Strona główna zdrowie Masz zimne ręce? Wykonaj 1-minutowy test, który wykaże, czy cierpisz na wyniszczającą...

Masz zimne ręce? Wykonaj 1-minutowy test, który wykaże, czy cierpisz na wyniszczającą chorobę Raynauda

8
0


Czy po prostu masz zimne ręce, a może cierpisz na uciążliwą dolegliwość, która dotyka mniej więcej jednego na sześciu Brytyjczyków?

Teraz za pomocą prostego, jednominutowego quizu dowiesz się, czy cierpisz na chorobę Raynauda — chorobę związaną z pogodą, charakteryzującą się zmianą koloru opuszków palców.

Choroba Raynauda to zaburzenie wpływające na krążenie krwi, powodujące tymczasowe zwężenie tętnic w reakcji na pewne czynniki wyzwalające, w tym zimną pogodę.

To zwężenie przepływu krwi powoduje, że kończyny stają się bolesne, zimne, a nawet zmieniają kolor.

Najbardziej znany jest z wywoływania w palcach, ale można go również zaobserwować w palcach u rąk, uszach, nosie, sutkach lub języku.

Zespół Raynauda zwykle pojawia się w odpowiedzi na niższe temperatury lub stres.

Eksperci nadal nie są pewni, co powoduje, że tak się dzieje w większości przypadków.

Zaleca się jednak zwracanie uwagi na objawy, ponieważ choroba Raynauda może bardzo rzadko być pierwszą oznaką poważnej i mało znanej choroby autoimmunologicznej zwanej twardziną skóry.

Chociaż eksperci ds. opieki zdrowotnej zidentyfikowali czynniki ryzyka oraz styl życia i problemy medyczne związane z tym zespołem, jak dotąd nie odkryto żadnej znanej przyczyny genetycznej

Chociaż eksperci ds. opieki zdrowotnej zidentyfikowali czynniki ryzyka oraz styl życia i problemy medyczne związane z tym zespołem, jak dotąd nie odkryto żadnej znanej przyczyny genetycznej

Teraz nowy kwizstworzona przez organizację charytatywną Scleroderma & Raynaud’s UK’s, ma na celu pomóc większej liczbie osób dowiedzieć się, czy mają oznaki choroby, za pomocą pięciu prostych pytań.

Należą do nich między innymi to, czy palce respondentów są wrażliwe na zimno i czy zmieniają kolor w odpowiedzi na temperaturę lub stres.

Narzędzie pyta również, czy pacjent odczuwa drętwienie lub ból w obszarze zmieniającym kolor oraz czy odczuwa kłucie lub pulsowanie, gdy obszar się nagrzewa.

Na koniec ludzie są pytani, czy kiedykolwiek pojawiły się u nich owrzodzenia lub owrzodzenia na palcach rąk i nóg.

Następnie uczestnicy zapoznają się z wynikami badania i otrzymają porady dotyczące tego, co powinni zrobić, jeśli mogą mieć chorobę Raynauda.

Osoby, które mogą cierpieć na tę chorobę, zostaną również zaproszone do wzięcia udziału w anonimowej ankiecie medycznej, która pomoże dowiedzieć się więcej o chorobie Raynauda.

Doktor Punam Krishan, lekarz telewizyjny i lekarz pierwszego kontaktu, wspiera kampanię i namawia ludzi do zaangażowania się.

„Podeszłam już do testu i zachęcam jak najwięcej osób, aby zrobiło to samo” – powiedziała.

„Ta kampania jest szczególnie bliska mojemu sercu, ponieważ wiem, jak trudna może być ta choroba”.

Karen Raney-Marr, 36-letnia mieszkanka St Albans w Hertfordshire, jest jedną z około 10 milionów Brytyjek żyjących z chorobą Raynauda.

Zespół Raynauda powoduje miniaturowe skurcze naczyń krwionośnych, odcinając dopływ krwi do palców rąk i nóg

Zespół Raynauda powoduje miniaturowe skurcze naczyń krwionośnych, odcinając dopływ krwi do palców rąk i nóg

Powiedziała, że ​​cierpiała na objawy od lat, zanim postawiła oficjalną diagnozę.

„Przez wiele lat cierpiałam na zimne palce u rąk i nóg, które również stawały się odrętwiałe lub bolesne, a czasami zmieniały kolor.

„Miałem trudności z wykonywaniem normalnych, codziennych czynności. W końcu lekarz rodzinny zdiagnozował u mnie zespół Raynauda i teraz biorę leki, aby złagodzić objawy”.

Mimo to nadal twierdzi, że mniej więcej raz dziennie cierpi na ataki objawów Raynauda, ​​zwane „atakiem”.

„Atak może spowodować odmrożenia, popękane dłonie i obrzęki. Przez większą część roku noszę rękawiczki, a kiedy wchodzę do klimatyzowanych pomieszczeń, takich jak supermarkety, nakładam je na siebie” – powiedziała.

Pani Raney-Marr zachęcała jak najwięcej osób do wzięcia udziału w teście internetowym, stwierdzając, że gdyby była nastolatką, gdyby miała takie zasoby, mogłaby uzyskać pomoc wcześniej.

W większości przypadków choroba Raynauda nie powoduje większych problemów i osoby na nią cierpiące mogą sobie poradzić, owijając kończyny w celu ochrony przed nagłymi szokami temperaturowymi.

Osobom z cięższą wersją czasami przepisuje się lek zwany lekami rozszerzającymi naczynia krwionośne, który pomaga poprawić przepływ krwi.

Jednakże choroba Raynauda może być oznaką poważnych i potencjalnie zagrażających życiu schorzeń, takich jak twardzina skóry o podłożu autoimmunologicznym.

Twardzina to rzadka choroba, w której tkanki ciała twardnieją i pogrubiają się.

Zwykle dotyczy to tylko skóry, ale proces ten może obejmować stawy, a nawet narządy wewnętrzne, takie jak serce i płuca, co może zagrażać życiu.

Uważa się, że tylko około 20 000 Brytyjczyków cierpi na twardzinę skóry, ale bardzo często u tych osób występuje również choroba Raynauda.

U około jednej na 10 osób z zespołem Raynauda rozwija się choroba autoimmunologiczna, taka jak zapalenie stawów, toczeń, a nawet twardzina skóry, dlatego ważne jest, aby objawy zostały sprawdzone przez lekarza pierwszego kontaktu, jeśli zaczną się nasilać.

Osoby, u których zespół Raynauda rozwinie się nagle po 30. roku życia lub przed 12. rokiem życia, również zachęca się do wizyty u lekarza rodzinnego.



Link źródłowy