Dieta śródziemnomorska cieszy się uznaniem przez lekarzy i naukowców ze względu na menu składające się z owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych, które, jak wykazano, pomaga zachować ostrość na starość.
Ale teraz naukowcy mówią o nieco poprawionej wersji – pełen zielonej herbaty, orzechów włoskich i zielonego koktajlu – może jeszcze skuteczniej pomóc w spowolnieniu starzenia się mózgu i zmniejszeniu ryzyka demencji.
Izraelscy badacze, którzy zrekrutowali ponad 250 otyłych osób do przestrzegania tej diety, odkryli, że skutecznie obniża ona wysoki poziom cukru we krwi i pozwala kontrolować metabolizm.
Odkryli, że zapewnia to „korzyści neuroprotekcyjne” i pozwala na lepsze wykrywanie oznak starzenia się mózgu na skanach mózgu.
Odkrycia pokazują, że utrzymywanie prawidłowej wagi i spożywanie mniej przetworzonej żywności „może odgrywać główną rolę” w ograniczaniu neurodegeneracji – twierdzą naukowcy.
Dieta śródziemnomorska – bogata w zdrowe tłuszcze, białka i produkty pełnoziarniste – stała się w ostatnich latach niezwykle popularna dzięki wielu badaniom zachwalającym jej korzyści związane z długowiecznością, redukcją słabości i zapobieganiem nowotworom.
Dieta polega w dużej mierze na unikaniu nabiału, czerwonego mięsa i alkoholu, a na rzecz spożywania owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych, oliwy z oliwek, tłustych ryb, orzechów, nasion i roślin strączkowych.
Naukowcy z Uniwersytetu Ben Guriona na Negewie zrekrutowali 284 ochotników, głównie mężczyzn, średnio w wieku 51 lat.
Naukowcy twierdzą, że nieco zmodyfikowana wersja – zawierająca zieloną herbatę, orzechy włoskie i zielony koktajl – może jeszcze skuteczniej spowalniać starzenie się mózgu i zmniejszać ryzyko demencji
Choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyną demencji. Choroba może powodować niepokój, dezorientację i utratę pamięci krótkotrwałej
Poproszono ich o przestrzeganie „zielonej” diety śródziemnomorskiej przez 18 miesięcy, która obejmowała spożywanie 28 g orzechów włoskich dziennie, trzy do czterech filiżanek zielonej herbaty i zielony koktajl sporządzony z globosy – ekstraktu roślinnego.
Kobiety poproszono o spożywanie nie więcej niż 1200–1400 kalorii dziennie, podczas gdy mężczyzn ograniczało się do 1500–1800 kalorii dziennie.
Na początku i na końcu badania wykonano skany mózgu MRI, aby obliczyć „wiek mózgu” – czyli ile lat mózg pojawia się na skanach, niezależnie od wieku biologicznego.
W trakcie badania wszyscy uczestnicy otrzymali bezpłatne członkostwo w siłowni oraz zajęcia edukacyjne zachęcające do aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności.
Zmierzono także masę ciała uczestników, ciśnienie krwi i poziom lipidów.
Odkryli, że osoby stosujące „zieloną” dietę śródziemnomorską najprawdopodobniej zauważyły poprawę poziomu cukru we krwi (58,33%).
Liczba ta wyniosła 31,62% wśród osób na diecie śródziemnomorskiej i 28,57% w grupie kontrolnej, co sugeruje, że osoby z grupy „zielonej” były mniej narażone na rozwój chorób metabolicznych, takich jak cukrzyca typu 2.
Wpisywanie się Amerykański dziennik żywienia klinicznegonaukowcy stwierdzili również, że osoby przestrzegające zielonej diety „wykazały także najważniejszą poprawę wskaźników starzenia się mózgu”.
Obecnie uważa się, że około 900 000 Brytyjczyków cierpi na zaburzenie polegające na pozbawianiu pamięci. Jednak naukowcy z University College London szacują, że w miarę wydłużania się życia ludzi liczba ta wzrośnie do 1,7 miliona w ciągu dwóch dekad. Oznacza to wzrost o 40% w stosunku do poprzedniej prognozy na 2017 rok
Dodali: „Większe spożycie zielonej herbaty i koktajlu Mankai [the green drink] powiązano z większą poprawą zdrowia mózgu, zwłaszcza u uczestników, którzy spożywali koktajl co najmniej trzy razy w tygodniu i codziennie pili zieloną herbatę”.
„Można to częściowo przypisać wysokiej zawartości polifenoli obecnych w roślinnych źródłach żywności” – stwierdzili również.
To grupa naturalnie występujących w roślinach związków, które posiadają właściwości przeciwutleniające.
Naukowcy przyznali jednak, że badanie miało „wiele ograniczeń”, w tym brak danych na temat statusu edukacyjnego i poznawczego ochotników przed ich rozpoczęciem.
Wysoki odsetek uczestników płci męskiej może również „ograniczyć możliwość uogólniania naszych ustaleń na kobiety” – stwierdzili.
Z ostatniej analizy przeprowadzonej przez Alzheimer’s Society wynika, że całkowite roczne koszty demencji w Wielkiej Brytanii wynoszą 42 miliardy funtów, a największy ciężar ponoszą rodziny.
Starzenie się społeczeństwa oznacza, że koszty te – w tym utracone zarobki nieopłacanych opiekunów – wzrosną do 90 miliardów funtów w ciągu najbliższych 15 lat.
Uważa się, że w Wielkiej Brytanii na demencję cierpi około 944 000 osób, podczas gdy w USA liczba ta wynosi około 7 milionów.
W artykule opublikowanym w The American Journal of Clinical Nutrition naukowcy stwierdzili również, że osoby stosujące zieloną dietę „również odnotowały najważniejszą poprawę wskaźników starzenia się mózgu”.
Choroba Alzheimera dotyka około sześciu na 10 osób cierpiących na demencję.
Uważa się, że jest to spowodowane gromadzeniem się amyloidu i tau w mózgu, które zlepiają się, a także blaszkami i splątkami utrudniającymi prawidłową pracę mózgu.
W końcu mózg stara się poradzić sobie z tymi uszkodzeniami i rozwijają się objawy demencji.
Problemy z pamięcią, trudności z myśleniem i rozumowaniem oraz problemy językowe są częstymi wczesnymi objawami choroby, które z czasem się pogarszają.
Analiza przeprowadzona przez Alzheimer’s Research UK wykazała, że w 2022 r. z powodu demencji zmarło 74 261 osób w porównaniu z 69 178 rok wcześniej, co czyni tę chorobę największym zabójcą w kraju.