Jak wykazało przełomowe badanie obejmujące okres dzieciństwa i wczesnej dorosłości, nadmierny siedzący tryb życia w okresie wzrostu zwiększa skurczowe ciśnienie krwi, natomiast trzy godziny codziennej lekkiej aktywności fizycznej mogą zmniejszyć to ryzyko.
Nowe badanie pokazuje, że spędzanie ponad sześciu godzin dziennie na siedzącym trybie życia w okresie przejściowym od dzieciństwa do wczesnej dorosłości może prowadzić do nadmiernego wzrostu skurczowego ciśnienia krwi o 4 mmHg. Stwierdzono jednak, że regularne uczestnictwo w lekkiej aktywności fizycznej (LPA) znacznie zmniejsza ten wzrost ciśnienia krwi. Badanie było wspólnym przedsięwzięciem uniwersytetów w Bristolu i Exeter w Wielkiej Brytanii oraz Uniwersytetu Wschodniej Finlandii, a wyniki opublikowano w renomowanym czasopiśmie Journal of Cachexia, Sarkopenia i mięśni.
W niniejszym badaniu wzięło udział 2513 dzieci pochodzących z Uniwersytet w BristoluKohortę Dzieci lat 90. obserwowano od 11. do 24. roku życia. Na początku badania dzieci spędzały sześć godzin dziennie na siedzącym trybie życia, sześć godzin dziennie na ćwiczeniach LPA i około 55 minut dziennie na umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej (MVPA). Podczas obserwacji w młodym wieku dorosłym dziewięć godzin dziennie spędzano w pozycji siedzącej, trzy godziny dziennie w LPA i około 50 minut dziennie w MVPA.
Średnie ciśnienie krwi w dzieciństwie wynosiło 106/56 mmHg i wzrosło do 117/67 mmHg w młodym wieku dorosłym, częściowo z powodu prawidłowego rozwoju fizjologicznego. Trwałe wydłużenie czasu siedzenia w okresie od 11. do 24. roku życia wiązało się ze średnim wzrostem skurczowego ciśnienia krwi o średnio 4 mmHg. Uczestnictwo w LPA od dzieciństwa obniżyło ostateczny poziom o 3 mmHg, ale zaangażowanie w MVPA nie wpłynęło na obniżenie ciśnienia krwi.
Korzyści z zastąpienia siedzącego trybu życia LPA
„Co więcej, gdy w modelu symulacyjnym 10 minut z każdej godziny spędzonej w pozycji siedzącej zastąpiono równą ilością LPA od dzieciństwa do wczesnej dorosłości, skurczowe ciśnienie krwi spadło o 3 mmHg, a rozkurczowe ciśnienie krwi o 2 mmHg.
Jest to istotne, ponieważ donoszono, że u dorosłych obniżenie skurczowego ciśnienia krwi o 5 mmHg zmniejsza ryzyko zawału serca i udaru mózgu o dziesięć procent” – mówi Andrew Agbaje, specjalista ds. wielokrotnie nagradzany lekarz i profesor nadzwyczajny (docent) epidemiologii klinicznej i zdrowia dziecka na Uniwersytecie Wschodniej Finlandii.
Obecne badanie stanowi największą i najdłuższą obserwację zachowań ruchowych mierzonych akcelerometrem i progresji ciśnienia krwi u młodzieży na świecie. Pomiary ciśnienia krwi, czasu siedzenia, LPA i MVPA wykonano w wieku 11, 15 i 24 lat.
W próbkach krwi dzieci na czczo wielokrotnie mierzono także zawartość cholesterolu w postaci lipoprotein o małej gęstości, cholesterolu w postaci lipoprotein o dużej gęstości, trójglicerydów, glukozy, insulinaoraz białko C-reaktywne o wysokiej czułości. Tętno, status społeczno-ekonomiczny, wywiad rodzinny choroba sercowo-naczyniowaW analizach uwzględniono palenie tytoniu oraz absorpcjometrię rentgenowską o podwójnej energii, mierzoną masę tłuszczową i masę beztłuszczową.
Konsekwencje dla zdrowia publicznego
„Wcześniej wykazaliśmy, że podwyższone ciśnienie krwi i nadciśnienie w okresie dojrzewania zwiększają ryzyko przedwczesnego uszkodzenia serca w młodym wieku dorosłym. Identyfikacja siedzącego trybu życia w dzieciństwie jako potencjalnej przyczyny podwyższonego ciśnienia krwi i nadciśnienia za pomocą LPA jako skutecznego antidotum ma znaczenie kliniczne i dla zdrowia publicznego. Kilka randomizowanych, kontrolowanych badań opartych na MVPA, prowadzonych na młodej populacji, nie wykazało powodzenia w obniżaniu ciśnienia krwi. Zauważyliśmy, że wywołany MVPA wzrost masy mięśniowej wzmagał fizjologiczny wzrost ciśnienia krwi, co wyjaśnia, dlaczego wcześniejsze randomizowane badania kliniczne z udziałem MVPA zakończyły się niepowodzeniem” – mówi Agbaje.
„Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że do 2030 r. wystąpi 500 milionów nowych przypadków chorób niezakaźnych związanych z brakiem aktywności fizycznej, z czego połowa będzie wynikać z nadciśnienia. Co najmniej trzy godziny LPA dziennie mają kluczowe znaczenie w zapobieganiu i odwracaniu podwyższonego ciśnienia krwi i nadciśnienia. Przykładami LPA są długie spacery, prace domowe, pływanie i jazda na rowerze. Wszyscy, w tym rodzice, pediatrzy i decydenci, powinniśmy zachęcać dzieci i młodzież do udziału w LPA, aby utrzymać ciśnienie krwi na prawidłowym poziomie” – podsumowuje Agbaje.
Odniesienie: „Beztłuszczowa masa ciała podłużnie myli siedzący tryb życia i aktywność fizyczną ze wzrostem ciśnienia krwi u 2513 dzieci”, Andrew O. Agbaje, 13 listopada 2024 r., Journal of Cachexia, Sarkopenia i mięśni.
DOI: 10.1002/jcsm.13639
Grupa badawcza Agbaje (urFIT-dziecko) jest finansowany z grantów badawczych Fundacji Jenny i Antti Wihuri, Funduszu Centralnego Fińskiej Fundacji Kultury, Funduszu Regionalnego Fińskiej Fundacji Kultury North Savo, Fundacji Badawczej Orion, Fundacji Aarne Koskelo, Fundacji Antti i Tyyne Soininen, Fundacji Paulo, Fundacja Yrjö Jahnsson, Fundacja Paavo Nurmi, Fińska Fundacja Badań nad Układem Sercowo-Naczyniowym, Fundacja Idy Montin, Fundusz Eino Räsänen, Matti i Fundusz Vappu Maukonena, Fundacja Badań Pediatrycznych, Fundacja Alfreda Kordelina i Fundacja Novo Nordisk.