniu psychoz

Korzystając z zaawansowanej technologii skanowania mózgu, zespół zbadał 49 uczestników w wieku od 16 do 30 lat, w tym osoby z niedawnymi objawami psychotycznymi oraz osoby należące do grupy wysokiego ryzyka. Wyniki opublikowane w JAMA Psychiatria, wskazują, że niższa gęstość synaptyczna jest powiązana z wycofaniem społecznym i brakiem motywacji, a objawy te są zdaniem badaczy trudne do leczenia.

„Obecne leki w dużej mierze działają na halucynacje, ale nie łagodzą objawów utrudniających radzenie sobie w relacjach społecznych, pracy czy szkole” – powiedział pierwszy autor Belen Blasco, doktorant w Zintegrowanym Programie Neuronauki McGilla. „Koncentrując się na gęstości synaptycznej, możemy ostatecznie opracować terapie, które poprawią funkcje społeczne i jakość życia osób dotkniętych tą chorobą”.

Przewidywanie i zapobieganie psychozie

Chociaż konopie indyjskie są znanym czynnikiem ryzyka rozwoju psychozy, która może prowadzić do schizofrenii, po raz pierwszy naukowcy zmierzyli w czasie rzeczywistym zmiany strukturalne w mózgach populacji wysokiego ryzyka.

W kolejnej fazie badań zespół zbada, czy zaobserwowane zmiany w mózgu mogą przewidywać rozwój psychozy, potencjalnie umożliwiając wcześniejszą interwencję.

Odniesienie: „Gęstość synaptyczna we wczesnych stadiach psychozy i wysokim ryzyku klinicznym”: M. Belen Blasco, Kankana Nisha Aji, Christian Ramos-Jiménez, Ilana Ruth Leppert, Christine Lucas Tardif, Johan Cohen, Pablo M. Rusjan i Romina Mizrahi, 13 listopad 2024, Psychiatria JAMA.
DOI: 10.1001/jamapsychiatry.2024.3608

Badanie przeprowadzono w Instytucie Uniwersytetu Zdrowia Psychicznego im. Douglasa oraz w szpitalu Instytutu Neurologii Uniwersytetu McGill w Montrealu. Projekt był wspierany przez Kanadyjski Instytut Badań nad Zdrowiem.



Link źródłowy