Strona główna zdrowie Jak nowotwór może ZMNIEJSZYĆ ryzyko demencji w późniejszym życiu: Zaskakująca prawda o...

Jak nowotwór może ZMNIEJSZYĆ ryzyko demencji w późniejszym życiu: Zaskakująca prawda o tym, dlaczego przeżycie jednego z największych zabójców na świecie może faktycznie mieć działanie ochronne

21
0


Wszyscy boimy się wiadomości o tym, że masz guza, który może skrócić Twoje życie. Jednak dla tych, którzy przeżyją raka i w pełni wyzdrowieją, może czekać nieoczekiwana premia.

To dodatkowe świadczenie dotyczy wszystkich rodzajów nowotworów, ale w szczególności mężczyzn po raku prostaty.

W serii szeroko zakrojonych badań naukowcy odkryli, że nowotwór może znacznie zmniejszyć ryzyko późniejszego rozwoju demencji.

Innymi słowy, wydaje się, że jeden z największych zabójców na świecie częściowo chroni nas przed jednym z innych wielkich zabójców na świecie.

Najnowsze dowody tego niezwykłego efektu pochodzą z największego, jak dotąd, badania oceniającego związek między rakiem a demencją.

Międzynarodowy zespół badaczy, w tym eksperci z Imperial College London, przeanalizował dane z brytyjskiego łącza Clinical Practice Research Datalink – zapisu danych dotyczących zdrowia z ponad 30 lat, obejmujących ponad 60 milionów ludzi, w tym 18 milionów obecnie zarejestrowanych pacjentów.

Zmniejszone ryzyko zachorowania na demencję dotyczy szczególnie osób, które przeżyły raka prostaty

Zmniejszone ryzyko zachorowania na demencję dotyczy szczególnie osób, które przeżyły raka prostaty

Porównali częstość diagnozowania demencji u osób, które przekroczyły 60. rok życia, które wyzdrowiały z raka, z osobami, które nigdy nie chorowały na nowotwór. Osoby, które przeżyły raka, obserwowano średnio przez osiem lat od postawienia diagnozy.

Wyniki opublikowane w czasopiśmie Journal of Prevention of Alzheimer’s Disease wykazały, że u osób, które wyzdrowiały z raka, ryzyko zachorowania na tę chorobę było o około 25 procent mniejsze, co powoduje śmierć około 74 000 osób rocznie w Wielkiej Brytanii.

Wydaje się, że ta zaskakująca korzyść występuje w przypadku większości głównych typów nowotworów.

W przypadku raka piersi ryzyko późniejszej demencji u osób, które przeżyły, było do 20% mniejsze w porównaniu z kobietami, które nie chorowały.

U mężczyzn chorych na raka prostaty efekt ochronny był jeszcze większy – ryzyko wystąpienia poważnego pogorszenia funkcji poznawczych było o 32% mniejsze.

Podobny wynik jest w przypadku innych poważnych nowotworów, takich jak rak płuc, jelit i czerniak złośliwy: w każdym przypadku ryzyko demencji jest o 20–30 procent niższe.

Odkrycia te odzwierciedlają wyniki badania przeprowadzonego w 2022 r. na Uniwersytecie Fudan w Chinach.

Wykorzystując dane z UK Biobank – kolejnej brytyjskiej bazy danych zawierającej szczegółowe dane pół miliona pacjentów – badacze prześledzili wskaźniki demencji i odkryli, że ryzyko zachorowania na nowotwór było średnio o 11% mniejsze, jak podaje czasopismo Alzheimer’s Research and Therapy.

Inne badania wykazały, że działanie ochronne może być jeszcze większe, a ryzyko demencji zmniejsza się nawet o 40 procent u osób, które chorowały na jakikolwiek rodzaj nowotworu.

Co najważniejsze, niektóre badania sugerują, że nawet osoby posiadające gen APOE4 – który podwaja ryzyko choroby Alzheimera – są przynajmniej częściowo chronione przed jej skutkami w przypadku raka.

Odkrycia te pojawiają się w czasie, gdy według prognoz liczba przypadków osób cierpiących na demencję w Wielkiej Brytanii wzrośnie z ponad 900 000 obecnie do 1,5 miliona w 2040 r.

Dowody wskazujące na związek między rakiem a zmniejszonym ryzykiem rozwoju demencji w późniejszym życiu pochodzą z badania obejmującego dane z ponad 30 lat obejmujące 60 milionów pacjentów

Dowody wskazujące na związek między rakiem a zmniejszonym ryzykiem rozwoju demencji w późniejszym życiu pochodzą z badania obejmującego dane z ponad 30 lat obejmujące 60 milionów pacjentów

Aby uchronić się przed chorobą, lekarze zalecają regularną aktywność fizyczną, zdrową dietę i ograniczone spożycie alkoholu.

Uważa się, że pomocne jest także aktywne życie społeczne i nauka nowych umiejętności – takich jak język czy gra na instrumencie muzycznym.

Ale co mogłoby wyjaśnić, dlaczego rozwój jednej zagrażającej życiu choroby może łagodzić skutki innej?

Jednym z oczywistych wyjaśnień jest to, że niektóre osoby, które wyzdrowiały z raka, zwłaszcza te, u których nowotwór rozwinął się w dzieciństwie, żyją zazwyczaj krócej (często z powodu toksycznego działania terapii, takich jak chemioterapia).

Mówiąc najprościej, oznacza to, że niektórzy mogą nie żyć wystarczająco długo, aby rozwinąć się demencja.

Może się jednak zdarzyć, że osoby, które przeżyją raka, będą ogólnie zdrowsze – odżywiają się rozsądnie, regularnie ćwiczą i ograniczają spożycie alkoholu – a zatem są mniej podatne na demencję.

W rzeczywistości większość badań uwzględniała te zakłócające czynniki w swoich obliczeniach, a mimo to stwierdzono, że rak zmniejsza ryzyko.

Jedno z badanych możliwych wyjaśnień dotyczy białka zwanego PIN1, które jest uwalniane przez komórki nowotworowe w celu stymulacji dalszego rozwoju i wzrostu guza.

Badania wykazały, że białko to wydaje się również zmniejszać gromadzenie się w mózgu szkodliwych złogów, zwanych płytkami amyloidowymi, które są powiązane z demencją.

Może to oznaczać, że im bardziej aktywne jest białko PIN1 w wywoływaniu raka, tym lepiej chroniony jest mózg przed zaburzeniami funkcji poznawczych.

Pat Kehoe, profesor badań nad demencją translacyjną na Uniwersytecie w Bristolu, bada inne możliwe czynniki.

Jednym z nich jest enzym o nazwie P13K, który pomaga regulować wzrost komórek.

Pat Kehoe z Uniwersytetu w Bristolu bada możliwy związek między zmniejszonym ryzykiem demencji a białkiem wytwarzanym przez organizm w odpowiedzi na komórki nowotworowe

Pat Kehoe z Uniwersytetu w Bristolu bada możliwy związek między zmniejszonym ryzykiem demencji a białkiem wytwarzanym przez organizm w odpowiedzi na komórki nowotworowe

W przypadku raka enzym ten jest bardzo aktywny – wspomaga proliferację komórek złośliwych i pomaga w rozprzestrzenianiu się choroby.

Jednak u pacjentów z demencją, którzy nie chorowali na raka, jego aktywność jest zmniejszona.

Teoria głosi, że rak stymuluje aktywność enzymu P13K, który następnie chroni mózg przed późniejszą demencją.

Profesor Kehoe dodaje: „Rozsądne byłoby istnienie systemów napędzających wzrost komórek [as in cancer] chronią przed chorobą, w której komórki ulegają zniszczeniu przez złogi blaszki amyloidowej [dementia].’

Niektórzy eksperci twierdzą, że dowód na związek między nimi można znaleźć w badaniach, które pokazują, że demencja zmniejsza również ryzyko późniejszego rozwoju raka.

Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że zniszczenie komórek mózgowych w ramach procesu chorobowego oznacza tłumienie tych samych enzymów, które również sprzyjają wzrostowi raka.

Badanie przeprowadzone w 2012 r. w BMJ przez Uniwersytet Bostoński w USA objęło obserwacją 1278 osób w wieku powyżej 64 lat przez co najmniej dziesięć lat i wykazało, że u osób, u których rozwinęła się choroba Alzheimera, prawdopodobieństwo późniejszej diagnozy raka było o prawie 60% mniejsze.

Możliwe jest jednak również, że niektóre leki stosowane w leczeniu raka mogą zmniejszać ryzyko demencji.

Na przykład leczenie farmakologiczne zwane terapią celowaną molekularnie (działającą na określone cząsteczki w komórkach nowotworowych), które obejmuje leki takie jak atezolizumab na raka płuc i kapivasertib na zaawansowanego raka piersi, według pacjentów zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera o 40 procent. niedawne badanie przeprowadzone przez Szpital Najświętszego Serca Uniwersytetu Hallym w Korei Południowej, opublikowane w czasopiśmie Nature.

Ponownie nie jest jasne, dlaczego, ale naukowcy uważają, że leki te mogą zmniejszać zapalenie mózgu, które umożliwia gromadzenie się płytki nazębnej prowadzącej do choroby.

Nie wszyscy jednak są przekonani o widocznym działaniu ochronnym raka i o tym, że leki na tę chorobę mogą stanowić przełom w leczeniu demencji.

„W badaniach panuje mały bałagan” – mówi profesor Paul Morgan, tymczasowy dyrektor brytyjskiego Instytutu Badań nad Dementią i specjalista ds. tej choroby na Uniwersytecie w Cardiff.

„Niektóre badania sugerują, że zmniejsza to ryzyko, ale inne dają zupełnie inne wyniki.

„Na przykład w przypadku raka piersi niektóre badania sugerują zwiększone ryzyko demencji wśród osób, które przeżyły”.

Jedna z teorii głosi, że oba schorzenia są powiązane ze stanem zapalnym tkanek, który może sprzyjać chorobie.

Profesor Kehoe jest jednak nieugięty, że warto zbadać te powiązania w nadziei, że mogą one doprowadzić do nowych i wysoce skutecznych metod leczenia demencji.

„Wierzę, że nie ma dymu bez ognia” – mówi. „Jestem przekonany, że coś tu się dzieje”.



Link źródłowy