Strona główna nauka/tech Badanie przedstawia dramatyczną eksplozję sygnałów kolorowych trwającą 100 milionów lat

Badanie przedstawia dramatyczną eksplozję sygnałów kolorowych trwającą 100 milionów lat

21
0


Nowe badanie odwzorowuje dramatyczną eksplozję sygnałów barwnych wykorzystywanych przez zwierzęta, trwającą 100 milionów lat

Niejadowity wąż górski z Arizony, który przypomina jadowitego węża koralowego, ma przewagę w przetrwaniu, ostrzegając potencjalnych drapieżników, którzy unikają kolorowych węży koralowych. Źródło: John J. Wiens

Kolory są szeroko stosowane w komunikacji wewnątrz i pomiędzy gatunkami zwierząt. Na przykład pawie dumnie eksponują swoje żywe ogony ozdobione opalizującymi plamkami, aby zwabić pawie do zalotów. Jest to klasyczny przykład doboru płciowego wykorzystującego sygnalizację kolorem. Wyraźne kolory wykazują także toksyczne gatunki zwierząt, w tym wiele jadowitych węży i ​​jadowite żaby jadowite z Ameryki Środkowej i Południowej, jako ostrzeżenie dla potencjalnych drapieżników.

W niedawnym badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu w Arizonie przeanalizowano ewolucyjny harmonogram widzenia barw u zwierząt oraz różne funkcje „wyraźnych kolorów” u zwierząt i roślin. Do rzucających się w oczy kolorów należą kolory takie jak czerwony, żółty, pomarańczowy, niebieski i fioletowy, które wyróżniają się na większości tła.

Na podstawie analizy statystycznej badanie wykazało, że widzenie kolorów ewoluowało u zwierząt ponad 100 milionów lat przed pojawieniem się kolorowych owoców i kwiatów. The badaniekierowany przez Johna J. Wiensa, profesora UA na Wydziale Ekologii i Ekologii Ewolucyjnej, zostaje opublikowany w czasopiśmie Recenzje biologiczne.

Badanie koncentruje się na dwóch różnych typach sygnałów kolorystycznych używanych przez zwierzęta – ostrzegawczym i seksualnym. Analizuje również sygnały kolorów wykorzystywane przez rośliny w przypadku kwiatów i owoców.

Wiens powiedział, że u roślin widoczne kolory pełnią dwie główne funkcje, w przypadku owoców: rozsiewanie nasion; do kwiatów, do rozprowadzania pyłku.

„Chcieliśmy wiedzieć, kiedy wyewoluowało jasne ubarwienie i jaki był cel tego ubarwienia. W dużej mierze dlatego kontynuowaliśmy to badanie” – powiedział Zachary Embers, współautor badania i adiunkt biologii integracyjnej na Uniwersytecie Stanowym w Oklahoma. W momencie przeprowadzania badania Emberts był stypendystą ze stopniem doktora na Uniwersytecie A.

Wiens powiedział, że widzenie kolorów u zwierząt wyewoluowało około 500 milionów lat temu, kolorowe owoce pojawiły się około 350 milionów lat temu, a kolorowe kwiaty około 200 milionów lat temu.

Nowe badanie odwzorowuje dramatyczną eksplozję sygnałów barwnych wykorzystywanych przez zwierzęta, trwającą 100 milionów lat

Truskawkowa żaba trująca ma żywe kolory, które służą jako potężny sygnał ostrzegawczy dla drapieżników. Źródło: John J. Wiens

Weins powiedział, że ostrzegawcze kolorowe sygnały pojawiły się przed kolorowymi sygnałami seksualnymi – około 150 milionów lat temu. Kolorowe sygnały płciowe pojawiły się około 100 milionów lat temu.

„W ciągu ostatnich 100 milionów lat nastąpiła dramatyczna eksplozja zarówno ostrzegawczych, jak i seksualnych sygnałów kolorowych” – powiedział Wiens.

Dzieje się tak pomimo faktu, że widzenie kolorów wyewoluowało około 400 milionów lat wcześniej. Dokładna przyczyna eksplozji nie jest znana. Zespół badawczy zidentyfikował jednak trzy kluczowe grupy, które prawdopodobnie spowodowały eksplozję sygnałów ostrzegawczych: ryby płetwiaste w środowiskach morskich oraz ptaki i jaszczurki na lądzie.

Wiens powiedział, że kolorowe sygnały ostrzegawcze są znacznie bardziej rozpowszechnione wśród zwierząt niż sygnały seksualne, które występują wyłącznie u stawonogów i kręgowców.

„Sygnały ostrzegawcze są co najmniej pięć razy bardziej rozpowszechnione. To ogólny wzór” – powiedział Wiens.

Kolorowe sygnały ostrzegawcze mogą być tak powszechne, ponieważ kolorowe zwierzę nie musi samo widzieć kolorów, aby zasygnalizować innym zwierzętom niebezpieczeństwo. Tak naprawdę gatunki posiadające ostrzegawcze kolorowe sygnały nie potrzebują nawet dobrze rozwiniętych oczu.

Ale jeśli chodzi o sygnały kolorów seksualnych, mężczyźni i kobiety muszą mieć zaawansowany wzrok, aby sygnalizować sobie nawzajem za pomocą wskazówek kolorowych. Dlatego sygnały seksualne są eksponowane tylko u dwóch grup zwierząt posiadających oczy: kręgowców, do których należą ryby, płazy, ssaki, ptaki i gady, oraz stawonogów, takich jak owady i pająki.

„W przyszłości jeszcze bardziej interesujące byłoby zbadanie, co decyduje o zdolności zwierząt do widzenia określonych kolorów, takich jak czerwony lub niebieski” – powiedział Eberts.

Więcej informacji:
John J. Wiens i in., Jak życie stało się kolorowe: widzenie kolorów, aposematyzm, dobór płciowy, kwiaty i owoce, Recenzje biologiczne (2024). DOI: 10.1111/brv.13141

Dostarczone przez Uniwersytet Arizony


Cytat: Wzrost widzenia barw u zwierząt: badanie mapuje dramatyczną eksplozję sygnałów barwnych trwającą 100 milionów lat (2024, 7 listopada) pobrano 8 listopada 2024 r. z https://phys.org/news/2024-11-vision-animals- eksplozja-milionów lat.html

Niniejszy dokument podlega prawom autorskim. Z wyjątkiem uczciwego obrotu w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.





Link źródłowy