Jesienne liście Europy, w których dominują buki europejskie, ukazują sezonową przemianę w złocistobrązowe odcienie widoczne z kosmosu, szczególnie żywe we Włoszech i Rumunii.
Jesienne liście to jeden z najbardziej zapierających dech w piersiach spektakli natury, przekształcający lasy liściaste w żywe mozaiki żółci, pomarańczy i czerwieni. Ta sezonowa zmiana następuje wraz ze spadkiem temperatury i zmniejszaniem się światła dziennego, co powoduje, że drzewa przestają wytwarzać chlorofil i ujawniają pigmenty definiujące jesień.
Poniższe zdjęcia, wykonane w październiku 2024 r., przedstawiają tę kolorową transformację w regionach takich jak Apeniny Toskanii i Emilii we Włoszech, na pograniczu Grecji i Macedonii Północnej oraz południowo-wschodnie Karpaty w Rumunii.
Specyficzne odcienie brązu i zieleni widoczne w tych regionach zależą od kilku czynników, w tym od rodzaju drzewa[{” attribute=”” tabindex=”0″ role=”link”>species, local weather conditions, altitude, and the orientation of mountain slopes.
The European beech (Fagus sylvatica) is the most prevalent tree in these areas. As illustrated in the accompanying map, this species’ range stretches from southern Scandinavia to southern Italy, and from Spain to northwestern Türkiye.
The highest probability of European beech being present is highlighted in yellow in the map.
Dzięki szerokim, gładkim liściom, które jesienią zazwyczaj przybierają kolor głębokiego złota i brązu, buk tworzy gęste, złotobrązowe baldachimy nad obszarami na tyle dużymi, że można je wyraźnie zobaczyć z kosmosu.