Strona główna nauka/tech Nowy lek na odchudzanie zwiększa energię i zmniejsza apetyt bez skutków ubocznych

Nowy lek na odchudzanie zwiększa energię i zmniejsza apetyt bez skutków ubocznych

13
0


Koncepcja utraty wagi otyłości
Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze odkryli, że aktywacja NK2R może bezpiecznie zmniejszyć wagę i odwrócić cukrzycę, skuteczniej niż istniejące metody leczenia. Ta innowacja może przynieść korzyści milionom osób cierpiących na otyłość i cukrzycę typu 2.

Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze zidentyfikowali nowy cel leku odchudzającego, który ogranicza apetyt, zwiększa zużycie energii i poprawia insulina wrażliwość, nie powodując nudności ani utraty mięśni. Odkrycie to może utorować drogę skutecznym metodom leczenia otyłości i cukrzycy typu 2.

Miliony osób na całym świecie korzystają z leków odchudzających pochodzących z hormonu inkretynowego GLP-1. Leki te nie tylko pomagają w kontrolowaniu masy ciała, ale także poprawiają czynność nerek, zmniejszają ryzyko śmiertelnych zdarzeń sercowych i wykazują potencjał w ochronie przed neurodegeneracją.

Jednak wiele osób zaprzestaje stosowania tych leków ze względu na częste działania niepożądane, takie jak nudności i wymioty. Ponadto badania wskazują, że terapie oparte na inkretynach, takie jak Wegovy i Mounjaro, są znacznie mniej skuteczne w promowaniu utraty wagi u osób z otyłością i cukrzycą typu 2 – czyli populacji przekraczającej 380 milionów na całym świecie.

W badaniu opublikowanym w Naturanaukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze opisują nowy, potężny kandydat na lek, który zmniejsza apetyt bez utraty masy mięśniowej i skutków ubocznych, takich jak nudności i wymioty. W przeciwieństwie do leków obecnej generacji, lek zwiększa także wydatek energetyczny organizmu – zdolność organizmu do spalania kalorii.

„Chociaż terapie oparte na GLP-1 zrewolucjonizowały opiekę nad pacjentami cierpiącymi na otyłość i cukrzycę typu 2, bezpieczne wykorzystanie wydatku energetycznego i kontrolowanie apetytu bez nudności pozostają dwoma Świętymi Graalami w tej dziedzinie. Wierzymy, że wychodząc naprzeciw tym potrzebom, nasze odkrycie będzie napędzać obecne podejścia, dzięki którym bardziej tolerowane i skuteczne terapie będą dostępne dla milionów większej liczby osób” – mówi profesor nadzwyczajny Zach Gerhart-Hines z Centrum Podstawowych Badań Metabolicznych Fundacji NNF (CBMR) na Uniwersytecie im. Kopenhaga.

Aktywacja NK2R obniża masę ciała i odwraca przebieg cukrzycy

O naszej wadze w dużej mierze decyduje równowaga pomiędzy energią, którą zużywamy, a ilością energii, którą wydatkujemy. Jedzenie więcej i spalanie mniejszej ilości tworzy dodatni bilans energetyczny, co prowadzi do przyrostu masy ciała, podczas gdy mniejsze jedzenie i spalanie większej ilości tworzy ujemny bilans, co skutkuje utratą wagi.

Obecna generacja terapii opartych na inkretynach przechyla szalę w stronę ujemnego bilansu energetycznego poprzez zmniejszenie apetytu i całkowitej liczby spożywanych kalorii. Jednak naukowcy dostrzegli także potencjał drugiej strony równania – zwiększenia liczby kalorii spalanych przez organizm. To podejście jest szczególnie istotne, biorąc pod uwagę ostatnie badania, które wykazały, że nasze ciała wydają się spalać mniej kalorii w spoczynku niż przez kilka dekad. Jednakże obecnie nie ma klinicznie zatwierdzonych sposobów bezpiecznego zwiększenia wydatku energetycznego, a kilka opcji jest w fazie opracowywania.

To był punkt wyjścia, kiedy naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze postanowili przetestować wpływ aktywacji receptora Neurokininy 2 (NK2R) u myszy. Grupa Gerhart-Hines zidentyfikowała receptor za pomocą badań genetycznych, które sugerowały, że NK2R odgrywa rolę w utrzymaniu równowagi energetycznej i kontroli poziomu glukozy. Byli zaskoczeni wynikami badań – aktywacja receptora nie tylko bezpiecznie zwiększała spalanie kalorii, ale także zmniejszała apetyt bez oznak nudności.

Dalsze badania na naczelnych innych niż ludzie z cukrzycą typu 2 i otyłością wykazały, że aktywacja NK2R obniża masę ciała i odwraca przebieg cukrzycy poprzez zwiększenie wrażliwości na insulinę oraz obniżenie poziomu cukru we krwi, trójglicerydów i cholesterolu.

„Jedną z największych przeszkód w opracowywaniu leków jest translacja między myszami i ludźmi. Dlatego byliśmy podekscytowani faktem, że korzyści wynikające ze stosowania agonizmu NK2R przełożyły się na chore na cukrzycę i otyłe naczelne, co stanowi duży krok w kierunku zastosowania klinicznego” – mówi doktorantka Frederike Sass z CBMR na Uniwersytecie w Kopenhadze i pierwsza autorka badania .

Odkrycie może zaowocować nową generacją terapii lekowych, które zapewnią bardziej skuteczne i tolerowane metody leczenia dla prawie 400 milionów ludzi na całym świecie cierpiących zarówno na cukrzycę typu 2, jak i otyłość. Uniwersytet w Kopenhadze posiada prawa patentowe do atakowania NK2R. Dotychczasowe badania laboratorium Gerhart-Hines doprowadziły do ​​powstania trzech firm biotechnologicznych – Embark Biotech, Embark Laboratories i Incipiam Pharma. W 2023 roku firma Embark Biotech została przejęta przez Novo Nordisk w celu opracowania leków nowej generacji na choroby kardiometaboliczne.

Odniesienie: „NK2R kontrola wydatków energetycznych i żywienia w leczeniu chorób metabolicznych” Frederike Sass, Tao Ma, Jeppe H. Ekberg, Melissa Kirigiti, Mario G. Ureña, Lucile Dollet, Jenny M. Brown, Astrid L. Basse, Warren T. Yacawych, Hayley B. Burm, Mette K. Andersen, Thomas S. Nielsen, Abigail J. Tomlinson, Oksana Dmytiyeva, Dan P. Christensen, Lindsay Bader, Camilla T. Vo, Yaxu Wang, Dylan M. Rausch, Cecilie K. Kristensen, María Gestal-Mato, Wietse In het Panhuis, Kim A. Sjøberg, Stace Kernodle, Jacob E. Petersen , Artem Pavlovskyi, Manbir Sandhu, Ida Moltke, Marit E. Jørgensen, Anders Albrechtsen, Niels Grarup, M. Madan Babu, Patrick CN Rensen, Sander Kooijman, Randy J. Seeley, Anna Worthmann, Joerg Heeren, Tune H. Pers, Torben Hansen, Magnus BF Gustafsson, Mads Tang-Christensen, Tuomas O. Kilpeläinen , Martin G. Myers Jr, Paul Kiewit, Thue W. Schwartz, Jakob B. Hansen i Zachary Gerhart-Hines, 13 listopada 2024 r., Natura.
DOI: 10.1038/s41586-024-08207-0



Link źródłowy