Strona główna zdrowie Globalna eksplozja raka: eksperci odkrywają kraje, w których najprawdopodobniej umrzesz z powodu...

Globalna eksplozja raka: eksperci odkrywają kraje, w których najprawdopodobniej umrzesz z powodu tej choroby – nie wygląda to dobrze dla Wielkiej Brytanii

19
0


Ostrzeżono Wielką Brytanię, aby przygotowała się na eksplozję zgonów z powodu nowotworów, a liczba zgonów z powodu tej choroby wzrośnie o ponad 50 procent w ciągu najbliższych dwóch dekad.

Mówi się, że rosnąca i starzejąca się populacja – w połączeniu z niezdrowym stylem życia – podsyca problem, twierdzą eksperci stojący za nowym, potępiającym globalnym raportem.

Nowe dane pokazują, że pomimo rekordowych 192 miliardów funtów wydanych w tym roku na NHS, Wielka Brytania ma jeden z najgorszych wskaźników umieralności na nowotwory na świecie i zajmuje 123. miejsce na 185 krajów.

Zarówno Stany Zjednoczone, jak i Australia wypadły znacznie lepiej, zajmując odpowiednio 68. i 82. miejsce pod względem współczynnika umieralności.

Zaniepokojeni naukowcy wezwali dziś rządy, aby „zajęły się globalnym obciążeniem nowotworami” poprzez zajęcie się czynnikami ryzyka, takimi jak otyłość i palenie.

Wezwali także decydentów do rozszerzenia programów badań przesiewowych, które pomagają wcześnie wykryć raka i zwiększyć szanse na przeżycie.

Australijscy badacze twierdzą, że w ciągu najbliższych 25 lat liczba zgonów z powodu nowotworów w Wielkiej Brytanii wzrośnie z 181 807 rocznie do 279 004 w 2050 r., co oznacza wzrost o 53,5%.

Chociaż obecnie wyniki leczenia nowotworów są lepsze niż w Wielkiej Brytanii, przewiduje się, że w Ameryce wzrost ten będzie jeszcze większy – z 605 761 zgonów rocznie do 974 831 w 2050 r., co oznacza wzrost o 60,9%.

Badania wykazały, że Brytyjczycy mają jeden z najgorszych na świecie wskaźników umieralności na nowotwory – przewyższając Stany Zjednoczone i Australię – ale radzą sobie lepiej niż Francuzi, Portugalczycy i Kiwi

Badania wykazały, że Brytyjczycy mają jeden z najgorszych na świecie wskaźników umieralności na nowotwory – wyprzedzając Stany Zjednoczone i Australię – ale radzą sobie lepiej niż Francuzi, Portugalczycy i Kiwi

Ogólnie najniższy wskaźnik śmiertelności odnotowano w Sierra Leone, a najwyższym w Mongolii.

Przewiduje się, że na całym świecie liczba zgonów z powodu nowotworów wzrośnie o prawie 90 procent, z 9,7 mln w 2022 r. do 18,5 mln w 2050 r.

Oczekuje się, że liczba przypadków na całym świecie wzrośnie o prawie 77 procent, co oznacza dodatkowe 15,3 miliona rozpoznań raka w 2050 roku.

Przewiduje się, że rak płuc pozostanie główną przyczyną zgonów z powodu nowotworu, powodując śmierć co piątej osoby z powodu tej choroby.

Pisanie w dzienniku Sieć JAMA otwartanaukowcy stwierdzili: „Strategie zapobiegania nowotworom i promocji zdrowia odgrywają kluczową rolę w zmniejszaniu globalnego obciążenia nowotworami”.

Obejmuje to zajęcie się „modyfikowalnymi czynnikami ryzyka, takimi jak palenie i spożywanie alkoholu, otyłość, promieniowanie UV, a także promowanie zdrowych i zrównoważonych wyborów żywieniowych, aktywności fizycznej i szczepień” – dodali.

„Rozbudowa ogólnospołecznych programów badań przesiewowych będzie istotna dla zapobiegania, wczesnego wykrywania i zmniejszania zachorowalności i śmiertelności związanej z nowotworami”.

Każdego roku u ponad 320 000 osób w Anglii – czyli 900 dziennie – diagnozuje się raka, przy czym najczęstszymi typami są prostata, pierś, jelita i płuca.

Opieka onkologiczna w przypadku niektórych pacjentów została faktycznie wstrzymana w 2020 r., kiedy pandemia po raz pierwszy dotarła do wybrzeży Wielkiej Brytanii, co spowodowało odwołanie wizyt i opóźnienie badań diagnostycznych ze względu na zaangażowanie rządu w ochronę NHS.

Eksperci oszacowali, że tylko w pierwszym roku pandemii 40 000 nowotworów pozostało niezdiagnozowanych.

Świadczenia onkologiczne NHS również wielokrotnie nie osiągają swoich celów.

Dane opublikowane na początku tego miesiąca wykazały, że NHS England osiągnęła jeden z trzech celów w zakresie diagnostyki raka.

Spośród 259 432 pilnych skierowań na raka skierowanych przez lekarzy pierwszego kontaktu w sierpniu u 75,5% zdiagnozowano chorobę lub wykluczono ją w ciągu 28 dni.

Celem jest 75 proc. Nieco ponad dwie trzecie (69,2%) pacjentów rozpoczęło pierwsze leczenie przeciwnowotworowe w ciągu dwóch miesięcy od pilnego skierowania.

Wytyczne NHS stanowią, że 85 procent pacjentów chorych na raka powinno być leczonych w tym przedziale czasowym.



Link źródłowy