Sprawa uwydatniła politykę FA zezwalającą zawodniczkom, które są biologicznie mężczyznami, ale identyfikują się jako kobiety w wieku 16 lat lub starsze, na grę w kobiecych rozgrywkach.
W swoim regulaminie FA stwierdza, że „przeszła przegląd swojej polityki wobec zawodników transpłciowych zgodnie ze swoim zobowiązaniem do promowania piłki nożnej dla wszystkich. FA stanowczo stoi na stanowisku, że tożsamość płciowa nie powinna stanowić bariery w uczestnictwie w rozgrywkach piłkarskich, co jest zarządzane przez FA.”
Jednakże uznaje się w nim również: „Piłka nożna jest sportem uzależnionym od płci, mającym charakter rywalizacji i w którym siła fizyczna, wytrzymałość lub budowa ciała przeciętnych osób jednej płci może postawić je w niekorzystnej sytuacji w porównaniu z przeciętnymi osobami drugiej płci jako zawodnikami w zawodach mecz piłki nożnej.
„Prawo angielskie stanowi, że z tego powodu można organizować oddzielne zawody sportowe dla kobiet i mężczyzn. Ogólne stanowisko jest takie, że nie można ograniczać udziału osób transpłciowych w sporcie wyczynowym, chyba że jest to bezwzględnie konieczne do realizacji uzasadnionego celu, a mianowicie zapewnienia uczciwych konkurencję i bezpieczeństwo innych zawodników.”
Regulamin FA stwierdza: „Zmiana płci jest jedną z dziewięciu cech chronionych na mocy Ustawy o równości z 2010 r. i jako takie osoby transseksualne są chronione przed dyskryminacją”.
Jej polityka opiera się na modelu supresji testosteronu, a FA ma ostateczną swobodę w podejmowaniu decyzji o tym, czy kobieta transpłciowa może się zarejestrować, czy nie, w każdym indywidualnym przypadku. Poziom testosteronu musi „mieścić się w zakresie urodzeniowym dla kobiet… przez odpowiedni okres czasu, aby zminimalizować wszelkie potencjalne korzyści”, a leczenie hormonalne należy weryfikować co roku.
„Jeśli osoba transpłciowa nie przeszła lub nie jest poddawana terapii hormonalnej lub gonadektomii, FA rozpatrzy jej wniosek, biorąc pod uwagę dwa wymogi mające na celu zapewnienie wnioskodawcy i innym zawodnikom bezpieczeństwa oraz uczciwej rywalizacji. FA rozważy dowody w indywidualnie dla każdego przypadku.”
W oświadczeniu FA przekazała BBC: „Mamy politykę dotyczącą osób transpłciowych, która pomogła bardzo małej populacji kobiet transpłciowych cieszyć się grą w piłkę nożną na poziomie podstawowym i będziemy nadal zapewniać to wsparcie w tej sprawie – indywidualnie.
„Rozumiemy, że ta kwestia jest złożona i stale ewoluuje, dlatego nasza polityka dotycząca osób transpłciowych w angielskiej piłce nożnej będzie poddana przeglądowi, aby zapewnić równowagę między bezpieczeństwem, sprawiedliwością i włączeniem w całym zakresie naszej gry”.