Poprawa rozwoju podejmowania decyzji ułatwia lepszą wydajność w zadaniach edukacyjnych.
Z badania opublikowanego niedawno w czasopiśmie ogólnodostępnym wynika, że dorośli zazwyczaj podejmują lepsze decyzje niż nastolatki, co prowadzi do bardziej konkretnych i wyrafinowanych zachowań związanych z wyborami Biologia PLOS Vanessa Scholz, Lorenz Deserno i współpracownicy z Uniwersytetu w Würzburgu w Niemczech.
Uczenie się i podejmowanie decyzji znacznie się zmieniają od okresu dojrzewania do dorosłości. Młodzież przechodzi zmiany rozwojowe w zakresie określonych zachowań związanych z wyborem, takich jak zachowania ukierunkowane na cel i wpływ motywacyjny na wybór. Konsekwentnie wykazują także wysoki poziom szumu decyzyjnego, tj. wyboru nieoptymalnych opcji. Nie wiadomo jednak, czy te obserwacje – rozwój specyficznych i bardziej wyrafinowanych procesów wyboru oraz większy szum decyzyjny – są niezależne, czy powiązane. Możliwe jest, że na rozwój określonych procesów wyboru mogą mieć wpływ zależne od wieku zmiany w szumie decyzyjnym.
Projekt i zadania badania
Aby przetestować ten pomysł, Scholz, Deserno i współpracownicy przeanalizowali dane od 93 uczestników w wieku od 12 do 42 lat. Uczestnicy wykonali trzy zadania polegające na uczeniu się przez wzmacnianie: zadanie oceniające wpływ motywacji na wybory, zadanie edukacyjne obejmujące podejmowanie adaptacyjnych decyzji w odpowiedzi na zmiany środowiskowe oraz zadanie mierzące zachowanie zorientowane na cel.
Wyniki ujawniły, że poziomy hałasu były silnie skorelowane pomiędzy zadaniami uczenia się przez wzmacnianie. Co najważniejsze, poziom hałasu pośredniczył w zależnym od wieku wzroście bardziej wyrafinowanych zachowań wyborczych i wzroście wydajności. Wyniki sugerują, że niespecyficzny hałas pośredniczy w rozwoju wysoce specyficznych funkcji lub strategii.
Jedną z przyczyn tych efektów mediacji może być ograniczona dostępność zasobów poznawczych u nastolatków ze względu na ciągły rozwój obszarów mózgu związanych z kontrolą poznawczą. Posiadanie mniejszych zasobów poznawczych może sprawić, że nastolatki będą bardziej skłonne do polegania na strategiach decyzyjnych tańszych obliczeniowo, przez co będą bardziej podatne na wpływy emocjonalne, motywacyjne i społeczne.
Ogólnie rzecz biorąc, badanie dostarcza nowego wglądu w procesy obliczeniowe leżące u podstaw zmian rozwojowych w procesie decyzyjnym. Według autorów przyszłe prace mogą odkryć podstawy neuronalne, a także rozwojowe i kliniczne znaczenie szumu decyzji w rzeczywistym życiu w przypadku zaburzeń neurorozwojowych.
Autorzy dodają: „Nastolatki podejmują mniej optymalne, tak zwane „głośne” decyzje. Chociaż liczba tych hałaśliwych decyzji zmniejsza się wraz z wiekiem, spadek ten jest również powiązany z rozwojem ulepszonych umiejętności podejmowania złożonych decyzji, takich jak planowanie i elastyczność”.
Odniesienie: „Ograniczenie hałasu decyzyjnego od okresu dojrzewania do dorosłości powoduje wzrost bardziej wyrafinowanych zachowań wyborczych i wzrost wydajności”, Vanessa Scholz, Maria Waltmann, Nadine Herzog, Annette Horstmann i Lorenz Deserno, 14 listopada 2024 r., Biologia PLOS.
DOI: 10.1371/journal.pbio.3002877
Praca ta była bezpośrednio finansowana z grantu dla LD i AH od IFB Adiposity Diseases, Federalnego Ministerstwa Edukacji i Badań (BMBF: https://www.bmbf.de), Niemcy, GN: 01EO150. LD otrzymuje również fundusze od Niemieckiej Fundacji Badawczej (DFG: https://www.dfg.de/) w ramach Collaborative Research Center 265 (Projekt A02, numer projektu: 402170461) oraz na ADHD (DE 2509/3-1, numer projektu 533682086), jak również przez BMBF na temat podstaw obliczeniowych objawów internalizacji i eksternalizacji (01GQ2302B), co częściowo wsparło tę pracę.