Strona główna zdrowie Zakaz stosowania leku Lemsip, ponieważ „to nie działa” – twierdzą eksperci po...

Zakaz stosowania leku Lemsip, ponieważ „to nie działa” – twierdzą eksperci po tym, jak szefowie amerykańskiej służby zdrowia zaproponowali wycofanie z półek aptek leków na przeziębienie i grypę

26
0


Eksperci nalegali dzisiaj, aby dziesiątki popularnych leków na przeziębienie i grypę zostały wycofane z brytyjskich półek, ponieważ nie działają.

Wczoraj urzędnicy amerykańscy ds. zdrowia zaproponowali rezygnację z leków doustnych zawierających fenylefrynę zmniejszającą przekrwienie w związku z obawami, że są one „nieskuteczne” i stanowią marnotrawstwo pieniędzy Amerykanów.

Jeśli zostanie zaakceptowana, może oznaczać wycofanie popularnych dostępnych bez recepty tabletek i pigułek po drugiej stronie Atlantyku, co wywołałoby falę uderzeniową w wielomilionowej branży.

Teraz eksperci wzywają, aby to samo stało się w Wielkiej Brytanii, argumentując, że brytyjscy klienci są oszukiwani przez firmy farmaceutyczne stojące za „bezużytecznymi” lekami – do których należą Sudafed, Benadryl, Lemsip i Beechams.

Jednak brytyjskie organy regulacyjne odmawiają podjęcia działań, twierdząc, że „nie zidentyfikowano żadnych nowych problemów związanych z bezpieczeństwem”.

Doktor Leyla Hannbeck, dyrektor generalna Independent Pharmacies Association, powiedziała MailOnline: „Nadszedł czas, aby nasi organy regulacyjne zainterweniowały i udzieliły wskazówek, aby pomóc wszystkim farmaceutom w podjęciu właściwie świadomej decyzji zawodowej.

„Debata na temat skuteczności fenylefryny jako leku obkurczającego błonę śluzową nosa toczy się już od jakiegoś czasu i obecnie nauka wydaje się dowodzić, że jest ona nieskuteczna, choć dostępnych jest wiele innych produktów na niedrożność nosa”.

Marki takie jak Sudafed, Benadryl, Lemsip i Beechams sprzedają wersje w Wielkiej Brytanii za prawie 5 funtów

Dostępne są również wersje marek własnych, takich jak Boots i LloydsPharmacy

Marki takie jak Sudafed, Benadryl, Lemsip i Beechams sprzedają w Wielkiej Brytanii leki doustne zawierające fenylefrynę za prawie 5 funtów

Wczoraj urzędnicy amerykańscy ds. zdrowia zaproponowali całkowite pozbycie się doustnych leków zawierających fenylefrynę

Stwierdzili, że są to „nieskuteczne” leki obkurczające błonę śluzową

Wczoraj urzędnicy amerykańscy ds. zdrowia zaproponowali całkowite wyeliminowanie doustnych leków zawierających fenylefrynę w związku z obawami, że są one „nieskuteczne” jako leki obkurczające błonę śluzową.

Obawy dotyczą zwłaszcza doustnych preparatów fenylefryny, a nie aerozoli do nosa zawierających ten składnik, które kosztują około 5 funtów.

Profesor Ron Eccles, który przed przejściem na emeryturę w 2017 r. kierował Common Cold Centre na Uniwersytecie w Cardiff, również powiedział wcześniej MailOnline: „Kiedy przyjmowany doustnie, strhenylefryna jest nieskutecznym środkiem obkurczającym błonę śluzową, ponieważ jest metabolizowany w jelitach i wątrobie, zanim dotrze do nosa.

Mój pogląd jest taki [oral] W Wielkiej Brytanii należy wycofać produkty zawierające fenylefrynę, ponieważ nie powodują one udrożnienia dróg oddechowych.

„Jednak aerozole obkurczające błonę śluzową nosa są skuteczne i działają w ciągu kilku minut, a efekt udrożnienia nosa utrzymuje się przez osiem godzin”.

Producenci twierdzą, że fenylefryna łagodzi zatkany nos, zmniejszając obrzęk maleńkich naczyń krwionośnych znajdujących się w nozdrzach, zapewniając więcej miejsca na przepływ powietrza.

Organ nadzoru NHS, Narodowy Instytut Doskonałości Zdrowia i Opieki, stwierdza, że ​​leki obkurczające błonę śluzową podawane doustnie „może złagodzić przekrwienie nosa w krótkim okresie”.

Producenci twierdzą, że fenylefryna łagodzi przekrwienie nosa, zmniejszając obrzęk drobnych naczyń krwionośnych

Znajdują się one wewnątrz nozdrzy, zapewniając większą przestrzeń dla przepływu powietrza

Producenci twierdzą, że fenylefryna łagodzi przekrwienie nosa, zmniejszając obrzęk maleńkich naczyń krwionośnych znajdujących się w nozdrzach, zapewniając więcej miejsca na przepływ powietrza

Obawy dotyczą raczej doustnych postaci fenylefryny, a nie aerozoli do nosa zawierających tę substancję

Preparaty doustne często kosztują około 5 funtów

Obawy dotyczą raczej doustnych preparatów fenylefryny niż aerozoli do nosa zawierających ten składnik, które kosztują około 5 funtów

Jednakże efekt ten „nie trwa dłużej niż kilka dni, a korzyść jest stosunkowo niewielka”.

Inne recenzje wykazały, że fenylefryna wydaje się działać tylko w postaci aerozolu do nosa, ponieważ zapewnia dostarczenie leku prosto do nosa.

Jednak Agencja Regulacyjna ds. Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej (MHRA), która nadzoruje bezpieczeństwo leków stosowanych w Wielkiej Brytanii, potwierdziła dzisiaj, że nie ocenia tego składnika, biorąc pod uwagę, że „nie stwierdzono żadnych nowych obaw dotyczących bezpieczeństwa”.

Doktor Alison Cave, dyrektor ds. bezpieczeństwa MHRA, powiedziała MailOnline: „Bezpieczeństwo pacjentów jest dla nas najwyższym priorytetem.

„Wszystkie dostępne dane są szczegółowo uwzględniane przy dopuszczaniu każdego leku do obrotu, a po dopuszczeniu do obrotu nadal ściśle monitorujemy wszystkie leki pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności, aby mieć pewność, że korzyści przeważają nad ryzykiem.

„Nie stwierdzono żadnych nowych zagrożeń związanych z bezpieczeństwem produktów zawierających fenylefrynę i ludzie mogą nadal stosować je zgodnie z zaleceniami.

„W przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych z przyjmowanym lekiem należy zwrócić się o poradę do pracownika służby zdrowia”.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków rozpoczęło ocenę stosowania fenylefryny w marcu 2023 r.

Jednak MHRA, która nadzoruje bezpieczeństwo leków stosowanych w Wielkiej Brytanii, potwierdziła dzisiaj, że nie ocenia tego składnika

MHRA stwierdziła, że ​​„nie stwierdzono żadnych nowych obaw dotyczących bezpieczeństwa”

Jednak Agencja Regulacyjna ds. Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej (MHRA), która pilnuje bezpieczeństwa leków stosowanych w Wielkiej Brytanii, potwierdziła dzisiaj, że nie ocenia tego składnika, biorąc pod uwagę, że „nie stwierdzono żadnych nowych obaw dotyczących bezpieczeństwa”.

Wczoraj, Doktor Patrizia Cavazzoni, dyrektor Centrum Oceny i Badań Leków przy FDA, powiedziała: „Rolą FDA jest zapewnienie bezpieczeństwa i skuteczności leków.

„Na podstawie naszego przeglądu dostępnych danych i zgodnie z radą komitetu doradczego podejmujemy kolejny krok w procesie zaproponowania usunięcia doustnej fenylefryny, ponieważ jest ona nieskuteczna jako lek obkurczający błonę śluzową nosa”.

Jest to obecnie jedynie „proponowana kolejność” i nie będzie miała bezpośredniego wpływu na leki.

FDA zasięga obecnie opinii publicznej w tej sprawie.

Dopiero wtedy, jeśli w wyniku przeglądu okaże się, że fenylefryna jest nieskuteczna, zostanie wydane ostateczne zarządzenie usuwające ją z leków dostępnych bez recepty.

Wczoraj FDA oświadczyła, że ​​„zapewni producentom dodatkowy czas na zmianę składu lub wycofanie” z rynku produktów zawierających wyłącznie fenylefrynę.

Dodali: „Proponowane zarządzenie opiera się na obawach dotyczących skuteczności, a nie względów bezpieczeństwa”.

Jednakże propozycja FDA dotycząca fenylefryny nie jest pierwszą okazją, w której pojawiają się pytania dotyczące skuteczności dostępnych bez recepty leków na przeziębienie.

W 2014 r. Instytut Cochrane, który przeprowadza „złoty standard” przeglądów opartych na dowodach, stwierdził, że w Wielkiej Brytanii „nie ma dobrych dowodów za lub przeciw skuteczności leków dostępnych bez recepty w leczeniu ostrego kaszlu”.

Wśród leków uwzględniono leki zawierające fenylefrynę.

W 2015 roku A badanie sponsorowane częściowo przez firmę farmaceutyczną Merck & Co z siedzibą w New Jersey wykazały, że dawka 10 miligramów, a także dawki 20, 30 i 40 miligramów „nie były znacząco lepsze od placebo w łagodzeniu zatkania nosa” w próbie 539 dorosłych .



Link źródłowy