Davina McCall zszokowała dziś fanów po tym, jak ujawniła, że przechodzi operację mózgu mającą na celu usunięcie guza.
W poście na Instagramie 57-letnia prezenterka telewizyjna stwierdziła, że ma „bardzo rzadką” torbiel koloidową, która nie jest nowotworem i dotyka tylko trzy osoby na milion.
Sędzia „Zamaskowanego Singera” otrzymał diagnozę przypadkowo po zapisaniu się na prześwietlenie całego ciała.
„Na jakiś czas lekko schowałam głowę w piasek, odwiedziłam kilku neurochirurgów, miałam sporo opinii i stwierdziłam, że muszę to wyrzucić” – mówi.
„Jest dość duży, ma 14 mm szerokości i trzeba go wyciąć, bo jeśli urośnie, będzie źle. Każę to usunąć.
Wolno rosnący guz, zwykle zlokalizowany w pobliżu centrum mózgu, nie jest nowotworem. Ale to, że jest łagodny, nie oznacza, że jest nieszkodliwy.
Jeśli pozostawi się je wystarczająco duże, narażają one osoby na większe ryzyko problemów z pamięcią, a nawet śpiączki. Nieleczone mogą okazać się nawet śmiertelne.
Tutaj MailOnline ujawnia wszystko, co musisz wiedzieć o tym schorzeniu.
W poście na Instagramie 57-letnia prezenterka telewizyjna stwierdziła, że ma „bardzo rzadką” torbiel koloidową, która dotyka zaledwie trzy osoby na milion. Na zdjęciu Davina z początku tego miesiąca
„Na jakiś czas lekko schowałam głowę w piasek, odwiedziłam kilku neurochirurgów, miałam sporo opinii i stwierdziłam, że muszę to wyrzucić” – napisała dzisiaj w poście na Instagramie
Torbiele koloidowe, wypełnione gęstą, żelową substancją zwaną koloidem, często przebiegają bezobjawowo i wykrywane są przypadkowo podczas badań obrazowych.
Jeśli objawy wystąpią w miarę wzrostu guza, powszechnie zgłasza się, że obejmują one bóle głowy, które są najcięższe rano po przebudzeniu, nudności i niewyraźne widzenie.
Zawroty głowy i podwójne widzenie to inne kluczowe objawy.
Według amerykańskiego neurochirurga, dr Anthony’ego D’Ambrosio, narośl rozwija się w trzeciej komorze mózgu.
Komory to przestrzenie wypełnione płynem mózgowo-rdzeniowym (CSF) — przezroczystym, bezbarwnym płynem otaczającym i chroniącym mózg i rdzeń kręgowy.
Jeśli jest wystarczająco duża, torbiel koloidowa utrudnia przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego (CSF) w mózgu.
Powoduje to gromadzenie się płynu mózgowo-rdzeniowego w komorach mózgu, co prowadzi do wodogłowia, który powoduje szereg niepokojących objawów, w tym zmiany osobowości, zaburzenia widzenia i problemy z mową.
Jeśli blokada stanie się wystarczająco poważna, może spowodować śpiączkę.
Torbiele koloidowe, które są wypełnione grubą, żelową substancją zwaną koloidem, często przebiegają bezobjawowo. Na zdjęciu opis jednego przypadku opublikowany w czasopiśmie Wiley, przedstawiający torbiel w środku skanu mózgu (szare kółko)
Torbiele koloidowe, wypełnione gęstą, żelową substancją zwaną koloidem, często przebiegają bezobjawowo i wykrywane są przypadkowo podczas badań obrazowych. Na zdjęciu z partnerem Michaelem Douglasem we wrześniu
Dziś rano Davina powiedziała swoim obserwatorom na Instagramie: „Mam to usunąć poprzez kraniotomię przez czubek głowy tutaj i przez dwie połowy mózgu przez środek”. Na zdjęciu ze swoim partnerem Michaelem Douglasem i córką Holly Robertson w styczniu
W innych przypadkach może to nawet skutkować przepukliną mózgu – czyli przemieszczaniem się tkanki czaszki i potencjalnie blokowaniem przepływu krwi do narządu.
Jeśli zwiększone ciśnienie wewnątrzczaszkowe nie jest leczone, możliwa jest nagła śmierć.
Torbiele koloidowe są zazwyczaj leczone chirurgicznie – kraniotomią. Wymaga to usunięcia części kości z czaszki w celu odsłonięcia mózgu.
Miejsce wykonania otworu w czaszce zależy od wielu czynników, w tym od wielkości guza.
Dziś rano Davina powiedziała swoim obserwatorom na Instagramie: „Mam to usunąć poprzez kraniotomię przez czubek głowy tutaj i przez dwie połowy mózgu przez środek”.
— Zdobądź cystę, opróżnij ją i wyjmij. Bob to twój wujek.
Zamiast wykonywać kraniotomię, neurochirurg może również leczyć torbiel koloidową za pomocą minimalnie inwazyjnej procedury zwanej kraniotomią endoskopową, podczas której wykonuje się małe nacięcie tuż za linią włosów.
Zarówno w przypadku tradycyjnej kraniotomii, jak i endoskopowej kraniotomii, wypełnienie koloidowe jest delikatnie odprowadzane z torbieli, a następnie ściana torbieli zostaje zamknięta.
Według dr Ambrosio większość pacjentów poddawanych endoskopowej kraniotomii może wrócić do domu w ciągu jednego lub dwóch dni. Kraniotomia wymaga znacznie dłuższego czasu rekonwalescencji.
Davina ujawniła, że czuła się źle i wyjaśniła, że przed powrotem do domu będzie w szpitalu przez co najmniej dziewięć dni.