W niedawnych badaniach szczegółowo opisano stosowanie przez Tartessjan zrównoważonych technik budowlanych i zorganizowanej siły roboczej w Casas del Turuñuelo w Hiszpanii, dostarczając cennych lekcji dla współczesnego budownictwa.
Przełomowe badania przeprowadzone przez międzynarodowy zespół ujawniają proces budowy Casas del Turuñuelo miejsce w Guareña w Badajoz w Hiszpanii, które jest najlepiej zachowaną budowlą ziemną w zachodniej części Morza Śródziemnego.
Badanie przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetów w Helsinkach i Murcji wraz z Instytutem Archeologii (CSIC – Junta de Extremadura) rzuca światło na zaawansowane, zrównoważone metody budownictwa i organizację społeczną, które umożliwiły Tartessianom rozwój.
Esther Rodrigues Gonzales i Sebastian Celestino Perez, CSIC, są odpowiedzialni za prace wykopaliskowe w tym niesamowitym miejscu od 2014 roku.
Odkrywanie starożytnych technik budowlanych
Marta Lorenzon z Uniwersytetu Helsińskiego, kluczowa członkini zespołu badawczego, wyjaśnia: „Naszym celem było zrozumienie, w jaki sposób przetwarzane i wykorzystywane są materiały ziemne, organizacja pracy oraz poziom umiejętności społeczności zaangażowanej w budowę. Chcieliśmy rzucić światło na metody budowy, eksploatację środowiska oraz struktury społeczno-polityczne, które umożliwiły stworzenie tak monumentalnej architektury.
Zrównoważone metody i spostrzeżenia kulturowe
Według jednego ze współautorów badania, Benjamína Cutillasa Victorii, Wykorzystanie przez Tartessjan konstrukcji ziemnych było wysoce dostosowanym i zrównoważonym podejściem, szczególnie w lokalnych kontekstach środowiskowych. Fakt, że rozkwitali, korzystając z tej formy architektury, nadaje historii ich umiejętności budowlanych i kulturze nowy wymiar, który nie był podkreślany we wcześniejszych badaniach.
To osiągnięcie nie tylko podkreśla zaawansowane umiejętności architektoniczne Tartesjan, ale także podkreśla ich zrównoważone podejście do budowania w harmonii z lokalnym środowiskiem.
Implikacje dla nowoczesnego budownictwa i zarządzania projektami
„To badanie może nam pomóc lepiej zrozumieć praktyki zrównoważonego budownictwa z przeszłości, które mogą inspirować nowoczesne budownictwo. Skoordynowane wykorzystanie lokalnych zasobów naturalnych mogłoby już dziś dostarczyć pomysłów na przyjazne środowisku podejście do budownictwa” – stwierdza Lorenzon.
Ponadto zrozumienie, w jaki sposób starożytne społeczeństwa organizowały zarządzanie pracą i zasobami, może dostarczyć lekcji dla współczesnego zarządzania projektami i koordynacji siły roboczej.
„Możliwość rekonstrukcji tych starożytnych technik zapewnia bezcenny wgląd w rozwój i adaptację tej protohistorycznej kultury, oferując nowy wymiar naszemu zrozumieniu jej pomysłowości i odporności” – podsumowuje Lorenzon.
Odniesienie: „Hierarchiczna organizacja i wykwalifikowana siła robocza do budowy ziemnego budynku Tartessic w Casas del Turuñuelo (Guareña, Hiszpania)”, autor: Benjamín Cutillas-Victoria, Marta Lorenzon, Esther Rodríguez González i Sebastián Celestino Pérez, 31 sierpnia 2024 r., Raporty naukowe.
DOI: 10.1038/s41598-024-70374-x