Caroline Mansi spacerowała wiosną po lesie ze swoją siostrą, kiedy nagle dostały zawroty głowy i poczuła ogromny przypływ krwi menstruacyjnej.
„Musiałam położyć się na poszyciu lasu, bo byłam tak słaba i słaba” – wspomina Caroline, wówczas 39-letnia, asystentka dyrektora szkoły podstawowej w Enfield.
Minęło dziesięć minut, zanim poczuła się na tyle silna, żeby stanąć na nogi. Pojechali najszybszą drogą z powrotem na parking, gdzie Caroline wpadła do publicznej toalety.
„Patrząc w dół, byłam przesiąknięta krwią” – wspomina. „Minęłam także ogromny skrzep o średnicy 10 cm, a także cewkę. Musiałem zmienić wszystkie ubrania.
Caroline udała się na oddział ratunkowy, gdzie przeszła badania krwi, ale po długim oczekiwaniu wróciła do domu – sfrustrowana brakiem odpowiedzi i porad od lekarzy.
Caroline Mansi, 43 lata, nie miała żadnych wyraźnych objawów mięśniaków, dopóki nie przekroczyła trzydziestki
Tak naprawdę to nie był pierwszy taki odcinek. Osiemnaście miesięcy wcześniej, latem 2019 roku, Caroline zaczęła krwawić przez cały dzień bez wyraźnego powodu. Jej lekarz rodzinny przepisał spiralkę Mirena, aby spróbować zatamować krwawienie, ponieważ uwalnia ona hormony, które rozrzedzają wyściółkę macicy, dzięki czemu jest mniej tkanki do zrzucenia. Nie miało to żadnego efektu.
Przepisano jej także Proverę – syntetyczną formę hormonu progesteronu, który reguluje krwawienie miesiączkowe – na rozjaśnienie jej okresów; to również nie miało większego znaczenia. Lekarz rodzinny skierował Caroline do ginekologa, ale ze względu na Covid trzeba było czekać dwa lata.
To było straszne. Nie wiem, jak sobie z tym poradziłam” – wspomina Caroline, obecnie 43 lata.
„Regularnie wydalałam duże skrzepy, miałam potworne skurcze, a moje ubranie zalewała krew. Wszędzie musiałem nosić ubrania na zmianę.
Podczas nauczania musiała kilka razy biec do toalety, gdy odkryła, że krew wyciekła na moje krzesło. To było takie żenujące”.
Utrata krwi spowodowała również anemię i pomimo codziennego przyjmowania tabletek żelaza czuła się wyczerpana. Ucisk na pęcherz oznaczał, że czasami wyciekała mocz.
Kiedy w 2021 roku w końcu trafiła do ginekologa, przepisano jej noretysteron, który naśladuje progesteron. Pomogło to zapanować nad utratą krwi. Badanie ultrasonograficzne ujawniło przyczynę: mięśniak – nienowotworowy rozrost mięśni i tkanek, który rozwija się w macicy i wokół niej.
Doktor Karolina Afors, konsultantka ginekolog w University College London Hospital i HCA Portland Hospital for Women and Children, twierdzi, że rozpoznanie mięśniaków stanowi problem ze względu na długi czas oczekiwania na wizytę u ginekologa w Wielkiej Brytanii
„Samo poznanie przyczyny przyniosło ogromną ulgę” – mówi Caroline. – Chciałbym tylko, żeby to nie trwało tak długo.
Chociaż dwie na trzy kobiety w wieku rozrodczym mają mięśniaki, wiele z nich nie jest tego świadomych, ponieważ nie mają żadnych objawów. Inni doświadczają ciężkich okresów; wzdęcia; ból miednicy; ciśnienie w pęcherzu; zaparcia, a także ból podczas seksu.
Badania pokazują, że to schorzenie jest bardzo powszechne, jednak ogólna świadomość na jego temat jest niska.
Kolejnym poważnym problemem jest długi czas oczekiwania w Wielkiej Brytanii na wizytę u ginekologa. Według dr Karoliny Afors, konsultanta ginekologa w University College London Hospital i HCA Portland Hospital for Women and Children, w niektórych krajach europejskich kobiety przystępują do corocznych badań USG.
Fakt, że niektórzy lekarze lekceważą obfite miesiączki, może przyczynić się do opóźnień w skierowaniu na leczenie.
Dotyczyło to Caroline, która poczuła się „odrzucona przez swojego lekarza rodzinnego”, który powiedział jej, że zmiana podpasek co dwie godziny jest normalna. Mięśniaki stają się coraz częstsze wraz z wiekiem, a następnie kurczą się po menopauzie. W przypadku Caroline wyraźne objawy wystąpiły dopiero po trzydziestce.
Istnieją różne rodzaje mięśniaków. Miała mięśniaka podśluzówkowego, który rośnie w błonie mięśniowej i wnika do macicy, powodując zniekształcenie i obfite krwawienie. To właśnie to, a nie rozmiar 1,5 cm, spowodowało intensywne krwawienie.
Inne objawy mięśniaków obejmują przewlekłe wzdęcia i potrzebę częstszego niż zwykle oddawania moczu (ponieważ są one podobne do objawów raka jajnika, aby to wykluczyć, konieczne jest wykonanie badania USG). Mięśniaki mogą również wpływać na płodność kobiety, ponieważ mogą zniekształcać kształt jej macicy, utrudniając zajście w ciążę i zwiększając ryzyko poronienia.
Niektóre mogą urosnąć do bardzo dużych rozmiarów. Doktor Hlupekile Chipeta, ginekolog-konsultant w Leeds Hospital NHS Trust i rzeczniczka Royal College of Obstetricians and Gynaecologists, mówi, że operowała kobiety z mięśniakami tak dużymi, że wrosły w górną część brzucha, co utrudnia wykonywanie codziennych czynności, takich jak pochylanie się lub wiązanie paska jest niewygodne”.
„Kiedy mówimy, że mięśniaki są łagodne, nie podkreśla to niepokoju i znaczących skutków, jakie mogą powodować, niezależnie od ich wielkości” – powiedziała Good Health.
Jednak w przypadku tak powszechnego i potencjalnie wyniszczającego problemu zaskakująco niewiele wiadomo na temat przyczyn mięśniaków. Uważa się, że pewną rolę odgrywają hormony, zwłaszcza estrogeny i progesteron.
Bardziej prawdopodobne jest, że zapadną na nie kobiety z niektórych grup rasy czarnej lub azjatyckiej. Uważa się, że nadwaga jest również czynnikiem, prawdopodobnie ze względu na zwiększoną ilość produkowanej tkanki tłuszczowej estrogenów. Badania sugerują również, że wysokie ciśnienie krwi może odgrywać pewną rolę.
Przegląd opublikowany w Journal of the American Medical Association wykazał, że u kobiet w średnim wieku z nieleczonym nadciśnieniem ryzyko wystąpienia mięśniaków było o 19% większe. Kobiety z wysokim ciśnieniem krwi, które kontrolowały je za pomocą leków, zmniejszają ryzyko o 49%.
Jak wynika z badania opublikowanego w tym roku w czasopiśmie Nutrition in Cancer, przyjmowanie witaminy D może również zmniejszyć mięśniaki u kobiet z niedoborem witaminy D. Organizacja charytatywna Wellbeing of Women finansuje dwa projekty badawcze dotyczące mięśniaków. Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu przyglądają się między innymi temu, jak hormon progesteron zachowuje się w wyściółce macicy u kobiet z mięśniakami.
„To ważne, ponieważ większość leków stosowanych w leczeniu obfitych miesiączek działa na szlaki progesteronu” – mówi dr Varsha Jain, jedna z badaczek.
„Ale jeśli progesteron działa inaczej u kobiet z mięśniakami, może to wyjaśniać, dlaczego leki nie działają w przypadku jednej trzeciej kobiet z obfitymi miesiączkami, w związku z czym kobiety te muszą uciekać się do histerektomii”.
Oprócz złożonej pigułki antykoncepcyjnej, która wyłącza hormony odpowiedzialne za wzrost mięśniaków, obecnie stosowane metody leczenia obejmują kwas traneksamowy, który blokuje rozkład skrzepów krwi i zapobiega krwawieniom, oraz spiralę Mirena, która rozrzedza wyściółkę macicy, dzięki czemu jest mniej tkanka do zrzucenia w ciągu okresu.
Ryeqo, codzienna tabletka na ciężkie krwawienia spowodowane umiarkowanymi i dużymi mięśniakami, jest dostępna na receptę NHS od 2023 roku.
Działa na przysadkę mózgową w mózgu, zapobiegając wytwarzaniu progesteronu i redukując estrogeny – oba czynniki zaangażowane w wzrost mięśniaków. Jest to także terapia hormonalna, która wyrównuje brak estrogenu, który w przeciwnym razie może powodować uderzenia gorąca i wpływ na gęstość kości.
„Chociaż mięśniaki nie znikną, prawdopodobnie pozostaną stabilne lub zmniejszą się” – mówi dr Narendra Pisal, konsultant ginekolog w prywatnej londyńskiej klinice ginekologicznej.
W ciężkich przypadkach kobietom można zaproponować zastrzyki z agonistów hormonu uwalniającego gonadotropiny w celu wywołania przejściowej menopauzy. Objawy zwykle ustępują w ciągu czterech do ośmiu tygodni. Można je podawać przez okres do sześciu miesięcy lub do dwóch lat, jeśli są przyjmowane razem z HTZ. Okresy powracają kilka tygodni po ostatnim szczepieniu.
Inną opcją jest embolizacja za pomocą częstotliwości radiowych, wykorzystująca fale radiowe dostarczane dopochwowo w celu odcięcia dopływu krwi do mięśniaka.
Nowa metoda leczenia o nazwie Sonata – połączenie ultradźwięków o wysokiej intensywności i energii o częstotliwości radiowej wykorzystywanej do zniszczenia mięśniaka – została niedawno zatwierdzona do stosowania przez NHS w wybranych ośrodkach w znieczuleniu miejscowym.
W celu usunięcia mięśniaków można zastosować operację dziurki od klucza lub operację jamy brzusznej, ale istnieje ryzyko powstania blizn, które mogą wpływać na płodność. W przypadku wszystkich metod leczenia mięśniaki mogą odrosnąć lub mięśniaki „zarodkowe” mogą zostać pominięte i mogą urosnąć w przyszłości.
W ciężkich przypadkach kobietom można zalecić histerektomię.
Po postawieniu diagnozy Caroline w listopadzie 2022 r. została poddana leczeniu lekiem Sonata. Procedura trwała nieco ponad godzinę.
„Krwawienie natychmiast ustało i przez dziewięć miesięcy nie dostałam kolejnego okresu” – mówi.
„Kiedy miesiączki powróciły, były stosunkowo normalne i trwały zaledwie od czterech do pięciu dni”.
Dwa lata po leczeniu mówi: „Naprawdę chcę o tym krzyczeć z dachów. Więcej kobiet powinno wiedzieć, że mięśniaki mogą być przyczyną obfitego krwawienia – i nie musisz się z tym po prostu tolerować.