Strona główna nauka/tech Terapia magnetyczna zmienia sposób leczenia depresji i przynosi szybkie rezultaty

Terapia magnetyczna zmienia sposób leczenia depresji i przynosi szybkie rezultaty

11
0


Monitor leczenia mózgu, art
Terapia TMS zapewnia szybką ulgę w ciężkiej depresji poprzez stymulację określonych obszarów mózgu w skróconym okresie pięciu dni. Badania kliniczne wykazują znaczną poprawę objawów, utrzymującą się nawet do miesiąca później. Źródło: SciTechDaily.com

Powtarzalna przezczaszkowa stymulacja magnetyczna zapewnia szybką ulgę w depresji u pacjentów niereagujących na konwencjonalne leczenie.

Ta terapia, przyspieszana w ciągu zaledwie pięciu dni, oddziałuje na kluczowe obszary mózgu w celu skorygowania braku równowagi związanego z depresją, wykazując znaczną skuteczność.

Przezczaszkowa stymulacja magnetyczna w leczeniu depresji

Rodzaj terapii, w ramach której pole magnetyczne działa na obie strony mózgu, okazał się obiecujący w szybkim leczeniu depresji, zwłaszcza u pacjentów, którzy nie zareagowali na standardowe leczenie.

Terapia ta, zwana powtarzalną przezczaszkową stymulacją magnetyczną (TMS), wykorzystuje cewkę elektromagnetyczną umieszczoną na skórze głowy w celu wysłania pola magnetycznego o wysokiej częstotliwości do mózgu.

Szacuje się, że na depresję cierpi około jedna osoba na 20 dorosłych. Chociaż dostępne są takie metody leczenia, jak leki przeciwdepresyjne i terapia poznawczo-behawioralna (terapia rozmową), prawie jeden na trzech pacjentów uważa te opcje za nieskuteczne.

Depresja często wiąże się z brakiem równowagi w aktywności mózgu, przy czym niektóre obszary, takie jak grzbietowo-boczna kora przedczołowa, są niedoczynne, podczas gdy inne, takie jak kora oczodołowo-czołowa (OFC), wykazują nadmierną aktywność.

Przyspieszony TMS i jego skuteczność

Powtarzalna przezczaszkowa stymulacja magnetyczna stosowana po lewej stronie grzbietowo-bocznej kory przedczołowej (obszar w górnej przedniej części mózgu) została zatwierdzona do leczenia depresji w Wielkiej Brytanii przez NICE i w USA przez FDA. Wcześniej wykazano, że prowadzi to do znacznej poprawy u pacjentów po serii 20 sesji, ale ponieważ sesje trwają zwykle 20–30 dni, leczenie nie jest idealne dla wszystkich, szczególnie w ostrych przypadkach lub gdy dana osoba ma myśli samobójcze .

W badaniach opublikowanych w Medycyna Psychologicznanaukowcy z Cambridge w Wielkiej Brytanii i Guiyang w Chinach sprawdzili skuteczność przyspieszonej formy TMS. W tym podejściu leczenie obejmuje 20 sesji, ale cztery sesje dziennie przez okres pięciu kolejnych dni.

Naukowcy przetestowali także podejście „podwójne”, w ramach którego pole magnetyczne przykładano dodatkowo do prawej strony OFC (która znajduje się poniżej grzbietowo-bocznej kory przedczołowej).

Wyniki badań klinicznych

Do badania zrekrutowano siedemdziesięciu pięciu pacjentów z Drugiego Szpitala Ludowego w prowincji Guizhou w Chinach. Nasilenie ich depresji mierzono za pomocą skali znanej jako Skala Depresji Hamiltona.

Uczestnicy zostali losowo podzieleni na trzy grupy: „podwójna” grupa otrzymująca TMS zastosowany najpierw w prawej, a następnie w lewej półkuli mózgu; „pojedyncza” grupa otrzymująca pozorowany TMS po prawej stronie, po którym następuje aktywny TMS zastosowany po lewej stronie; oraz grupę kontrolną otrzymującą pozorowane leczenie po obu stronach. Każda sesja trwała łącznie 22 minuty.

W grupie otrzymującej leczenie podwójne w porównaniu z pozostałymi dwiema grupami nastąpiła znacząca poprawa wyników ocenianych bezpośrednio po ostatnim leczeniu. Kiedy badacze szukali odpowiedzi istotnych klinicznie – to znaczy sytuacji, w których wynik danej osoby spadł o co najmniej 50% – odkryli, że prawie połowa (48%) pacjentów w grupie otrzymującej leczenie podwójne odnotowała taką redukcję w porównaniu z nieco jeden na pięciu (18%) w grupie poddanej pojedynczemu leczeniu i mniej niż jeden na 20 (4%) w grupie kontrolnej.

Skutki długoterminowe i spostrzeżenia ekspertów

Cztery tygodnie później około sześciu na 10 uczestników zarówno w grupie otrzymującej podwójną, jak i pojedynczą terapię (odpowiednio 61% i 59%) wykazało klinicznie istotne odpowiedzi w porównaniu z nieco ponad jednym na pięciu (22%) w grupie kontrolnej.

Profesor Valerie Voon z Wydziału Psychiatrii Uniwersytetu w Cambridge, która kierowała badaniem w Wielkiej Brytanii, powiedziała: „Nasze przyspieszone podejście oznacza, że ​​możemy przeprowadzić wszystkie sesje w ciągu zaledwie pięciu dni, szybko zmniejszając objawy depresji u danej osoby. Oznacza to, że może być szczególnie przydatny w ciężkich przypadkach depresji, w tym gdy ktoś ma myśli samobójcze. Może także pomóc w szybszym wypisaniu pacjentów ze szpitala lub nawet uniknięciu przyjęcia do szpitala.

„Leczenie działa szybciej, ponieważ działając na dwa obszary mózgu odpowiedzialne za depresję, skutecznie korygujemy brak równowagi w dwóch procesach importu, sprawiając, że obszary mózgu „rozmawiają” ze sobą prawidłowo”.

Podstawowe mechanizmy TMS

Leczenie było najskuteczniejsze u tych pacjentów, u których na początku badania wykazano większą łączność między OFC a wzgórzem (obszarem w środku mózgu odpowiedzialnym między innymi za regulację świadomości, snu i czujności). OFC odgrywa ważną rolę w pomaganiu nam w podejmowaniu decyzji, szczególnie w wyborze nagród i unikaniu kar. Jego nadmierna aktywność w depresji, szczególnie w odniesieniu do jego roli w przeciwdziałaniu nagrodzie lub karze, może pomóc wyjaśnić, dlaczego osoby cierpiące na depresję wykazują skłonność do negatywnych oczekiwań i rozmyślań.

Doktor Yanping Shu z Centrum Zdrowia Psychicznego Guizhou w Guiyang w Chinach powiedziała: „To nowe leczenie wykazało wyraźniejszą – i szybszą – poprawę wskaźników odpowiedzi u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami depresyjnymi. Stanowi to znaczący krok naprzód w poprawie wyników, umożliwiając szybkie wypisanie ze szpitali osób z depresją oporną na leczenie, i mamy nadzieję, że doprowadzi to do nowych możliwości w opiece psychiatrycznej”.

Przyszłe kierunki i rozważania

Dr Hailun Cui z Uniwersytetu Fudan, która w momencie przeprowadzania badania była doktorantką w laboratorium profesora Voona, dodała: „Leczenie depresji opornej na leczenie pozostaje jednym z najtrudniejszych obszarów opieki psychiatrycznej. Pacjenci ci często nie reagują na standardowe leczenie, w tym leki i psychoterapię, co pozostawia ich w długotrwałym stanie ciężkiego stresu, upośledzenia funkcjonalnego i zwiększonego ryzyka samobójstwa.

„To nowe podejście TMS oferuje światełko nadziei w tym trudnym krajobrazie. Pacjenci często zgłaszali, że odczuwali „coraz jaśniejsze” uczucia już w drugim dniu leczenia. Szybka poprawa w połączeniu z wyższym wskaźnikiem reakcji, na którym może skorzystać szersza populacja osób dotkniętych depresją, oznacza znaczący przełom w tej dziedzinie”.

Niecała połowa (48%) uczestników grupy, w której zastosowano leczenie podwójne, zgłosiła miejscowy ból w miejscu zastosowania podwójnego leczenia, w porównaniu z nieco mniej niż jednym na 10 (9%) uczestników grupy, w której zastosowano leczenie pojedyncze. Jednak pomimo tego nie było żadnych zwolnień.

W przypadku niektórych osób to leczenie może być wystarczające, ale w przypadku innych może być konieczna „terapia podtrzymująca” z dodatkową dzienną sesją, jeśli objawy wydają się z czasem narastać. Możliwe może być również ponowne zastosowanie standardowej terapii, gdy pacjenci będą wtedy bardziej skłonni do angażowania się w psychoterapię. Inne możliwości obejmują zastosowanie przezczaszkowej stymulacji prądem stałym – nieinwazyjnej formy stymulacji wykorzystującej słabe impulsy elektryczne, które można dostarczyć w domu.

Naukowcy badają obecnie, która część kory oczodołowo-czołowej jest najskuteczniejsza w leczeniu i w przypadku jakich rodzajów depresji.

Odniesienie: „Nowe dwumiejscowe przyspieszone powtarzalne przezczaszkowe stymulacje magnetyczne w leczeniu depresji OFC-dlPFC: pilotażowe, randomizowane badanie kontrolowane” autorstwa Hailun Cui, Hui Ding, Lingyan Hu, Yijie Zhao, Yanping Shu i Valerie Voon, 23 października 2024 r., Medycyna Psychologiczna.
DOI: 10.1017/S0033291724002289

Badania były wspierane w Wielkiej Brytanii przez Radę ds. Badań Medycznych oraz przez Narodowy Instytut Badań nad Zdrowiem i Opieką Cambridge, Centrum Badań Biomedycznych.



Link źródłowy