Z niedawnego badania ostrzega, że stosowane od kilkudziesięciu lat polityki mające na celu poprawę jakości powietrza mogą również przyspieszać globalne zmiany klimatyczne opublikowany w dzienniku Ekologia.
Od pokoleń zanieczyszczenie azotem w powietrzu przedostaje się do ekosystemów w procesie zwanym depozycją, prowadząc do większych zasobów węgla w glebach na całym świecie (między innymi ma wiele innych konsekwencji). Jednakże od lat 70. XX w. tempo depozycji azotu spadło wraz z wejściem w życie międzynarodowych porozumień dotyczących zanieczyszczenia powietrza. Obecnie dane pochodzące z prawie 30 lat długotrwałego eksperymentu z osadzaniem azotu w Michigan sugerują, że poprawa jakości powietrza szybko odwraca przyrost węgla w glebie.
Przy mniejszym zanieczyszczeniu azotem pochodzącym z atmosfery wzrasta aktywność drobnoustrojów w glebie, przyspieszając rozkład i zmniejszając ilość węgla zatrzymywanego i magazynowanego w glebie. Autorzy twierdzą, że zmniejszenie zdolności gleby do pełnienia funkcji pochłaniaczy dwutlenku węgla może zagrozić wysiłkom na rzecz łagodzenia ocieplenia klimatu, zwłaszcza jeśli podobne wzorce powtórzą się w systemach leśnych na całej planecie.
Więcej informacji:
Brooke E. Propson i in., Zyski z magazynowania węgla w glebie w wyniku antropogenicznej depozycji azotu są szybko tracone po jej ustaniu, Ekologia (2024). DOI: 10.1002/ecy.4444
Cytat: Walka z zanieczyszczeniem powietrza może przyczynić się do zmiany klimatu poprzez wpływ na składowanie węgla w glebie (2024, 7 listopada) pobrano 8 listopada 2024 z https://phys.org/news/2024-11-air-pollution-contribute-climate-impacting.html
Niniejszy dokument podlega prawom autorskim. Z wyjątkiem uczciwego obrotu w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.