Strona główna Polityka Film „Here” za 50 milionów dolarów odmłodził Toma Hanksa dzięki generatywnej sztucznej...

Film „Here” za 50 milionów dolarów odmłodził Toma Hanksa dzięki generatywnej sztucznej inteligencji

25
0


W piątek ukazała się premiera TriStar Pictures Tutajwarty 50 milionów dolarów film wyreżyserowany przez Roberta Zemeckisa, w którym wykorzystano techniki generatywnej transformacji twarzy AI w czasie rzeczywistym, aby przedstawić aktorów Toma Hanksa i Robina Wrighta na przestrzeni 60 lat, co stanowi jeden z pierwszych pełnometrażowych filmów fabularnych w Hollywood zbudowanych w oparciu o efekty wizualne oparte na sztucznej inteligencji .

Film adaptuje A Powieść graficzna z 2014 roku Akcja rozgrywa się głównie w salonie w New Jersey i rozgrywa się w wielu okresach. Zamiast obsadzać różnych aktorów w różnym wieku, w produkcji wykorzystano sztuczną inteligencję do modyfikowania występów Hanksa i Wrighta przez cały czas.

Technologia odmładzania pochodzi z Metafizykafirma zajmująca się efektami wizualnymi, która tworzy efekty zamiany twarzy i starzenia w czasie rzeczywistym. Podczas kręcenia ekipa obserwowała jednocześnie dwa monitory: jeden pokazujący rzeczywisty wygląd aktorów, a drugi pokazujący ich wiek wymagany w danej scenie.

Firma Metaphysic opracowała system modyfikacji twarzy, ucząc niestandardowe modele uczenia maszynowego na klatkach z poprzednich filmów Hanksa i Wrighta. Obejmowało to duży zbiór danych dotyczących ruchów twarzy, tekstury skóry i wyglądu w różnych warunkach oświetleniowych i pod różnymi kątami kamery. Powstałe modele mogą generować natychmiastowe transformacje twarzy bez miesięcy ręcznej pracy postprodukcyjnej, której wymaga tradycyjne CGI.

W przeciwieństwie do poprzednich efektów starzenia, które opierały się na manipulacji klatka po klatce, podejście Metafizyki generuje transformacje natychmiastowo, analizując charakterystyczne punkty twarzy i odwzorowując je na wytrenowane różnice wiekowe.

„Nie mogłeś nakręcić tego filmu trzy lata temu” – Zemeckis powiedział The New York Times w szczegółowym artykule o filmie. Tradycyjne efekty wizualne dla tego poziomu modyfikacji twarzy wymagałyby podobno setek artystów i znacznie większego budżetu, bliższego standardowym kosztom filmów Marvela.

To nie pierwszy film, w którym wykorzystano techniki sztucznej inteligencji odmłodzenie aktorzy. Podejście ILM do odmładzania Harrisona Forda w 2023 roku Indiana Jones i tarcza przeznaczenia wykorzystał zastrzeżony system o nazwie Flux z kamerami na podczerwień do przechwytywania danych twarzy podczas kręcenia, a następnie stare zdjęcia Forda, aby odmłodzić go w postprodukcji. Z kolei modele AI firmy Metaphysic przetwarzają transformacje bez dodatkowego sprzętu i pokazują wyniki podczas filmowania.

Tłumy w związkach

Kinematografia Tutaj pojawia się, gdy główne studia badają zastosowania sztucznej inteligencji wykraczające poza same efekty wizualne. Firmy takie jak Runway były opracowywanie narzędzi do generowania tekstu na wideopodczas gdy inni tworzą systemy AI, takie jak Callaia do analizy scenariusza i planowania przedprodukcyjnego. Jednak niedawne kontrakty gildyjne nakładają ścisłe ograniczenia na wykorzystanie sztucznej inteligencji w procesach twórczych, takich jak pisanie scenariuszy.

Tymczasem, jak widzieliśmy z Strajk związkowy SAG-AFTRA W zeszłym roku hollywoodzkie studia i związki zawodowe nadal gorąco debatowały nad rolą sztucznej inteligencji w kręceniu filmów. Choć Gildia Aktorów Ekranowych i Gildia Pisarzy zabezpieczyły w ostatnich kontraktach pewne ograniczenia sztucznej inteligencji, wielu weteranów branży uważa tę technologię za nieuniknioną. „Wszyscy się denerwują” – powiedziała dziennikowi The New York Times Susan Sprung, dyrektor naczelna Producers Guild of America. „A jednak nikt nie jest do końca pewien, czym się denerwować”.

Mimo to „The New York Times” podaje, że technologia Metaphysic znalazła już zastosowanie w dwóch innych publikacjach z 2024 r. Furiosa: Saga Mad Maxa wykorzystał go do odtworzenia postaci zmarłego aktora Richarda Cartera, podczas gdy Obcy: Romulus przywrócił postać androida Iana Holma z oryginału z 1979 roku. Obie realizacje wymagały zgody na nieruchomość zgodnie z art nowe ustawodawstwo Kalifornii regulujące odtwarzanie wykonawców przez sztuczną inteligencję, często nazywane deepfakes.

Nie wszyscy są zadowoleni z rozwoju technologii sztucznej inteligencji w filmie. Niedawno Robert Downey Jr powiedział w wywiadzie że poleci swojemu majątkowi pozwać każdego, kto spróbuje cyfrowo wskrzesić go z martwych w celu uzyskania kolejnego występu w filmie. Jednak nawet pomimo wielu kontrowersji Hollywood wciąż znajduje sposób, aby na ekranie rozgrywać się wizualne wyczyny, które stawiają czoła śmierci (i starzeniu się) – zwłaszcza jeśli w grę wchodzi wystarczająca ilość pieniędzy.

Ta historia pierwotnie pojawiła się w Ars Technica.



Link źródłowy