Strona główna zdrowie Komórki tłuszczowe mogą „pamiętać” o nadwadze i utrudniać zrzucanie zbędnych kilogramów

Komórki tłuszczowe mogą „pamiętać” o nadwadze i utrudniać zrzucanie zbędnych kilogramów

8
0


Leki odchudzające podbiły świat szturmem, ale ostatnie badania wykazały, że nawet ci cudotwórcy mają jedną fatalną wadę: ludzie często po ich zażyciu wracają do pierwotnej wagi.

Dotyczy to osób takich jak Artemis Bayandor (41 lat), stewardesa z Illinois, która dzięki Ozempic zrzuciła 15 funtów. Po zaprzestaniu stosowania leku ze względu na koszty Bayanador ponownie przybrał na wadze i dodatkowe 16 funtów.

Według nowego badania, jeśli jesteś podobny do Bayanadora, a liczby na Twojej skali wciąż rosną, gdy schudniesz, być może winę ponosi biologia.

Naukowcy ze Szwajcarii odkryli, że komórki tłuszczowe w organizmie mają „pamięć”, która każe im rosnąć nawet po utracie wagi.

Zespół wykorzystał komórki tłuszczowe osób z otyłością i osób o prawidłowej wadze, aby sprawdzić, czy istnieją różnice w ich genach, które mogą kontrolować przyrost masy ciała.

Odkryli, że u osób otyłych występowały trwałe zmiany w DNA, które wpływały na sposób, w jaki ich komórki wykorzystują i przechowują energię, nawet po utracie wagi.

Geny te spowodowały, że ich metabolizm był mniej aktywny, co utrudnia przetwarzanie żywności bez przybierania na wadze.

To może wyjaśniać, dlaczego niektórym osobom po przejściu na dietę trudno jest utrzymać wagę, twierdzi główny autor badania, profesor Ferdinand Von Meyenn z ETH Zurich.

Aretmis Bayandor, 41 lat, na zdjęciu przed użyciem Wegovy

I potem. Mówi, że jest teraz o około 20 funtów cięższa

Artemis Bayandor (41 lat) z Illinois twierdzi, że jest teraz o około 20 funtów cięższa niż przed używaniem Wegovy. Podczas stosowania leku przez sześć miesięcy schudła 15 funtów, ale szybko odzyskała wszystkie kilogramy i dodatkowe kilogramy

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Stanforda sugerują, że od 80 do 85 procent osób ma trudności z utrzymaniem wagi po utracie znacznej ilości kilogramów

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Stanforda sugerują, że od 80 do 85 procent osób ma trudności z utrzymaniem wagi po utracie znacznej ilości kilogramów

Profesor Von Meyenn powiedział Bloombergowi: „To nie jest tylko brak chęci czy brak siły woli, to naprawdę mechanizm molekularny, który przeciwdziała tej utracie wagi”.

Według nich od 80 do 85 procent osób, które straciły znaczną ilość masy ciała, później ją odzyskuje Medycyna Stanforda. Czasami dzieje się tak dlatego, że ludzie wracają do starych nawyków, ale innym razem kilogramy znów gromadzą się, pozornie bez przyczyny.

Ta zagadka zmotywowała szwajcarskich badaczy do przyjrzenia się genom, a ich wyniki opublikowano w czasopiśmie „ czasopismo Natura.

Geny to instrukcje dyktujące każdą część naszej biologii, ale mogą na nie wpływać drobne zmiany chemiczne zwane zmianami epigenetycznymi.

Epigenetyka to sposób, w jaki zachowania i środowisko mogą powodować zmiany w DNA. Zmiany te są odwracalne, w przeciwieństwie do zmian genetycznych, które trwale zmieniają DNA.

Mogą być spowodowane na przykład narażeniem na zanieczyszczenie powietrza, wyborami żywieniowymi w dzieciństwie, używaniem substancji psychoaktywnych, a nawet traumą w młodym wieku. według Cleveland Clinic.

Badania wykazały, że te zmiany epigenetyczne są powiązane z rakiem, zaburzeniami związanymi z używaniem substancji psychoaktywnych, demencją i starzeniem się.

Profesor Von Meyenn i jego współpracownicy chcieli przyjrzeć się epigenetyce osób z wahaniami wagi i sprawdzić, czy różni się ona od osób o stałej, szczupłej wadze.

Pobrali próbki tkanki tłuszczowej od 10 osób szczupłych i 13 osób z otyłością.

Pobrali także próbki od myszy z nadwagą i porównali je z próbkami od myszy o prawidłowej wadze.

Następnie zbadali tkankę tłuszczową osób, które zmagały się z nadwagą, i odkryli, że występują u nich spójne zmiany epigenetyczne w częściach genów kontrolujących energię.

Zmiany te hamowały metabolizm, przez co trudniej było utrzymać wagę.

Sugeruje to, że nawet po utracie wagi komórki te „pamiętają” swój starszy stan i prawdopodobnie powrócą do swoich poprzednich wzorców.

Profesor Von Meyenn powiedział Bloombergowi wyjaśnił, że może się tak zdarzyć, ponieważ komórki przyzwyczaiły się do wzorców przetwarzania żywności i magazynowania tłuszczu, które są niezbędne w otyłym organizmie.

Starsze badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wykazało, że osoby stosujące Wegovy doświadczyły szybkiej utraty wagi, zmniejszając ją o 18 procent w ciągu 68 tygodni. Odzyskali dwie trzecie tej wagi, czyli 12 procent pierwotnej masy ciała w ciągu roku po zaprzestaniu cotygodniowych zastrzyków

Starsze badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wykazało, że osoby stosujące Wegovy doświadczyły szybkiej utraty wagi, zmniejszając ją o 18 procent w ciągu 68 tygodni. Odzyskali dwie trzecie tej wagi, czyli 12 procent pierwotnej masy ciała w ciągu roku po zaprzestaniu cotygodniowych zastrzyków

To, że ktoś schudnie, nie oznacza automatycznie, że te komórki, które zostały zaprogramowane przez środowisko do działania w określony sposób, ulegną zmianie – dodał.

Jeśli więc w ogóle uda ci się uniknąć otyłości, twoje komórki nie zostaną wytrenowane, aby powrócić do tego stanu – zasugerował.

Profesor Von Meyeen powiedział: „Jeśli nigdy nie byłeś otyły, nigdy nie spotkasz się z tym wspomnieniem i nigdy nie będziesz mieć problemu z odzyskaniem wagi”.

Niedawne badanie wykazało, że siła tych epigenetycznych pociągnięć do przyrostu masy ciała może przetrwać nawet dramatyczne zmiany związane ze stosowaniem leków kontrolujących apetyt, takich jak Ozempic czy Wegovy.

Leki te, znane naukowo jako agoniści receptora GLP-1, naśladują sygnały w organizmie, które informują mózg o odczuwaniu sytości i kontrolują tempo przemieszczania się pokarmu w przewodzie pokarmowym.

Naukowcy z Northwestern University odkryli, że większość pacjentów, którzy przyjmowali jeden z tych leków w celu utraty wagi, odzyskała dwie trzecie utraconej wagi.

Jest to niepokojące, biorąc pod uwagę, jak wiele osób, które rozpoczynają zażywanie leku, decyduje się na jego zaprzestanie – twierdzą naukowcy.

Około 85 procent osób przyjmujących tego rodzaju leki przestaje je stosować w ciągu dwóch lat. Aby przezwyciężyć efekt jo-jo, lekarze sugerują, że osoba stosująca GLP-1 musi przyjmować lek przez całe życie.



Link źródłowy