Strona główna nauka/tech Naukowcy odkryli 4000-letnie miasto w Arabii Północnej

Naukowcy odkryli 4000-letnie miasto w Arabii Północnej

15
0


Miasto z epoki brązu w oazie otoczonej murem Khaybar
Wirtualna rekonstrukcja 3D miejsca al-Natah z epoki brązu. Przedruk na licencji CC BY, za zgodą AFALULA-RCU-CNRS, 2024. Źródło: Charloux i in., 2024, PLOS ONE, CC-BY 4.0

Starożytne miasto al-Natah, zamieszkane między 2400 a 1500 rokiem p.n.e., reprezentuje wczesną fazę przejściową od pasterskiego stylu życia do bardziej złożonych osiedli miejskich.

Wyniki niedawnego badania opublikowanego w ogólnodostępnym czasopiśmie PLOS JEDEN Guillaume Charloux z francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych w Paryżu wraz ze współpracownikami ujawnia, że ​​osadnictwo w północnej Arabii przechodziło fazę przejściową w kierunku urbanizacji pomiędzy trzecim a drugim tysiącleciem p.n.e.

Rozwój dużych osiedli miejskich był ważnym krokiem w ewolucji cywilizacji ludzkiej. Badanie tego procesu urbanizacji w północnej Arabii okazało się trudne, częściowo ze względu na brak dobrze zachowanych stanowisk archeologicznych w regionie w porównaniu z lepiej poznanymi obszarami, takimi jak Lewant i Mezopotamia. Jednakże w ostatnich dziesięcioleciach wykopaliska odsłoniły w północnej Arabii wyjątkowe miejsca, które zapewniają wgląd we wczesne etapy urbanizacji.

Al-Natah: spojrzenie na życie w epoce brązu

W tym badaniu Charloux i współpracownicy przedstawiają szczegółowy opis miasta al-Natah z epoki brązu w prowincji Medinah, zamieszkanego od około 2400-1500 p.n.e. Miasto zajmowało powierzchnię około 1,5 ha, obejmując dzielnicę centralną i pobliską dzielnicę mieszkaniową otoczoną wałami ochronnymi.

Skupisko grobów reprezentuje nekropolię, a praktyki pochówku wskazują na pewien stopień rozwarstwienia społecznego. Autorzy szacują, że miasto liczyło około 500 mieszkańców. Rozmiar i organizacja al-Natah są podobne do innych miejsc o podobnym wieku w północnej Arabii, ale miejsca te są mniejsze i mniej złożone społeczno-politycznie niż współczesne miejsca w Lewancie i Mezopotamii.

Naukowcy sugerują, że al-Natah reprezentuje stan „niskiej urbanizacji”, etap przejściowy między mobilnym pasterstwem a złożonymi osadami miejskimi. Dotychczasowe dowody archeologiczne wskazują, że północna Arabia była usiana małymi ufortyfikowanymi miastami we wczesnej i środkowej epoce brązu, w czasie, gdy inne regiony wykazywały późniejsze etapy urbanizacji. Dalsze wykopaliska w Arabii dostarczą więcej szczegółów na temat czasu tego przejścia i towarzyszących mu zmian w strukturze społecznej i architekturze.

Autorzy dodają: „Po raz pierwszy w północno-zachodniej Arabii archeolodzy odkryli małe miasteczko z epoki brązu (ok. 2400-1300 p.n.e.), połączone z rozległą siecią murów obronnych, co rodzi pytania o wczesny rozwój lokalnej urbanistyki .”

Odniesienie: „Miasto z epoki brązu w oazie otoczonej murami Khaybar: debata nad wczesną urbanizacją w północno-zachodniej Arabii” Guillaume Charloux, Shadi Shabo, Bruno Depreux, Sylvain Colin, Kévin Guadagnini, François Guermont, Sabine Dupuy, Mylène Bussy, Noisette Bec Drelon, Modwene Poulmarc’h, Diaa Albukaai, Saifi Alshilali, Rémy Crassard i Munirah AlMushawh, 30 października 2024 r., PLOS JEDEN.
DOI: 10.1371/journal.pone.0309963

Prace te zostały sfinansowane przez Francuską Agencję Rozwoju AlUla (AFALULA).



Link źródłowy