Strona główna nauka/tech Symetria odwrócenia czasu zerwana w rekordowo wysokich temperaturach

Symetria odwrócenia czasu zerwana w rekordowo wysokich temperaturach

10
0


Zjawisko kwantowe Nadprzewodnik Kagome RbV₃Sb₅
Wykorzystując rotację spinu mionów w szwajcarskim Muon Source SmS, badacze odkryli, że zjawisko kwantowe związane z odpowiedzią magnetyczną zmienia się wraz z głębokością w nadprzewodniku Kagome RbV₃Sb₅. Ta zależność od głębokości umożliwia przestrajanie: fakt, który pomaga w potencjalnych zastosowaniach w technologii kwantowej. Źródło: Instytut Paula Scherrera PSI / Mahir Dzambegovic

Jeśli czujesz się zagubiony, jesteśmy tutaj, aby pomóc Ci to rozwikłać.

Naukowcy z Instytutu Paula Scherrera (PSI), wykorzystując rotację spinu mionów w szwajcarskim źródle mionów (SmS), odkryli, że zjawisko kwantowe zwane łamaniem symetrii z odwróceniem czasu ma miejsce na powierzchni nadprzewodnika Kagome RbV₃Sb₅ i zachodzi w temperaturach do 175 tys.

Ustanawia to nowy rekord temperatury, w której w systemach Kagome obserwuje się łamanie symetrii z odwróceniem czasu.

Przepraszam, co?

Tak, dobrze przeczytałeś: -98 stopni Celsjusz. W świecie kwantowym jest naprawdę gorąco. W większości materiału RbV₃Sb₅ złamanie symetrii z odwróceniem czasu następuje w znacznie niższej temperaturze, tj. 60 K, czyli -213 stopni Celsjusza.

OK, więc to tak, jakby Kagome mógł przebywać w swojej kreatywnej strefie, siedząc w saunie. O co chodzi?

Łamanie symetrii z odwróceniem czasu (łamanie TRS) jest cechą charakterystyczną niezwykłego zachowania elektronicznego i magnetycznego, które może prowadzić do egzotycznych faz kwantowych: zjawisk, które mogą potencjalnie być bardzo przydatne w technologiach kwantowych. Dlatego znalezienie bardziej „możliwej do opanowania” temperatury jest ekscytujące.

Poczekaj chwilę, potrzebna jest pomoc. Złamanie symetrii polegającej na odwróceniu czasu?

Symetria odwrócenia czasu (TRS) to koncepcja mówiąca, że ​​prawa fizyki są takie same niezależnie od tego, czy czas biegnie do przodu, czy do tyłu. W przypadku niektórych materiałów, takich jak nadprzewodnik Kagome, symetria ta może zostać naruszona, co oznacza, że ​​system zachowuje się inaczej, jeśli czas zostanie odwrócony.

W materiale Kagome badanym w tej pracy w pewnych warunkach zbiorowe zachowanie elektronów (tzw. porządek ładunku) tworzy pola magnetyczne, które łamią tę symetrię. Ten rodzaj uporządkowania ładunków wiąże się z niezwykłymi właściwościami magnetycznymi i transportowymi, dlatego cieszy się dużym zainteresowaniem.

….i Kagome? Ciągle zmieniamy to słowo, ale co ono właściwie oznacza?

Kagome to nazwa tradycyjnego japońskiego wzoru tkania koszyków, utworzonego z wzoru trójkątów dzielących narożniki. Jednak fizycy zajmujący się materią skondensowaną odkryli jakiś czas temu, że jeśli w tej strukturze ułożone są atomy, zbiorowe zachowanie elektronów powoduje powstawanie egzotycznych i poszukiwanych zjawisk kwantowych.

W przypadku RbV₃Sb₅ jedną z tych właściwości jest nadprzewodnictwo, które zaczyna się poniżej naprawdę chłodnych 2 stopni Kelvina. Jeszcze inne zjawiska kwantowe, które również są obiecujące w zastosowaniach technologicznych, pojawiają się w wyższych temperaturach: na przykład nasz dobry przyjaciel, pękanie TRS.

Zatem sedno sprawy polega na tym, że odkryli superfajną właściwość w niezbyt zimnej temperaturze?

To część tego, tak. Kluczem tutaj nie jest jednak tylko to, że pękanie TRS zachodzi w wysokiej temperaturze. Chodzi o to, że zależy to od głębokości materiału, tj. odległości od powierzchni do objętości. Oznacza to, że fazę kwantową można dostroić.

Ta możliwość strojenia umożliwia kontrolowanie właściwości elektronicznych i magnetycznych materiału w bardziej dostępnych temperaturach. Ważną częścią wykorzystania egzotycznych zjawisk kwantowych w zastosowaniach w świecie rzeczywistym jest możliwość manipulowania nimi.

Pomóż mi umieścić tę historię we właściwej części mojej głowy.

Ostatecznie ta historia jest częścią szerszej układanki niekonwencjonalnego nadprzewodnictwa i poszukiwań go w bardziej dostępnych warunkach. Ten sam zespół badawczy, kierowany przez Zuraba Guguchię, powiązał wcześniej łamanie TRS z nadprzewodnictwo w tym materiale.

Chociaż w najnowszym badaniu nie badano nadprzewodnictwa, zespół uważa, że ​​jego odkrycia wskazują, że nadprzewodnictwo będzie można także dostrajać wraz z głębokością; coś, co zespół planuje zbadać.

Mam wrażenie, że już coś o tym czytałem. I nie dlatego, że w wolnym czasie wyplatam kosze.

Jeśli ta historia brzmi znajomo, to znaczy, że zwracałeś na nią uwagę. W 2022 r. Guguchia i jego zespół opublikowali w czasopiśmie Nature wielkie odkrycie porządku ładunku niszczącego TRS w podobnym nadprzewodniku Kagome: poważny przełom w tej dziedzinie. Od tego czasu zaczęli pokazywać, jak można dostroić to zjawisko w różnych warunkach i ustalić powiązanie z niekonwencjonalnym nadprzewodnictwem.

Odniesienie: „Zależne od głębokości badanie łamania symetrii z odwróceniem czasu w kagome superconductor AV3Sb5” JN Graham, C. Mielke III, D. Das, T. Morresi, V. Sazgari, A. Suter, T. Prokscha, H Deng, R. Khasanov, SD Wilson, AC Salinas, MM Martins, Y. Zhong, K. Okazaki, Z. Wang, MZ Hasan, MH Fischer, T. Neupert, J.-X. Yin, S. Sanna, H. Luetkens, Z. Salman, P. Bonfà i Z. Guguchia, 17 października 2024 r., Komunikacja przyrodnicza.
DOI: 10.1038/s41467-024-52688-6



Link źródłowy