Nowo odkryty delfin gatunek sprzed 22 milionów lat wykazuje oznaki wczesnej echolokacji, podobnej do zdolności słuchowych współczesnych delfinów.
Zespół badaczy kierowany przez paleontologa SNSB Gertrud Rößner odkrył nowy prehistoryczny gatunek delfinów. Delfin żył około 22 milionów lat temu w przybrzeżnym regionie mioceńskiego Morza Paratetydy w dzisiejszej Górnej Austrii. Analiza jego ucha wewnętrznego potwierdza, że zwierzę posiadało doskonałe zdolności słyszenia w zakresie wysokich częstotliwości, podobne do współczesnych delfinów.
Unikalna klasyfikacja kopalna i naukowa
Płytkie morze śródlądowe, w którym żył nowo opisany delfin, wraz z wieloma innymi organizmami, w tym różnymi mikroorganizmami, glonami, ślimakami, małżami, krewnymi kałamarnic i rybami, rozciągało się na północ od dopiero co powstających Alp. Jedyną znaną skamieniałość tego delfina odnaleziono w pobliżu Linzu w Górnej Austrii. Został przypisany do nowego, nieznanego wcześniej gatunku i rodzaju i otrzymał naukową nazwę Romaleodelphis pollerspoecki przez badaczy z Bawarskiego Państwowego Zbioru Paleontologii i Geologii (SNSB-BSPG) i Uniwersytetu Ludwiga Maximiliana w Monachium, a także Instytutu Badawczego Senckenberga i Muzeum Historii Naturalnej we Frankfurcie.
„Wszystko, co pozostało z Romaleodelphis pollerspoecki to fragmentaryczna i niekompletna czaszka z wydłużonym pyskiem i 102 jednakowymi zębami” – podaje pierwsza autorka Catalina Sánchez Posada, która zbadała skamielinę w ramach swojej pracy magisterskiej.
Ewolucyjne znaczenie Romaleodelphis pollerspoecki
Zwierzę należy do zębowców, jednak znacznie różni się od wszystkich znanych wcześniej prehistorycznych przedstawicieli tej linii. Ujawniły to porównania i złożona komputerowa analiza pokrewieństwa z innymi delfinami kopalnymi Romaleodelphis prawdopodobnie był spokrewniony z wymarłymi już, bardzo archaicznymi delfinami z tzw Chilkacet klad.
„Wszystkie wcześniej znane skamieliny tej linii delfinów pochodzą z północno-wschodniego Pacyfiku i wybrzeży Ameryki Południowej. Odkrycie Romaleodelphis pollerspoeckidomniemany europejski krewny tej linii, może zatem dostarczyć ważnych nowych informacji na temat pochodzenia i ewolucji linii w najwcześniejszym miocenie” – mówi PD dr Gertrud Rößner, kustosz ssaków kopalnych z Bawarskiej Państwowej Kolekcji Paleontologii i Geologii, starszy autor badania.
Ujawniono zaawansowane możliwości słuchowe
Skamielina czaszki jest silnie ściśnięta i zniekształcona, co sprawia, że badanie anatomii czaszki jest szczególnie trudne. Zdjęcia tomografii komputerowej wykonane w Zakładzie Radiologii Szpitala Uniwersyteckiego Ludwiga Maximiliana w Monachium umożliwiły zbadanie i rekonstrukcję cech wewnętrznych.
Anatomiczna rekonstrukcja ucha wewnętrznego skamieniałości przy użyciu obrazów mikrotomografii komputerowej również przyniosła zdumiewające wyniki.
„Wskazuje na to kształt dobrze zachowanego labiryntu kostnego w czaszce Romaleodelphis pollerspoecki był w stanie usłyszeć sygnały o wysokiej częstotliwości” – wyjaśnia współautorka dr Rachel Racicot z Instytutu Badawczego Senckenberg i Muzeum Historii Naturalnej.
To sprawia, że delfin ten jest jednym z najstarszych znanych zębowców, który miał już podobnie rozwinięty zmysł słuchu, jak na przykład współczesne morświny. Zwierzęta te potrafią komunikować się w zakresach częstotliwości wykraczających poza zasięg słuchu ich drapieżników. Może istnieć także związek rozwoju z typową dla delfinów zdolnością orientacji poprzez echolokację.
Skamielina delfina została odkopana w 1980 r. przez prywatnego kolekcjonera Jürgena Pollerspöcka, który później przekazał ją Bawarskiemu Państwowemu Zbiorowi Paleontologii i Geologii w celu odtworzenia i odpowiedniego przechowywania. Badanie zostało obecnie opublikowane w czasopiśmie „ Journal of Paleontologii Kręgowców.
Referencja: „Romaleodelphis pollerspoecki, gen. i sp. nov., archaiczny delfin z Paratetydy Środkowej (wczesny miocen, Austria)” Catalina Sanchez-Posada, Rachel A. Racicot, Irina Ruf, Michael Krings i Gertrud E. Rössner, 5 listopada 2024 r., Journal of Paleontologii Kręgowców.
DOI: 10.1080/02724634.2024.2401503