Strona główna nauka/tech Rzucić palenie w wieku 75 lat? Nowe badanie pokazuje, że nigdy nie...

Rzucić palenie w wieku 75 lat? Nowe badanie pokazuje, że nigdy nie jest za późno na dodanie lat do swojego życia

11
0


Koncepcja człowieka rzucić palenie papierosów
Rzucenie palenia nawet w wieku 75 lat wydłuża oczekiwaną długość życia, a znaczne korzyści obserwuje się w każdym wieku. Niedawne badanie podkreśla, że ​​rzucenie palenia nadal przynosi korzyści, a starsi dorośli wciąż zyskują na latach.

Nowe badanie określa ilościowo wymierny wpływ rzucenia palenia na średnią długość życia osób do 75. roku życia.

Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie „ Amerykański dziennik medycyny zapobiegawczej autorstwa Elsevier pokazuje, że rzucenie palenia nawet w wieku 75 lat może znacząco wydłużyć oczekiwaną długość życia. W badaniu oceniano wpływ palenia na średnią długość życia w odstępach 10-letnich, w wieku od 35 do 75 lat, aby ocenić potencjalne korzyści z rzucenia palenia. Wyniki wskazują, że chociaż korzyści z rzucenia palenia maleją wraz z wiekiem, osoby starsze mogą nadal odczuwać znaczące korzyści zdrowotne wynikające z rzucenia palenia.

Doktor Thuy TT Le, który przeprowadził badanie wraz ze współbadaczami, dr Davidem Mendezem i dr Kennethem E. Warnerem, wszyscy związani z Wydziałem Zarządzania i Polityki Zdrowia w Szkole Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Michigan, wyjaśnia: „ W ciągu ostatniej dekady zaobserwowaliśmy niezwykły spadek liczby palących młodych dorosłych. Jednakże odsetek osób starszych palących papierosy utrzymuje się na tym samym poziomie i według naszej wiedzy żadne badania nie wykazały korzyści z rzucenia palenia. Chcieliśmy pokazać, że rzucenie palenia jest korzystne w każdym wieku i zachęcić starsze osoby palące do rzucenia palenia”.

Zagrożenia zdrowotne wynikające z palenia

Dym papierosowy zawiera tysiące toksycznych substancji chemicznych, które uszkadzają prawie wszystkie narządy w organizmie i są powiązane z licznymi nowotworami, udarem, chorobami serca i płuc. W Stanach Zjednoczonych palenie papierosów od dawna jest główną przyczyną przedwczesnych zgonów, którym można zapobiec – szacuje się, że rocznie powoduje to 480 000 zgonów związanych z paleniem. Poprzednie badania konsekwentnie wykazały, że rzucenie palenia w każdym wieku przynosi korzyści zdrowotne.

Jest to pierwsze badanie oceniające wpływ rzucenia palenia na osoby w wieku powyżej 65 lat. Badacze wykorzystali ryzyko względne śmiertelności ze wszystkich przyczyn spowodowanej paleniem, aby stworzyć tabele trwania życia, które pokazują korzyści z rzucenia palenia w różnym wieku. Podają oczekiwaną liczbę utraconych lat życia w przypadku osób palących w różnym wieku w porównaniu z osobami, które nigdy nie paliły.

W porównaniu z osobami, które nigdy nie paliły, osoby palące obecnie w wieku 35, 45, 55, 65 lub 75 lat i palące przez całą dorosłość aż do tego wieku stracą średnio 9,1, 8,3, 7,3, 5,9 i 4,4 lat życia, jeśli będą palić przez resztę życia. Jeśli jednak rzucą palenie w każdym z tych wieków, unikną średniej utraty odpowiednio 8,0, 5,6, 3,4, 1,7 i 0,7 lat. Szanse na zyskanie co najmniej roku życia wśród osób, które rzuciły palenie w wieku 65 lat, wynoszą 23,4% i 14,2% w wieku 75 lat.

Znaczący wzrost średniej długości życia

Badanie to uzupełnia wiedzę potwierdzającą niezwykle ważną ocenę, że rzucenie palenia jest najlepszą rzeczą, jaką ludzie mogą zrobić, aby wydłużyć swoje średnie życie. Wyniki wykazały, że prawie 10% osób, które rzuciły palenie w wieku 65 lat, zyskuje co najmniej 8 lat życia w porównaniu z osobami, które tego nie robią. Ponadto 8% osób, które rzuciły palenie przed 75. rokiem życia, zyskuje co najmniej 4 lata życia w porównaniu z osobami, które kontynuują palenie. Średnia długość życia 75-letniej osoby palącej wynosi 9 lat. Jeżeli osoba ta zrezygnuje, odzyska (średnio) 0,7 roku (7,8% oczekiwanej długości życia), a około 8% osób, które rzuciły palenie, odzyska co najmniej 4 lata życia (45% oczekiwanej długości życia). .

Doktor Warner podsumowuje: „Korzyści z zaprzestania palenia nie ograniczają się do palących młodych i dorosłych osób w średnim wieku; badanie to pokazuje, że można je zastosować również w przypadku seniorów. Chociaż korzyści z rzucenia palenia w starszym wieku mogą wydawać się niewielkie w wartościach bezwzględnych, stanowią one dużą część pozostałej oczekiwanej długości życia jednostki.

Odkrycia te mogą pomóc klinicystom poszukującym dowodów naukowych w motywowaniu palących pacjentów do rzucenia palenia.

Odniesienie: „Korzyści z rzucenia palenia w różnym wieku” autorstwa Thuy TT Le, Davida Mendeza i Kennetha E. Warnera, 25 czerwca 2024 r., Amerykański dziennik medycyny zapobiegawczej.
DOI: 10.1016/j.amepre.2024.06.020

Badanie zostało sfinansowane przez Narodowy Instytut Raka i Centrum Agencji ds. Żywności i Leków ds. Wyrobów Tytoniowych.



Link źródłowy