Strona główna zdrowie FDA ujawnia dostępne bez recepty leki na przeziębienie i grypę, które nie...

FDA ujawnia dostępne bez recepty leki na przeziębienie i grypę, które nie są lepsze od placebo

19
0


Tysiące produktów na przeziębienie i grypę może zostać rozdrobnionych po tym, jak FDA zaproponowała wycofanie z półek sklepowych leków zawierających fenylefrynę.

Agencja zaproponowała w tym tygodniu zaprzestanie stosowania fenylefryny – składnika popularnych leków, takich jak Sudafed – w produktach dostępnych bez recepty, ponieważ „nie jest ona skuteczna”.

Lek jest sprzedawany pod rozpoznawalnymi markami, takimi jak Sudafed, ale jest również dostępny pod tańszymi markami sklepowymi, w tym gigantami farmaceutycznymi CVS, Walgreens i Rite Aide.

Sięgając po lek na przeziębienie lub grypę, konsumenci powinni zwrócić szczególną uwagę na etykietę „składniki aktywne”, która zawiera listę leków działających w każdym produkcie.

Na podstawie ustaleń FDA należy pominąć wszelkie leki zawierające wyłącznie fenylefrynę.

Niektóre popularne opcje obejmują niepowodujący senności lek obkurczający błonę śluzową nosa firmy CVS Health oraz środek zmniejszający maksymalne ciśnienie zatokowe i łagodzący przekrwienie firmy Rite Aid.

Oba produkty twierdzą, że tymczasowo łagodzą ciśnienie zatok oraz przekrwienie zatok i nosa spowodowane alergiami lub przeziębieniem.

Wkrótce po tym, jak FDA stwierdziła, że ​​składnik ten nie jest skuteczny, CVS zaczęło wycofywać produkty zawierające wyłącznie fenylefrynę.

Inne dobrze znane produkty obejmują przekrwienie zatok Sudafed i lek obkurczający błonę śluzową nosa dla dzieci; oraz nie powodujący senności lek obkurczający błonę śluzową nosa firmy Walgreen.

Podobnie twierdzą, że zapewniają ulgę w zatkanym nosie, ucisku zatok i zatkaniu nosa.

Jeśli jednak fenylefryna zostanie wymieniona obok innych składników aktywnych, produkt może nadal być skuteczny w leczeniu innych objawów przeziębienia i grypy.

Fenylefryna jest często stosowana w połączeniu z difenhydraminą w lekach na alergię Benadryl.

Difenhydramina jest lekiem przeciwhistaminowym, który może leczyć objawy alergii, takie jak swędzenie, przekrwienie, łzawienie oczu, kichanie i katar.

Fenylefryna jest również powszechnie stosowana razem z acetaminofenem, ogólną nazwą leku przeciwbólowego i zmniejszającego gorączkę Tylenolu.

Te dwa leki stosuje się w połączeniu z lekami na przeziębienie, aby pomóc w leczeniu zatorów i bólu zatok lub bólów głowy, a także w leczeniu gorączki.

Niektóre z tych produktów obejmują leki na przeziębienie i grypę firmy Vicks i Dayquil.

Wreszcie, dekstrometorfan – środek tłumiący kaszel – jest często wymieniany jako składnik aktywny wraz z fenylefryną.

Klienci znajdą tę kombinację w wielu produktach Mucinex, które mają na celu udrożnienie, złagodzenie dyskomfortu i zatrzymanie przewlekłego kaszlu.

Sięgając po lek na przeziębienie lub grypę, konsumenci powinni zwrócić szczególną uwagę na etykietę „składniki aktywne”, która zawiera listę leków działających w każdym produkcie.

Sięgając po lek na przeziębienie lub grypę, konsumenci powinni zwrócić szczególną uwagę na etykietę „składniki aktywne”, która zawiera listę leków działających w każdym produkcie.

Jesienią 2023 r. komitet FDA zebrał się, aby omówić status fenylefryny i na podstawie nowych danych jednomyślnie stwierdził, że „aktualne dane naukowe nie potwierdzają… skuteczności fenylefryny jako leku obkurczającego błonę śluzową nosa”.

Agencja ustaliła, że ​​lek przyjmowany doustnie nie jest bardziej skuteczny niż placebo.

Jednakże w przypadku stosowania fenylefryny w lekach razem z innymi lekami – na co nie będzie to miało wpływu – FDA stwierdziła, że ​​„nie wpływa to na działanie innych składników aktywnych w leczeniu objawów, na które są przeznaczone”.

Chociaż FDA wydała zalecenie w tym tygodniu, jest to jedynie „proponowane zamówienie” i nie będzie miało bezpośredniego wpływu na leki.

Jedynie „ostateczne zamówienie” będzie miało wpływ na sprzedawane produkty, co może mieć poważny wpływ na sprzedaż tych leków o wartości 1,8 miliarda dolarów.

FDA zauważyła również, że jej wniosek dotyczy wyłącznie fenylefryny przyjmowanej doustnie, a nie donosowej, w powszechnie stosowanych lekach obkurczających błonę śluzową nosa.

Fenylefryna stała się popularna w połowie 2000 roku, kiedy rząd federalny nałożył nowe ograniczenia na zakup pseudoefedryny – składnika, który można wykorzystać do produkcji metamfetaminy.

Lek jest zalecany w dawkach 10 miligramów co cztery godziny w celu tymczasowej ulgi i działa poprzez obkurczanie rozszerzających się naczyń krwionośnych w nosie, łagodząc przekrwienie nosa i zatok.



Link źródłowy