Badania sugerują, że nastolatki, które spędzają więcej niż sześć godzin dziennie przed telewizorem lub komputerem, mogą częściej wchodzić w okres dojrzewania wcześniej niż te, które spędzają mniej czasu przed ekranem.
Eksperci z Uniwersytetu Gazi w Turcji wystawili szczury na sześć godzin niebieskiego światła (emitowanego z ekranów) lub 12 godzin i stwierdzili, że sześć godzin wystarczy do przyspieszenia wzrostu.
To spowodowało dojrzewanie wcześniej niż w przypadku innej grupy narażonej na tę samą ilość naturalnego światła.
Przedstawiając swoje odkrycia na konferencji w Liverpoolu, zespół przyznał, że swoje ustalenia ograniczały się do zwierząt, stwierdził jednak, że badania można wykorzystać do opracowania „środków zapobiegawczych zapewniających bezpieczne korzystanie z ekranów” u dzieci.
Dzieje się tak, gdy eksperci dostrzegają intrygujący trend polegający na tym, że rosnąca liczba dziewcząt rozpoczynających cykle menstruacyjne wcześniej niż średnia historyczna.
Badania pokazują, że w latach 2020–2022 nastąpił oszałamiający, 52-procentowy wzrost czasu spędzanego przez dzieci przed ekranem, prawdopodobnie z powodu blokad w związku z pandemią.
Jednak niezależni brytyjscy eksperci nawołują do zachowania ostrożności w podejściu do badania, a niektórzy nawet określają jego wnioski jako „nieodpowiedzialne”.
Twierdzą, że rodzaj światła użytego w badaniu nie jest porównywalny z niebieskim światłem emitowanym przez telewizory, komputery i tablety, a ciała szczurów zachowują się inaczej niż ludzkie.
Zespół, który przedstawił swoje wnioski na konferencji w Liverpoolu, stwierdził natomiast, że badanie ma oczywiście ograniczenia, biorąc pod uwagę, że dotyczyło zwierząt, ale upierał się, że jego odkrycia miały potencjalne konsekwencje dla ludzi. Podstawowy obraz
W badaniu zespół wziął 36 młodych szczurów i podzielił je na trzy grupy.
Jedna kohorta była wystawiona na działanie naturalnego światła, podczas gdy dwie pozostałe były narażone na działanie niebieskiego światła przez sześć lub 12 godzin dziennie.
Następnie eksperci monitorowali szczury, podzielone równomiernie pod względem płci, pod kątem pierwszych oznak wzrostu kości i dojrzewania.
Odkryli, że grupa osób o niebieskim świetle rosła szybciej i dlatego wcześniej weszła w okres dojrzewania.
Jednak profesor Pete Etchells, ekspert w dziedzinie psychologii na Uniwersytecie Bath Spa, który bada wpływ czasu spędzanego przed ekranem, ostro skrytykował nowe badania, które nie zostały opublikowane ani recenzowane.
„To badanie nie ma nic wspólnego z czasem spędzanym przed ekranem ani z dziećmi – jest to niewielkie badanie dotyczące ograniczonej ekspozycji młodych szczurów na światło niebieskie” – stwierdził.
„Zatem twierdzenie, że „nadmierny czas spędzany przed ekranem” wiąże się z wczesnym rozwojem fizycznym, jest po prostu błędne.
Światło słoneczne stanowi równowagę tego, co naukowcy nazywają światłem czerwonym i niebieskim, a eksperci obawiają się, że nadmierna ekspozycja na to drugie może spowodować wiele potencjalnych negatywnych problemów zdrowotnych w przyszłości. Podstawowy obraz
„Ponadto zastosowanego tutaj rodzaju i intensywności ekspozycji na światło nie da się łatwo przełożyć na praktyczną rzeczywistość interakcji dzieci z technologiami ekranowymi.
„Dlatego nie jestem pewien, co to badanie w ogóle dodaje, jeśli chodzi o poinformowanie i uspokojenie bardzo realnych obaw wielu ludzi co do potencjalnego pozytywnego i negatywnego wpływu technologii ekranowych.
Kolejnym krytykiem była profesor Dorothy Bishop, ekspertka w dziedzinie neuropsychologii rozwojowej na Uniwersytecie Oksfordzkim.
„Nalegam, aby zachować dużą ostrożność przy wyciąganiu wniosków z tego badania na temat wpływu światła z ekranów na dzieci” – stwierdziła.
Podkreśliła, że rozwój szczurów znacznie różni się od rozwoju człowieka, a metody zastosowane w badaniu nie odzwierciedlały życia dzieci.
Na przykład szczurom nie dano żadnych przerw w patrzeniu na światło, co nie naśladuje sposobu, w jaki dzieci korzystają z technologii.
Jednak eksperci na ogół wyrazili obawy dotyczące potencjalnego wpływu przewlekłego narażenia na światło niebieskie.
Na początku tego roku ostrzegali naukowcy z University College London (UCL). może stanowić „bombę zegarową” zdrowia publicznego – potencjalnie powodującą cukrzyca a nawet skrócenie życia.
Światło słoneczne charakteryzuje się równowagą tego, co naukowcy nazywają światłem czerwonym i niebieskim.
Ponieważ niebieskie światło jest naturalnie widoczne w świetle dziennym, gdy świeci słońce, w naturalny sposób zwiększa naszą uwagę, czas reakcji i nastrój, zasadniczo sprawiając, że jesteśmy bardziej rozbudzeni.
Jednak nowoczesne oświetlenie LED oraz rosnące wykorzystanie ekranów doprowadziły do znacznie większej ekspozycji na niebieskie światło niż w poprzednich generacjach.
Eksperci, którzy odkryli, że nadmiar niebieskiego światła może zakłócać pracę naszych komórek, a także zakłócać nasz rytm dobowy, wewnętrzny zegar organizmu, co prowadzi do szeregu negatywnych konsekwencji zdrowotnych.